سیاسی

هدررفت آب در روستاهای قاین دراوج بحران بی آبی/لب های تشنه قاین۲۲میلیارد اعتبار می طلبد

به گزارش نسیم قائن ، درحالی که شهرستان قاین با بحران شدیدبی آبی مواجه است وبه گفته برخی از مسئولین شهرستانی جنگ آبی دراین شهرستان آغاز شده است شاهد ترکیدگی وهدر رفت آب در برخی از روستاهای قاین از جمله روستای نیگ ودهشک هستیم.
خبرنگار ما برای پیگیری این موضوع به سراغ عیدی رئیس اداره آب وفاضلاب روستایی رفت وموضوع را پیگیر شد.
رئیس اداره آب وفاضلاب روستایی قاین اظهارداشت: در سطح شهرستان ۱۳۵۰شبکه توزیع وخط انتقال داریم واز این میزان ۴۱۸کیلومتر فرسوده است که باعث هدررفت آب دروستاهای سطح شهرستان می شود و این موضوع مربوط به روستای خاصی نیست .
وی بیان داشت:درهمین راستا امسال ۲۹کیلومتر از شبکه های آبرسانی روستاهای قاینات تعویض می شود که ۱۷کیلومتر آن صد درصد اجرایی شده است ومابقی تا پایان سال نیز اجرا خواهد شد.
رئیس اداره آب وفاضلاب روستایی قاین افزود:آب مایه حیاتی است وماهم جزء ادارات خدمات رسان هستیم وعلی رغم اینکه تاکنون ۱ریال هم اعتبار دراین زمینه تخصیص نیافته است اما تمام تلاش خودرا به کار می بندیم که ۲۹کیلومتر شبکه آبرسانی تا پایان سال به اتمام برسد.
عیدی میزان اعتبار لازم برای تعویض ۴۱۸کیلومترخط انتقال فرسوده آب در روستاهای شهرستان را حدود۲۲میلیاردتومان برآوردکرد وگفت:با توجه به خشکسالی های اخیروکم شدن آب چاهها که عمق آن از۱۲۰به ۲۵۰متر رسیده است قطعا ویقینا جلوگیری از این هدررفت آب،تاثیرزیادی در این بحران بی آبی خواهد داشت ،اما اجرای این پروژه نیاز به اعتبارات کلان وملی است.
وی اظهارداشت: به دلیل فرسودگی لوله های آب روستایی ما هرروز شاهد هدرفت آب در روستاهای مختلف شهرستان هستیم ونمونه آن در روستای نیگ که یک روستای کوهستانی است ومدتی است که ترکیدگی لوله در یکی از کوچه های این روستا باعث هدررفت آب زیادی شده است وبا توجه به کوهستانی بودن این منطقه ردیابی محل ترکیدگی سخت ودشوار بود وبا تلاش همکاران ،طی این دوروز گذشته جلوی ترکیدگی لوله صد درصد گرفته شده است وان شاء الله از۲۳آذرکار کند وکاری آغاز خواهد شد وشبکه فرسوده این کوچه که حدود ۲۰۰مترو۲مشترک دارد، تعویض خواهد شد.
رئیس آبفار قاین در خصوص ترکیدگی لوله در روستای دهشک نیزگفت: با توجه به این که شبکه آب این روستا بسیار قدیمی ومربوط به ۲۰سال پیش است ومردم این روستا نیز اکثراکامیون دار هستند ولذا لوله ها هم از فرسودگی برخوردارند وتحمل بارهای چند تنی را ندارند ودر اکثر نقاط این روستا دچار ترکیدگی لوله می شویم .
وی گفت: در دهگردشی هایی که قبلا از این روستاداشته ایم قول داده شده بود که در صورت مشارکت مردم وهمکاری آنهانسبت به تعویض شبکه های فرسوده اقدام شود که همکاری زیادی از سوی مردم انجام نشد.
عیدی درادامه گفت: با توجه به این که در برخی از میلانهای روستا شاهد ترکیدگی شدید هستیم وهدر رفت آب زیادی داریم لذا ۳کیلومتر از ۶کیلومترِ شبکه داخلی دهشک پس از دریافت استعلام زیرساخت های آب وبرق وگاز ودریافت مجوزاز هفته آینده کار تعویض آن شروع خواهد شد .
وی افزود: این میزان تعویض شبکه های آبرسانی جدا از ۲۹کیلومتر وبه صورت فوق العاده اجراخواهد شد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا