سیاسی

هدف دیدار سلمان با الحریری، ممانعت از پیروزی انتخاباتی حزب الله است

به گزارش نسیم قائن ،«انور عشقی» مدیر مرکز پژوهش‌های سیاسی و استراتژیک ریاض و مشاور پیشین شاه وقت عربستان، در اظهاراتی درباره سفر «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان به ریاض گفت، پرونده انتخابات پارلمانی لبنان و ثبات این کشور در رأس پرونده‌هایی است که الحریری در دیدار با « سلمان بن عبد العزیز» شاه عربستان درباره آن صحبت کرد.
عشقی به «رادیو اسپوتنیک» گفت ، اصرار عربستان بر این است که بیشترین سهم در انتخابات پیش رو از آنِ حزب‌الله نباشد و دیدار مذکور در همین راستا انجام شد.
از سوی دیگر «سالم زهران» مدیر تمرکز رسانه‌ای لبنان گفت: روابط میان سعد الحریری و حزب‌الله تحت تأثیر این دیدار قرار نخواهد گرفت؛ حزب‌الله شریکی اساسی در دولت لبنان است و خود شخص سعد الحریری نیز به آن اذعان کرده است.
سعد الحریری حدود چهار ماه پس از ماجرای استعفای اجباری و نیز بازداشت در عربستان، هفته جاری به دعوت ریاض به این کشور رفت و با ملک سلمان دیدار کرد.
پیشتر اعلام شده بود، در سفر نخست‌وزیر لبنان به عربستان و دیدار با مقامات این کشور چهار پرونده مطرح خواهد بود: ۱- گزینه‌های سیاسی سعد الحریری [برای آینده]، ۲- انتخابات پارلمانی (در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷)، ۳- کنفرانس‌های بین‌المللی و حمایت از لبنان و ۴- نیز موضوعات مالی مرتبط با شخص الحریری.
انتخابات لبنان در اردیبهشت‌ماه سال پیش رو (۱۳۹۷) برای اولین بار بر اساس نظام تناسبی برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/ص

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا