سیاسی

هجوم پوشاک قاچاق به بازار

به گزارش نسیم قائن ،
ورود غیر قانونی پوشاک به کشور موجب شده تا حیات بسیاری از تولیدی های لباس در سطح کشور بیش از پیش به خطر بیفتد و این صنعت از این بابت روز به روز آسیب پذیرتر شود.
با وجود آنکه درحال حاضرفعالیت جدی برای مبارزه با قاچاق کالا آغاز شده است اماهمچنان بیش از ۹۰ درصد پوشاک از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شود.
مارک پوشی و قاچاق بلای جان تولید ملی
حبیب طهماسبی نیک کارشناس اقتصادی درگفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:دربازار منسوجات، رکود مطلق حکمفرماست وعلت اصلی این موضوع وجود محصولات خارجی ارزان قیمت و الیته بی کیفیت است.
وی درادامه تاکید کرد: تولیدات داخل به دلیل نبود حمایت دولت ، شرایط سخت تولید و…قیمت تمام شده بالاتری دارند و این امر اقبال به محصولات داخلی را با وجود کیقیت مطلوب کم می کند.
طهماسبی نیک با اشاره به ایتکه تمایل مردم به خرید جنس خارجی موجب شده تا بسیاری از اجناس ایرانی با برند های خارجی عرضه شوند، افزود: این موضوع ضرورت فرهنگ سازی صحیح دراین حوزه رابیش از پیش مشخص می کند زیرا که بسیاری ازجوانان به دنبال خرید مارک وبرندهای خارجی هستند ومغازه داران مجبورند ویترین مغازه های خود را بااجناس به ظاهر خارجی جلوه دهند.
این کارشناس اذعان داشت: کیفیت تولیدات داخلی ما نه تنها با نمونه های خارجی یکسان است بلکه حتی درمواردی برتری هم دارد تاجاییکه بسیاری ازکارگران خیاط ایرانی به دلیل توانایی بالا در حرفه خود،جذب کارگاههای ترکیه شده اند.
حبیب طهماسبی نیک ادامه داد: مبادی ورودی کشور به روی محصولات خارجی نباید کاملا بسته شود بلکه دولت باید با تقویت تولیدات داخلی زمینه افزایش قدرت آنها در رقابت پذیری با محصولات خارجی را باید افزایش دهد البته تولید کننده ها نیز موظفند بر کیفیت وکمیت کالاهای تولیدی خود تمرکز کرده تا بتوانند بارقبای خارجی رقابت سالم داشته باشند.
حمایت از کارفرمایان افزایش اشتغالزایی
طهماسبی نیک با اشاره به یکی ازمعضلات درجهت گسترش کسب وکار در واحد های تولیدی پوشاک گفت: اگر کارگران یک کارگاه از۵ نفر بیشتر بشوند حدود ۲۰درصد حق بیمه کارگری برای کارفرما افزایش می یابد.
وی درادامه افزود:این موضوع باعث شده کارفرمایان ازجذب کارگر بیشتر از۵ نفر خودداری کنند ،درصورتیکه اگر این قانون اصلاح شود درآینده شاهد افزایش اشتغالزایی در این حوزه خواهیم بود.
این کارشناس همچنین اذعان داشت: درکل کشور ۶۰۰ هزار واحد تولیدی لباس داریم که هرکدام اگر یک کارگر بیشتر استخدام کنند ،۶۰۰هزار نفر در این چرخه جذب بازار کار خواهند شد که این امر می تواند در جهت رونق بازار اشتغال کمک شایانی کند.
وی تصریح کرد:باید توجه داشت که ورود بی رویه اجناس خارجی موجب بیکار شدن بسیاری از جوانان شده واین امر تبعات اجتماعی واقتصادی نامطلوبی را برای جامعه درپی خواهد داشت.
منبع : باشگاه خبر نگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا