سیاسی

هر نهاد و گروهی صلاحیت اجرای امر به معروف و نهی از منکر را ندارد/ تشخیص حدود قانونی با وزارت کشور است

به گزارش نسیم قائن ، جواد هروی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مصالح کشور و نظام همواره در قالب قانون تنظیم و تصویب می شود، گفت: در نهایت لازم است برای اجرای این قانون برنامه ریزی شده و به شکل عملیاتی درآید.
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از این رو اگر قرار باشد یک کشور بر اساس مصالح و اهداف تعیین شده در مسیر چشم انداز خود حرکت کند لازم است منطبق بر موازین قانونی عمل کند.
وی در ادامه به یکی از مهم ترین وظایف وزارت کشور اشاره کرد و گفت: از مهم ترین وظایف این وزارتخانه تعیین حدود قانونی افراد حقوقی و حقیقی در مباحث اجتماعی نظیر امر به معروف و نهی از منکر است که باید به عنوان نگاهی عملیاتی و سازمان یافته به آن نگریسته شود.
هروی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر باید به عنوان شالوده های فکری و نظری در مراکز فرهنگی، حوزه و دانشگاه وجود داشته باشد و در یک فرایند مطالعه شده و نگاهی کاملا کارشناسی نسبت به این قضیه پدید آید و در نهایت وزارت کشور این قضیه را عملیاتی کند.
رئیس کمیته آموزش عالی مجلس نهم همچنین تصریح کرد: اجرای امر به معروف و نهی از منکر نباید به شکلی باشد که یک حرکت خودجوش صورت گیرد و مسئولان از لطماتی که ممکن است بعدا به وجود بیاید بی اطلاع باشند.
وی افزود: هر پدیده ای در جامعه علت و معلول دارد لذا باید فرایند های اجتماعی را از فعالیت های سیاسی جدا کرد و به مسئله امر به معروف و نهی از منکر به دید یک مسئله فرهنگی و اجتماعی نگاه کرد.
هروی پیگیری امور امر به معروف و نهی از منکر را از طریق دستگاه های خاص خود ضروری دانست و یادآور شد: این اقدام باید کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده باشد و اگر قرار باشد در جامعه هر نهاد و گروهی خواستار اجرای قانون باشند سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه حرکت های بدون برنامه از طرف سازمان های غیر مأمور نکات مثبتی را در بر نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: در یک فرایند بدون مطالعه نمی توان حرکتی را صورت داد و از آن انتظار نتیجه هم داشت و بر همین اساس اگر تا کنون با موضوع امر به معروف و نهی از منکر سنجیده عمل می شد، شاهد این چنین مفاسد اجتماعی گسترده در سطح جامعه نبودیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا