سیاسی

هزینه شب عید یک خانواده چهار نفره چقدر است؟

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جهان، تنها چند روز به عید باستانی ایرانیان باقیمانده و بازار فروش اقلام مصرفی این روزها حسابی داغ است.
حال اگرچه مسئولان دم از ثبات قیمت ها می زنند اما با شنیدن پای بهار و بوی نوروز در بازار ول وله به راه می افتد چرا که هنوز قیمت اقلام مصرفی در روزهای پایانی آنقدر بالاست که در سبد خانوارها حسابی قدرت نمایی می کند.
گزارش ها حاکی از آن است که قیمت آجیل مخلوط در نقاط مختلف شهر متفاوت است به طوریکه از ۴۰ هزار تومان شروع و به ۶۵ هزار تومان می رسد.
همچنین قیمت تخمه ژاپنی ۳۰ الی ۳۵ هزار تومان، پسته اکبری ۸۰ هزار تومان، بادام هندی ۷۰ هزار تومان، تخمه کدو گوشتی ۳۵ هزار تومان، بادام زمینی ۳۵ هزارتومان، فندوق ۳۵ هزار تومان و آجیل چهار مغز ۷۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
در کنار آجیل بازار شیرینی و قنادی ها حسابی داغ است به طوریکه می توان گفت شیرینی و شکلات هم یکی دیگر از آداب دیرینه ایرانیان در سفره های نوروز است که به طوری اگر بخواهیم از شیرینی های نخودچی و مخصوص این ایام را تهیه کنیم حداقل باید جعبه ای ۲۵ هزارتومان و برای مصرف یک کیلو شیرینی گل محمدی ۱۲ هزا رو ۵۰۰ تومان ناقابل پرداخت کنیم.
بر اساس این گزارش سبزی و پلو با ماهی یکی دیگر از اقلام اصلی سنت دیرینه ایرانیان است که در شب عید پخته می شود و ناگفته نماند قیمت انواع ماهی پرطرفدار این شب از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان شروع و به ۲۶ هزار تومان در بازار می رسد.
گفتنی است که بازار میوه نیز که در برخی مواقع در دست دلالان است و قیمت آن ساعت به ساعت تغییر میکند اما اکنون هر کیلو نارنگی بندرعباس با قیمت ۲۲ هزارتومان، سیب ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، موز۴ هزار تومان و پرتقال از ۲۵۰۰ ال ۴۸۰۰ در بازار به فروش می رسد و حال باید منتظر باشیم و ببنیم جیب دلال ها کی پر میشود تا در این ایام شاهد سیر صعودی چرخ و فلک قیمت ها در بازارنباشیم.
یکی از بازارهایی که نزدیک عید جیب مشتریان را خالی می کند بازار آجیل و خشکبار است که تغییر قیمت محصولات این بازار هم امسال غافلگیر کننده است.
در این راستا علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: با توجه به رکود حاکم بر این صنف باید گفت که بازار شرایط خوبی ندارد و امیدواریم درروزهای پایانی وضعیت بهبود یابد.
وی به نرخ انواع خشکبار اشاره کرد و گفت: هر کیلو تخمه ژاپنی ۲۲ الی ۳۵ هزارتومان، مغز بادام زمینی ۹ الی ۱۶ هزار تومان، تخمه کدو گوشتی ۲۴ الی ۳۰ هزار تومان،پسته اکبری ۴۳ الی ۷۵ هزار تومان، پسته فندقی۳۷ الی ۴۵ هزار تومان، پسته احمدآقایی ۳۸ الی ۵۰ هزار تومان، نخودچی ۱۰ الی ۱۴ هزار تومان، بادام هندی ۶۰ الی ۶۵ هزار تومان و فندق ۲۵ الی ۳۵ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
همچنین علی بهره مند رئیس اتحادیه شیرینی و شکلات در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در آستانه سال نو شاهد افزایش قیمت در بازار نخواهیم بود به طوریکه قیمت ها با نرخ مصوب سال ۹۳ در بازار اعمال می شود.
وی نرخ با اشاره به نرخ شیرینی های پرمصرف این ایام گفت: هر کیلوزبان و پاپیون ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، گل محمدی ۱۲ هزار تومان، تر ۱۵ هزار تومان، نان برنجی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و یزدی ۹ هزار تومان به فروش می رسد.
در هیاهوی بازار میوه برای آگاهی از وضعیت بازار شب عید، شرایط قیمت ها را از حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی جویا شدیم ،وی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: در حال حاضر قیمت میوه در بازار با ثبات بوده و در برخی اقلام همچون پرتقال بی حساب و کتاب کاهش قیمت داشته ایم.
وی افزود: قیمت هر کیلو پرتقال هزار و ۸۰۰ الی دو هزار و ۵۰۰ تومان، سیب زرد و قرمز ۳ هزار و ۵۰۰ الی ۴ هزار تومان، کیوی ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، خیار گلخانه ۲ الی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است اما گفتنی است که نمی توانیم بازار شب عید را پیش بینی کنیم.
بر اساس این گزارش اگر از خریدهای میلیونی پوشاک ، سفر خارجی و مهمانی های اعیانی و اشرافی این ایام فاکتور بگیریم یک خانواده چهار نفره در شب عید بدون درنظر گرفتن دیدوبازدیدهای این روزها با احتساب یک کیلو شیرینی‌ به قیمت ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان، یک کیلو سیب به قیمت ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، متوسط یک کیلو پرتغال به قیمت سه هزار تومان و یک کیلو موز به قیمت چهار هزارتومان ، یک کیلو نارنگی با قیمت ۲۲ هزار تومان و یک کیلو آجیل به قیمت ۴۰ هزار تومان و یک بسته کاکائو به قیمت ۱۵ هزار تومان و یک کیلو ماهی با قیمت حداقل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در جمع باید حداقل ۱۰۳ هزارتومان برای یک شب هزینه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا