سیاسی

همایش ملی سبک زندگی ۱۴ آذر در تهران برگزار می‌شود

به گزارش نسیم قائن ،
همایش ملی سبک زندگی در راستای پیگیری منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری و فراهم کردن بستری مناسب به منظور برقراری تعامل و به اشتراک گذاشتن تجربیات مدیران و مسئولان فرهنگی کشور ماه در هتل لاله تهران برگزار می‌شود.
همایش ملی سبک زندگی علاوه بر تبیین عناوین ۳۳ گانه در این حوزه برگرفته از منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری است، در این میان «مجموعه مقالات علمی ــ پژوهشی همایش ملی سبک زندگی» با هدف گسترش و ارتقای کمی و کیفی مطالعات حوزه سبک زندگی، منتشر خواهد شد.
محورهای مقالات ارسالی دربردارنده مواردی همچون، عوامل تجمل گرایی، عوامل مصرف گرایی، فرهنگ آپارتمان نشینی، وجدان کاری و کار مفید، رعایت حقوق دیگران، رعایت حقوق همسر و کرامت زن در خانواده، قانون مداری، انضباط اجتماعی و … است که به صورت مجلدهای ویژه هر استان در همایش سبک زندگی در اختیار مدعوین قرار خواهد گرفت.
انضباط اجتماعی و ضرورت نهادینه‌سازی آن با تأکید بر استان ایلام، عوامل تأثیرگذار باروری، مطالعه کیفی در خراسان شمالی و بررسی علل قانون گریزی برخی مردم از دیدگاه جوانان استان بوشهر، از جمله مقاله‌ها و پژوهش‌هایی هستند که در عصر نخستین روز همایش «ملی سبک زندگی» ارائه خواهد شد.
همچنین کتاب «شورای فرهنگ عمومی در گذر زمان» از دیگر کتاب‌هایی است که همراه با برگزاری همایش ملی سبک زندگی رونمایی می‌شود.
علیرضا ذاکری مولف این کتاب در مقدمه آن با اشاره به چگونگی و ضرورت‌های شکل‌گیری شورای فرهنگ عمومی نوشته است: «شورای فرهنگ عمومی در طول سه دهه گذشته با حضور شخصیت‌های حقیقی و نمایندگان دستگاه‌های مختلف و هم‌چنین گرایش‌های سیاسی و اجتماعی متفاوت، مجموعه گسترده‌ای از اهداف و سیاست‌ها را در حوزه فرهنگ عمومی تعیین و به سیاست‌گذاری فرهنگ عمومی پرداخته‌اند. از این رو می‌توان شورای فرهنگ عمومی را یکی از مهم‌ترین نهادهای سیاست‌گذار در حوزه فرهنگ عمومی نامید. ساختار، دیدگاه‌ها، سیاست‌های شورای فرهنگ عمومی در سه دهه گذشته از سر فصل‌های اصلی این کتاب به شمار می‌آیند.»
کتاب «خانواده و راهکارها برای گذر از چالش‌ها» نیز همراه با برگزاری همایش ملی سبک زندگی رونمایی خواهد شد.
مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی فرمودند سنگ بنای جامعه اسلامی و واحد بنیادی آن خانواده است. این اهمیت از سال‌های گذشته مورد توجه مسئولان و صاحبنظران قرار داشته است چنان‌که در سال ۱۳۸۷ پژوهشی در جهاد دانشگاهی انجام شده بود که در آن با ۱۴ نفر از جامعه‌شناسان و متخصصان آسیب‌شناسی اجتماعی ایران مصاحبه شده بود. در این میان، ۱۰ نفر از ۱۴ نفر به موضوع آسیب‌شناسی خانواده اشاره کرده بودند و نسبت به اعتیاد، جرایم، مسائل جوانان و امثال آن، خانواده را در اولویت قرار داده بودند. در مورد روند کاهش ازدواج، افزایش طلاق و انبوه جوانان در آستانه ازدواج نیز آمارها نگران کننده بود. این مسائل دست به دست هم داد تا از اواخر سال ۱۳۹۳ تا پایان سال ۱۳۹۴حدود ۲۲ جلسه از جلسات شورای فرهنگ عمومی و جلسات متعددی در دبیرخانه به موضوع خانواده اختصاص پیدا کند.
در کنار جلسات شورای فرهنگ عمومی به منظور بررسی همه ابعاد موضوع خانواده از قبیل روانشناسی، جامعه‌شناسی، حقوق،‌اقتصاد و نشست‌های تخصصی با اساتید دانشگاه‌ها وصاحب نظران این حوزه برگزار شد که رهیافت‌ها و راهکارهای به دست آمده در این حوزه به همت دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در مجموعه‌ای به نام «خانواده و راهکارها برای گذر از چالش‌ها» گردآوری شده است که در همایش سبک زندگی در اختیار کارشناسان و مدیران فرهنگی کشور قرار می‌گیرد.
همچنین در بخش نمایشگاهی همایش، معرفی دیگر آثار مکتوب منتشر شده و آثار هنری و تولیدات دیجیتال، سال‌های اخیر پیرامون سبک زندگی انجام خواهد گرفت.
علاوه بر این همراه همایش سبک زندگی و اجلاس سراسری فرهنگ عمومی با حضور مسئولان کشور و اساتید دانشگاه، پژوهشگران و کارشناسان فرهنگی دستگاه‌ها و سازمان‌ها برگزار می‌شود.
انتهای پیام
منبع : شهر خبر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا