سیاسی

همراه با دانشجویان خراسان جنوبی در اردوی راهیان نور+ تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، یکی از هیجان انگیزترین سفر‌هایی که اغلب دانشجویان کشورمان در دوران تحصیل خود آن را تجربه می‌کنند، سفر زیارتی راهیان نور به مناطق عملیاتی دفاع مقدس است.
دانشجویان خراسان جنوبی در سفر یک هفته ای خود به سرزمین نور ،سرزمینی که نامش همچون نور خورشید می درخشد و خاکش مملو از خون شهدایی است که برای دفاع ازوطن جان داده اند ،قدم گذاشتند و خاطراتی را برای خودشان ماندگار کردند.
زیارت امام زاده حسین بن موسی الکاظم، بازدید از یادمان واقعه صحرای طبس و مسجد شکر،شاه چراغ در شیراز در طول مسیر سفر برای دانشجویان ورسیدن به اهواز شهری که خاطرات آن برای همه ماندگار شده است.
پادگان شهید حبیب اللهی مقصد اسکان زائرین نور است و پس از یک استراحت چند ساعته ،بازدید از مناطق جنوب آغاز می شود.
روز اول سفر قصد عزیمت به منطقه هویزه،طلائیه و شط علی را داشتیم.
اتوبوس ها را برای یـک سـفر طـولانی تجهیز نموده و آمادهء عزیمت شدیم.با این که همه از دوری راه و طولانی بودن مسیر اطلاع داشتند، بازهم حتی بـا بـچه های خردسال به این سفر آمده بودند.به محل شهادت فرماندهان اسلام از جمله شهید حسین علم الهدی نزدیک می شویم
دانشجویان هرکدام با یکی از شهدای هویزه خلوت کرده اند.
به گوشه و کنار گلزار شهدای هویزه که نگاه می کردی هرکس حال و هوای خودش را داشت و همه آمده بودند تا با شهدا خلوت کنند.
در مسیر رفتن به طلائیه به منطقه شط علی رفتیم جایی که برای بسیاری از دانشجویان تازگی داشت اما هرنقطه خاک اهواز اگر صد بار هم بروی برایت تازگی دارد و خاطره انگیز است.
مسیر بعدی طلائیه است .فضای منطقه طلائیه واقعا عجیب بود.هرکسی در گوشه ای مشغول راز و نیاز بـود.
آن روزی که ما در طلائیه بودیم، قدمگاه شهدای طلائیه میزبان پرچم متبرک حرمین حضرت رقیه(س)و حضرت زینب(س) بود .
پس از زیارت در طلائیه به پادگان شهید حبیب الهی برگشتیم.و بعد از برگزاری نماز جماعت و صرف شام ،دانشجویان برای حضور در برنامه رزم شبانه راهی منطقه برگزاری رزمایش شدند.
دومین روز سفر در مناطق جنوب را با حضور در اروند آغاز کردیم جایی که شهدای غواص زیادی هنوز پیکرهای پاکشان در رودخانه مواج مدفون است .
جایی که هنوز هم دشمنان از عظمت و رمز این عملیات در شوک هستند و نتوانسته اند علت موفقیت فرزندان حضرت زهرا(س) را دریابند.
در این جا رازی جاویدان از شهدای غواص و گمنام والفجر ۸ نهفته است که توسط راویان به گوش زائران راهیان نور حاضر در این منطقه زمزمه می شود.
شلمچه مقصد بعدی مسافرین سرزمین نور است.
خراسانی ها علاقه خاصی به شلمچه دارند جایی که قدمگاه امام مهربانیهاست،شلمچه جایی است که تذکره کربلا میگیرند ودلهایشان از راه دور به کربلا پیوند می خورد.
شلمچه قدمگاه بانوی بی نشان حضرت زهراست و راز و نیاز زائرین کربلای ایران در قدمگاه امام رضا(ع) و قدمگاه مادرش وصف ناپذیر است.
کاروان در طول مسیر به نهر خیّن قتلگاه شهدای کربلای ۴ می رسند .
نهری که جزیره بوارین عراق را از شلمچه ایران جدا می‌کند. این نهر در بیابان دور افتاده، دروازه‌ای از بهشت است که آن‌هایی که رفتند خیلی‌هایشان برنگشتند و بازهم خاطره ای دیگر از سفر برای زائرین کربلای ایران رقم می خورد.
ودراین سفر تذکره کربلای یکی از دانشجویان در مراسم ویژه ای که شب در محل پادگان شهید حبیب الهی برگزار شد ه بود امضا شد و او نیز تذکره کربلای خود را در شلمچه از مادر شهدای کربلا حضرت زهرا(س)گرفت.
سومین روز سفر با زیارت لاله های آسمانی در معراج الشهدا ،محل دلگرمی پدران و مادران چشم انتظار آغازمی شود و راهی فکه می شویم و در طول مسیر به کانال کمیل و حنظله می رسیم.
کانالی که هنوز صدای العطش فرزندان خمینی(ره) از آن به گوش می رسد .
کانالی که هنوز ابراهیم هادی های آن مانند مادرشان حضرت زهرا(س) گمنام هستند.
آری کانال کمیل را نمی توان وصف کرد باید دید تا مظلومیت آن برایتان تداعی شود .
مسیر بعدی مسافران نور ،سرزمین فکه است
فکه قتلگاه شهدا و سرزمین شهید مرتضی آوینی است .
سرزمینی که حاج مرتضی آن را برای ما توصیف کرد و خود درهمین سرزمین جام شیرین شهادت نوشید.
فکه سرزمینی که میعادگاه رهروان کوی عشق شد .
یادمان فتح المبین آخرین مقصد کاروان دانشجویان خراسان جنوبی در این سفر است وا لبته در طول مسیر یادمان شهید حسن باقری نیز میزبان دانشجویان بود.
آری سفر با زیارت حضرت دانیال در شوش ادامه می یابد ودوکوهه آخرین مقصد سفر راهیان نور در جنوب است.
در دوکوهه مردانی آسمانی همچون متوسلیان ، شهبازی ، همت ، چراغی ، کریمی ، دستواره ، وزوایی ، موحد دانش ، مهتدی ، سعید سلیمانی و بسیاری دیگر از یاران امام روح ا… زیسته اند. در طرفین حسینیه شهید همت دو کوهه ۴ شهید گمنام آرمیده اند که زیارتگاه زائران و راهیان سرزمین نور شده اند.
در مسیر برگشت زیارت حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران و پیر خمین حضرت امام خمینی(ره) و زیارت شهدای بهشت زهرا(س) و شاه عبدالعظیم در ری و زیارت امام رئوف در مشهد مقدس از دیگر برنامه های این کاروان است.
امید است این سفر برای همه مسافرین یک سفر ماندگار و خاطره انگیز باشد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا