سیاسی

نیروگاه شهید کاوه قاین به زودی به سیکل ترکیبی تبدیل خواهد شد

به گزارش نسیم قائن ، مهندس غلامرضا مهرداد مدیرکل دفتر فنی ونظارت برتولید شرکت برق حرارتی کشور در مراسم افتتاح پروژه کولرتبخیری مدیا گفت: علی رغم این که تحریم ها وکمبود منابع از عوامل چالش برانگیز صنعت برق بوده است اما نیروهای ما به دنبال ایجاد روشهایی بوده اند که در صنعت برق به خودکفاییهای بسیار خوبی رسیده اند.
مهندس مهرداد افزود: هرچند هرساله بین ۵تا۹درصد با رشد مصرف برق در کشور مواجه هستیم وامسال نیز۷درصدمصرف برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است ودر اوج گرما در روز۸مرداد امسال بیش از۵۵هزارمگاوات برق مصرف داشته ایم اما خاموشی سازماندهی شده در کشور نداشته ایم .ولی این میزان رشد زنگ خطری برای مسئولین است وتعهد آنها وحساسیتشان را بیشتر می کند.
وی در ادامه گفت: نیروگاه شهید کاوه قاین این ظرفیت را دارد که به ۴۰۰هزار خانوار برق رسانی کند ولذا به زودی به سیکل ترکیبی تبدیل خواهد شد.
نیروگاه شهید کاوه قاین در ارزیابی های سال ۹۵در بحث تولید برق رتبه دوم کشور را نیز داشته است.
فاز اول نیروگاه دارای ۴ واحد گازی مدل V94.2 با ظرفیت اسمی ۶۳۶مگاوات می باشد که در حال بهره برداری است ودر آینده نه چندان دوربا نصب و راه اندازی فاز دوم نیروگاه یعنی بخش بخار، دو واحد بخاری ۱۶۰مگاواتی ودر مجموع ۳۲۰ مگاوات به ظرفیت اسمی نیروگاه افزوده خواهد شد وظرفیت اسمی کل نیروگاه به ۹۵۰ مگاوات خواهد رسید ونیروگاه رسما تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی خواهد شد.
مهندس مهرداد درپایان گفت: نیروگاه گازی شهید کاوه قاین می تواندمحلی برای آشنایی بیشتر دانش آموزان ودانشجویان رشته های مرتبط با توجه به ووجود نیروهای مستعد شهرستان باشد ولذا نیروگاه می تواند طی قراردادهایی با دانشگاهها وآموزش وپرورش زمینه حضور این اقشاررا در این محل فراهم کند تا از نزدیک شاهد روند اجرای کار در نیروگاه نیز باشند.
درادامه این جلسه مهندس ابراهیم پور مدیراجرایی پروژه کولرتبخیری مدیا در قاین با ارائه گزارشی از روند اجرای ۶ماهه کار این پروژه گفت: در اجرای این طرح ۳۰۰نفر به صورت مستقیم مشغول به کار بوده اند واز لحاظ تولید ۱۰۰درصد داخلی بوده است .
وی افزود: دراجرای این طرح ۷۵تا۸۰درصد پروژه خرید تجهیزات بوده است ومفتخریم که این میزان خرید از تولیدات داخل کشور بوده است
مدیر پروژه در ادامه گفت: دربخش اجرا نیز هیچ پیمانکار ومشاورخارجی دراین پروژه ودیگر پروژه های ما وجود نداشته است .
وی ادامه داد شرکت ای – من سرو نزدیک به ۱۶سال است که درزمینه های افزایش قدرت وراندمان توربین های گازی در فصل گرم فعالیت می کند واین شرکت با طراحی ونصب ۵۲واحد سیستم افزایش ظرفیت توانسته است در فصول گرم سال،حدود۶۰۰مگاوات توان تولیدی واحد های نیروگاهی وصنعتی را از انواع مختلف افزایش دهد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا