سیاسی

نگاه ملی منتخب مردم شریف حوزه قاینات وزیرکوه درجهت منافع مردم ایران/قوانین منابع طبیعی بر مبنای جغرافیا، منافع و معیشت مردم تدوین شود

به گزارش نسیم قائن ، اولین جلسه نمایندگان منتخب استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی جناب آقای دکتر خاوازی, برای پیگیری مسائل و مشکلات کشاورزی استان برگزار شد.
دراین نشست اسحاقی منتخب مردم شریف حوزه قاینات وزیرکوه با اشاره به چهره علمی جناب آقای دکتر خاوازی انتصاب ایشان به‌عنوان وزیر جهاد کشاورزی را به مردم تبریک گفت و برای ایشان در خدمت به مردم آرزوی موفقیت کرد.
وی با اشاره به مشکلات مردم منطقه با محدودیت های ایجاد شده توسط منابع طبیعی خواستار توجه ویژه وزیر محترم به این مسئله شد.
اسحاقی با بیان این که حدود ۷۳ درصد مشکلات کشاورزان مربوط به منابع طبیعی و محدودیت های اعمال شده در استفاده از زمین های کشاورزی است گفت:درحالی که شواهد میدانی نشان میدهد قبل از خشک سالی های اخیر این زمین ها زیر کشت بوده و با توجه به بارندگی های اخیر امکان بهره‌برداری از آن وجود دارد. اما محدودیت های اعمال شده مانع از فعالیت کشاورزان می گردد.
منتخب مردم قاینات وزیرکوه در ادامه اشاره کرد: قوانین منابع طبیعی در کشور باید بر مبنای جغرافیا، منافع و معیشت مردم یک منطقه که منابع ملی نیز در آن حفظ شود تدوین ، بازنگری و یا اصلاح شود و این امری است که اگر با تاخیر صورت پذیرد معیشت مردمان جنوب شرق ، جنوب و … بسیار تحت تاثیرات منفی قرار خواهدگرفت.
اسحاقی در ادامه با بیان این که معیشت مردم در سال جهش تولید که الحمدالله سال آبی خوبی را خداوند متعال شامل حالمان نموده است بیش از پیش متضرر نشوند خواستارتسریع در اصلاح وبازنگری قوانین منابع طبیعی شد و تدوین، تنظیم و ابلاغ تبصره ،بندویادستورالعملی تا اصلاح قانون را خواستار شدوگفت: این حرکت باعث می شود نعمات الهی از مردم دریغ نشوند.
وی در ادامه به اختصاص تسهیلات ارزشمند به کشاورزان ودامداران اشاره نمود و خواستار آن شد تا این تسهیلات بگونه ای نباشد که شخص درگیر زمان زیاد ، کاغذبازی ها ، ضمانت های سخت و دست وپاگیر شود .
درپایان اسحاقی از وزیرمحترم خواست تا تاکیدنمایند که سفرهای ایشان بگونه ای برنامه ریزی شود که همه شهرستان های یک استان از حضور ایشان بهره مندگردند.
در این نشست حجت الاسلام مجید نصیرایی نماینده منتخب حوزه طبس فردوس بشرویه سرایان، ضمن تبریک انتصاب ایشان ابراز امیدواری کردحضور ایشان که از فرزندان استان خراسان جنوبی می باشند، زمینه‌های توسعه کشاورزی این استان را فراهم نماید.
وی گسترش گفتمان انقلاب و کار و تلاش جهادی، را زمینه ساز فعال کردن ظرفیت های استفاده نشده ، رونق تولید و اتکای به داخل دانست.
نصیرایی گفت :در سال‌های قبل طرح های خوبی در حوزه آبخیزداری و آبخوانداری در استان اجرا شده، که به حمدالله در باران رحمت الهی اخیر همگی آبگیری شده است. اما با توجه به خشکسالی طولانی در سالهای قبل، کنترل روان آب ها یکی از دغدغه های کشاورزی ، دامپروری و حتی برخی صنایع منطقه است. لذا توجه بیشتر بر اجرای طرح های مهار روان آب ها در منطقه می تواند زمینه توسعه پایدار و پیشگیری از مهاجرت را موجب شود.
وی احداث کشتارگاه و کارخانه دباغی پوست شترمرغ را یکی از طرح هایی برشمرد که باید در استان اجرا شود.
خسروی نماینده منتخب بیرجند با اشاره به جمعیت ۸۱ هزار نفری عشایر ی استان، توجه بیشتر به امور مربوط به عشایر را خواستار شد.
. وی افزود توسعه دامداری سبک و سنگین بخصوص گسترش شتر داری مستلزم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره آن در استان است.
خسروی نبود آزمایشگاه دامپزشکی را یکی از مشکلات دامداران استان بر شمرد که در صورت مساعدت وزیر محترم و احداث آزمایشگاه دامپزشکی هزینه‌های نگهداری برای دامداران کاهش خواهد یافت. همچنین پیگیری رفع مشکلات واردات علوفه از کشور افغانستان را از دیگر اقدامات موثر در رونق تولید گوشت منطقه بر شمرد.
نخعی نماینده منتخب نهبندان با اشاره به محصولاتی نظیر عناب، زرشک، زعفران، پسته و … که در کشور و حتی در دنیا منحصر به فرد است، گسترش کشاورزی مدرن و هدایت کشاورزان منطقه از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی مدرن را باعث ایجاد ارزش بیشتر برای کشاورز و توسعه اقتصاد منطقه برشمرد. لذا با توجه به پشتوانه علمی دکتر خاوازی خواستار تدوین نقشه راه برای توسعه علمی کشاورزی کشور شدند. ایشان ایجاد ایستگاه تحقیقات شتر را از دیگر مواردی دانست که با توجه به اقلیم منطقه می تواند در رشد دامداری استان مفید باشد.
در ادامه وی با تایید چالش های، ایجاد شده در منطقه با منابع طبیعی ، اشاره کرد این مسایل علاوه بر بحث کشاورزی، سرمایه گذاری در معدن، و ایجاد راه بیرجند – نهبندان را نیز دچار چالش کرده است.
نخعی یکی دیگر از محدودیت ها ی کشاورزان منطقه را، بحث سقف برداشت از چاه موتور ها دانست و اظهار داشت، اگر چه حفاظت از منابع آب زیرزمینی وظیفه همگانی و اقدام شایسته‌ای است اما اعمال این محدودیت ها بر منابع آبی مشترک با افغانستان، در حالی که این کشور بدون هر گونه محدودیتی در حال استفاده از این منابع است، از دست دادن سهم کشور دانسته و خواستار بررسی و تجدید نظر در اجرای این قوانین شدند.
در این دیدار وزیر جهاد کشاورزی با تشکر از اینکه منتخبان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس یازدهم با جدیت پیگیر مطالبات مردم منطقه هستند ابراز خرسندی کرد و افزود: ظرفیت های طبیعی استان امکان توسعه صنایعی مانند، پرورش صنعتی شتر و شترمرغ را دارد که می توان با ایجاد زنجیره کامل این صنایع به اشتغال و توسعه اقتصادی منطقه کمک کرد
وی در خصوص تسهیل کسب و کار و رفع موانع تولید در بخش کشاورزی و دامپروری گفت: کارگروهی تشکیل شده است تا قوانین و دستورالعمل ها، را اصلاح کند و ضمن در نظر گرفتن منافع بلندمدت کشور قوانین مزاحم و دست و پاگیر، امضا های طلایی و مواردی که احتمال ایجاد فساد در آن وجود دارد، حذف گردد.
خازاری بیان کرد که اعتبارات کشاورزی در ردیف های بودجه کشور در سال‌های گذشته ضعیف و کم بنیه در نظر گرفته شده است در حالی که بخش عمده ای از اشتغال و امید در تعداد گسترده از مردم در این صنعت وجود دارد اما متاسفانه با توجه به تحریم های اخیر در بحث کود و سم با مشکل مواجه هستیم. اما در بخش آبخیز داری امکان مساعدت بیشتر وزارت کشاورزی وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار قول مساعد داد که اولین سفر رسمی خود را به استان خراسان جنوبی انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا