سیاسی

هنوزهم غربت درشهدای مناطق غرب کشورحس می شود

به گزارش نسیم قائن ، زهرا فرجی از خادمین شهدای کاروان زیارتی غرب کشور که در طی چند روز گذشته از مناطق غرب کشور بازدید داشته اند در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن گفت:همیشه تصور میکردم که شاید جنگ در مناطق غرب کشور همانند جنگ جنوب ویک جنگ رود رو با دشمن شناخته شده باشد اما وقتی وارد این مناطق شدم دلم واقعا برای شهدا گرفت وغربت ومظلومیت این شهدارا حس کردم.
فرجی می گوید:زمانی که راویان از چگونگی جنگ دراین مناطق سخن گفتند واین که نیروی خودی از غیر خودی تشخیص داده نمی شد ،زمانی که به راههاومناطقی که درآن عملیات ها صورت گرفته بود نگاه می کردم دریک آن این سوال به ذهنم رسید که چه چیزی دراین شهدا بود که توانستند این همه سختی را تحمل کنند واین جزنیروی ایمان وباور قلبی نمی تواند باشد.
این زائر مناطق عملیاتی غرب کشور ادامه داد:از همه هموطنان خود میخواهم زمانی که به این مناطق سفر میکنند سری به مناطق عملیاتی در غرب کشور هم بزنند تا معنی امنیتی که اینک در کشور ما پابرجاست را درک کنند .
محروم ماندن مناطق عملیاتی غرب کشور از دید رسانه ها
فرشته ایزدی ازدیگر زائرین این مناطق درگفتگو با خبرنگار ما گفت:درک لحظات معنوی این سفر هنوز برایم سخت است وشاید علتش این باشد که تصوراین همه غربت ومظلومیت شهدارا دراین مناطق نداشتم.
این خادم شهدا اظهارداشت:افسوس می خورم که هنوز به درک کاملی از این مناطق نرسیده ام وشاید یکی از دلایلش قساوت قلبی خودم باشد ودلیل دیگرش هم این است که مستندات زیادی درباره مناطق غرب کشور نسبت به مناطق جنوب وجود ندارد وحتی می توان گفت: این مناطق وشهدای این خطه از خاک ایران از دید رسانه ها وکتب هم محروم مانده اند وبسیار غریب هستند .
ایزدی درادامه با بیان این که شاید به دلیل مطالعات بیشتری که از مناطق جنوب داشته ام هنوز احساس کنم جنگ جنوب سخت تربوده است اما بااین بازدیدی که از این مناطق داشتم قطعا این مناطق هم مردم با سختیهای زیادی مواجه بوده اند ولذا باید نسبت به این مناطق شناخت بیشتری پیدا کرد.
وی ادامه داد:خواسته ما از مسئولین فرهنگی کشور این است که این مناطق هم برای مردم معرفی شوند تامردم بدانند که دراین مناطق جنگ چگونه بوده است و این که مردم این مناطق با چه رشادتهایی از خاک وطن خود دفاع کرده اندو در بسیاری از موقعیت ها از مناطق جنوب هم جنگ سخت تری را رزمندگان ما در پیش داشته اند.
تجلی صحنه کربلا در مناطق عملیاتی غرب کشور
سمانه سورگی یکی دیگر از زائرین نیز درگفتگو با خبرنگار ما گفت: آنچه دراین مناطق دیدم واز زبان راویان در برخی از مناطقی که بازدید داشتیم ،شنیدم برایم تجلی صحنه های کربلا بود که در کتب مختلف خوانده بودم واز زبان علمای خود شنیده بودم.
وی می گوید: جبهه های غرب کشور به نوعی صحنه کربلا را برای ما تداعی کرد.آنجایی که همرزمان شهیدان از بالای تپه ها شاهد قتل عام رزمندگان در نقطه های صفر مرزی بودند،آنجایی که مردم شاهد سربریدن رزمندگان به دست شمر زمانه بودندواین جاست که این سرزمین به نام سرزمین مجاهدت های خاموش لقب می گیرد وبه حق می توان گفت: مردم این مناطق مجاهدان مظلوم بودند ومردانه جنگیدند ومجاهد واقعی بودند.
شهربانو حیدری زائردیگری از کاروان خادم الشهدای خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار ما اظهارداشت: درطول سفر براساس آنچه که دیدم وشنیدم سخت بودن جنگ های غرب کشور نسبت به جنگ در مناطق جنوب کشور بود چرا که درجنوب کشور شنیده بودیم که دشمن مشخص بود وافرادی هم که وارد صحنه جنگ شده بودند تشخیص داده می شد وبه نظر من درمناطق غرب کشور به نیروهای خودی از پشت خنجر زده شد ودوست ودشمن از هم تشخیص داده نمیشد واین هم جنگ را سخت تر می کردورزمندگان ما در مظلومیت بسیاردرد ناکی به شهادت می رسیدند.
وی گفت: با آنچه از زبان راویان وبازماندگان جنگ های این مناطق شنیدم برای خودم صحنه ای از بیعت مردم کوفه با مسلم بن عقیل تجلی کرد که اگر چه درابتدا با مسلم بن عقیل بیعت کردنداما در خفامسلم را تنها گذاشتند واین جا هم به نوعی شاید عده ای به ظاهر لباس پشتیبانی از رزمندگان مارابرتن کرده اند واز پشت خنجر کشیده ودست از بیعت کشیدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا