سیاسی

هدف‌گذاری کاهش تورم به زیر ۵درصد طی سال‌های آینده

به گزارش نسیم قائن ، اکبر کمیجانی در اجلاس مشاورین سیانزا که با حضور نمایندگانی از بانک‌های مرکزی کشورهای بنگلادش، هنگ‌کنگ، پاکستان، فیلیپین و تایلند برگزار شد، با خیر مقدم به مهمانان و اعضای سیانزا، افزود: یکی از مباحث مهم که اجلاس سیانزا درباره آن تصمیم‌گیری خواهد کرد انتخاب میزبان بعدی است.
کمیجانی از تلاش اعضای پژوهشکده پولی و بانکی برای هماهنگی‌های انجام‌شده جهت برگزاری این جلسه قدردانی و به برخی از مسایل اقتصاد کلان ایران اشاره کرد. وی با اشاره به انتخاب دوباره دکتر روحانی به‌عنوان رییس جمهور در ایران اظهار داشت: ما سال‌های سختی را داشتیم. به‌دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای محدودیت‌های زیادی را تجربه کردیم و در نتیجه این تحریم‌ها اقتصاد ایران با مشکلات زیادی مواجه شد.
کمیجانی با بیان اینکه اقتصاد ایران به‌دلیل مسایل تاریخی بانک‌محور است، تصریح کرد: ۹۰ درصد تأمین مالی در ایران به‌عهده بانک‌ها بوده ضمن اینکه هزینه تأمین مالی نیز بالا است و بیشتر به‌عهده بانک‌های تخصصی و تجاری است.
قائم‌مقام بانک مرکزی با ابراز اینکه در سال‌های گذشته صادرات نفت با مشکل مواجه بود و درآمدهای آن کاهش یافته بود، البته مشکل دیگر تحریم‌های اقتصادی بود، خاطرنشان کرد: به‌دلیل تحریم‌ها ما نمی‌توانستیم به منابع خود در بانک‌های خارجی دسترسی داشته باشیم و این مسایل باعث رکود سنگین شده بود.
وی ادامه داد: دولت یازدهم نه‌تنها مذاکرات را آغاز بلکه گفتگوهای سنگینی را شروع کرد و این مذاکرات تا سال ۲۰۱۵ به نتیجه نهایی رسید.
کمیجانی ادامه داد: بعد از آن به‌تدریج نشانه‌های خوبی را شاهدیم به‌نحوی که بعد از یک سال از آغاز مذاکرات به نتایج معناداری رسیدیم که امروز به آن برجام می‌گوییم.
وی اظهارداشت: امروزه آژانس بین الملل انرژی اتمی تأکید دارد که ایران به تمامی تعهدات خود تحت برجام عمل کرده، با این حال در سمت مقابل دولت آمریکا به تصمیمی که در ۱‌+‌۵ گرفته شده احترام نمی‌گزارد.
وی خاطرنشان کرد: از سپتامبر سال جاری دولت آمریکا محدودیت‌های جدیدی را شروع کرده، اما به هر حال من سیاستمدار نیستم.
قائم‌مقام بانک مرکزی افزود: در سال ۲۰۱۳ میلادی دولت در سیاست‌های پولی و مالی خود تجدید نظر کرد. ما در انتخابات خرداد ۲۰۱۳ دارای نرخ تورم سالیانه حدود ۳۵ درصد بودیم اما خوشبختانه به‌دلیل سیاست‌های اصلاحی در شش‌ماهه ابتدایی دولت یازدهم نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش یافت این در حالی بود که اقتصاد ایران همچنان با محدودیت‌هایی روبه‌رو بود.
کمیجانی گفت: ارزش ریال برابر سایر ارزها از جمله دلار در سال‌های قبل از دولت یازدهم به‌شدت کاهش یافته بود ثابت ماند و فضای باثبات آرامی را تجربه کرد.
وی افزود: در دو تا سه سال اول دولت روحانی مقداری از رکود حاکم بر بازارها کاسته شد و ‌ارزش ریال نیز افزایش یافت.
به‌گفته وی، مدیریت بانک مرکزی با همکاری دولت توانست که در کمتر از یک سال رشد سه‌درصدی تولید ناخالص داخلی و کاهش نرخ تورم را شاهد باشد و از سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد تورم تک‌رقمی بوده‌ایم که در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده و ما به‌دنبال این هستیم که نرخ تورم را در سال‌های آینده به کمتر از ۵ درصد برسانیم.
کمیجانی ادامه داد: در دو سال گذشته کاهش ارزش ریال کمتر از تفاضل نرخ تورم ارز سایر کشورها برابر دلار بوده است، این در حالی است که همزمان شاهد کاهش بهای نفت بودیم و نه‌تنها ایران بلکه تمام کشورهای نفتی دچار سختی شدند.
وی خاطرنشان کرد: بار دیگر اقتصاد دچار رکود شد و تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ به ۱٫۶ رسید اما با این حال اقتصاد کلان ایران فضای آرام و باثباتی را تجربه کرد.
وی گفت: در سال گذشته ایران شاهد رشد ۱۲٫۵درصدی تولید ناخالص داخلی بوده و رتبه اول را در منطقه داشت. بخش مهمی از این رشد به‌دلیل افزایش صادرات نفت و ظرفیت بالای آن در اقتصاد ایران بوده است. همچنین ما به حساب‌های خارجی و منابع ارزی خود دسترسی داشتیم.
قائم‌مقام بانک مرکزی ادامه داد: در سال جاری تولید ناخالص داخلی دیگر در زمینه نفت نخواهد بود بلکه بخش غیرنفتی نقش مهم‌تری بازی خواهد کرد.
این مقام ارشد بانک مرکزی گفت: هفته گذشته هیئتی از صندوق بین المللی پول از ایران بازدید کرد و در گزارشی پیش‌بینی شده بود که رشد تولید ناخالص داخلی در سال آینده ۴٫۵ درصد باشد. مطالعات ما در بانک مرکزی نشان می‌دهد که ما شاهد رشد اقتصادی با اصلاح سیاست‌ها در اقتصاد کلان خوب باشیم و با کمک دولت و بانک مرکزی ما به اهداف مورد نظر می‌رسیم.
وی تأکید کرد: اقتصاد ایران یکی از قدرتمندترین اقتصادها در خاورمیانه و جزو اقتصادهای برتر در جهان است که تجارت خوبی را با کشورهای آسیایی دارد. ما در حال غلبه بر مشکلات و برطرف کردن موانع بر سر راه اقتصاد کلان هستیم.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: در سپتامبر ۲۰۱۸ شاهد اجلاس خوبی با حضور رؤسای بانک مرکزی سیانزا باشیم.
انتهای پیام/*
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا