سیاسی

نماینده مردم: عملیات پروژه محور بیرجند- قاین خاموش است

به گزارش نسیم قائن ، رخواست مجمع نمایندگان استان از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور این است که به قول خود در مورد تامین اعتبار۹۰ میلیارد تومانی ادامه عملیات اجرایی و طلب پیمانکاران محور بیرجند- قاین به عنوان یکی از پروژه های حیاتی و زیربنایی کشور عمل کند.
آن طور که «نوبخت» قول داده بود اگر به وعده اش عمل می کرد باید پرونده این پروژه سال گذشته بسته می شد نه این که برای سال های ۹۷ و ۹۸ نیز امیدی به بسته شدن پرونده این محور نباشد.
به گزارش«خراسان جنوبی» بعد از این که یکی از خبرگزاری ها گلایه های نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی را در مورد
بد قولی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منتشر کرد این سازمان نیز با انتشار گزارش کاری از آن چه در این محور انجام شده و در حال اجراست به گلایه «فرهاد فلاحتی» پاسخ داد و این طور اعلام شد که ۹۹ درصد اعتبار محور قاین- بیرجند در سال گذشته تخصیص یافته است.
رئیس مجمع نمایندگان استان در گفت و گو با «خراسان جنوبی» آمار و ارقام و گزارش کاری را که از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتشر شده قبول می کند اما عملکرد ارائه شده را مربوط به پروژه ای می داند که در قالب ارتقای پروژه دوباند سازی محور بیرجند – تربت حیدریه و تربت حیدریه تا دیهوک بین دو استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی مشترک است و ۱۰۰ کیلومتر محور قاین- بیرجند را که مدنظر نمایندگان و مسئولان استان است شامل می شود.
محور قاین- بیرجند در رکود
گلایه «فرهاد فلاحتی» از این است که رکود بر پروژه محور قاین – بیرجند به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار حاکم است و این خمودگی و رخوت همچنان ادامه دارد که جای بسی نگرانی است.
وی تاکیدش در زمینه درخواست از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بر ۱۰۰ کیلومتر محور بیرجند- قاین است و آن طور که از شواهد و قراین به گفته وی برمی آید تاکنون حدود ۵۰ درصد این مسیر زیر بار ترافیک رفته و مردم از آن استفاده می کنند و بقیه این محور همان طور ناتمام باقی مانده است.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی به جلسه هایی که به طور مرتب با پیمانکاران این پروژه دارد اشاره می کند و می گوید: پیمانکاران این محور به دلیل پرداخت نشدن مطالبات فلج شده اند زیرا سازمان مدیریت و برنامه ریزی به تزریق کافی منابع این پروژه اهتمام ندارد. وی منکر اتمام برخی از قطعات این محور نیست اما گلایه اش از این است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی متقبل شده هزینه اجرای قطعات باقی مانده را به موقع تامین کند اما چرا عملیاتی نشده است؟ وی پیگیری های مداوم مسئولان و نمایندگان این دوره مجلس شورای اسلامی در مورد این پروژه را یادآور می شود و مطالبات پیمانکاران این محور را حدود ۵۰ میلیارد تومان اعلام می کند و این طلب را غیر از هزینه تکمیل پروژه بزرگراه بیرجند- قاین می داند.
۹۰ میلیارد تومان تعهد نوبخت
به گفته «فلاحتی» به استناد صحبتی که مسئولان وزارت راه و شهرسازی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور داشتند «نوبخت» تعهد کرده است ۹۰ میلیارد تومان اعتبار این پروژه را در سال ۹۶ تامین کند تا در همان سال نیز این پروژه تکمیل و تحویل شود و اگر این ۹۰ میلیارد تومان تامین می شد پیمانکاران وضعیت بهتری داشتند و محور بیرجند- قاین هم تکمیل شده بود. وی با ابراز گلایه از بدعهدی «نوبخت» اشاره ای به زمین گیر شدن پروژه محور بیرجند – قاین دارد که در عمل خاموش است یعنی پیمانکاران با ظرفیت بسیار اندکی در این جا کار می کنند و تحت فشار جدی مالی هستند.
علاوه براین از همه مهم تر این که حوادث رانندگی دلخراشی در مسیر رخ می دهد و هر روز بر تعداد داغداران محور بیرجند- قاین و نگرانی مردم افزوده می شود. رئیس مجمع نمایندگان استان با ابراز تاسف از این که پروژه محور قاین- بیرجند به شدت درگیر منابع اعتباری است راه گشایش بن بست اعتباری این مسیر را اجرای تعهد سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام می کند.
به گفته «فلاحتی» پیمانکاران این محور حاضرند با اسناد خزانه اسلامی ادامه کار را پیش ببرند اما وقتی اعتباری نیست چطور دلگرم به ادامه کار باشند.
آخرین وضعیت
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی نیز به این موضوع اشاره می کند که اعتبار پروژه محور بیرجند – تربت حیدریه و تربت حیدریه به سمت بجستان و دیهوک طبس در قالب یک طرح تامین می شود و می گوید: چون مسیر طولانی است و اعتبارات نیز به صورت یکجا تخصیص نمی یابد عملیات اجرایی پروژه به صورت قطعه قطعه در دستور کار قرار گرفته که برخی از قسمت های این طرح نیز هنوز به پیمان نرفته است. مهندس«رجبی» با بیان این که در حوزه خراسان جنوبی فقط ۱۸ کیلومتر از انتهای مسیری که به دیهوک متصل می شود به پیمانکار واگذار نشده است می افزاید: وزارت راه و شهرسازی قول داده این ۱۸ کیلومتر را امسال به پیمانکار بسپارد. علاوه بر این در پروژه مورد نظر ۳۵ کیلومتر نیز تا بیدخت گناباد به پیمان نرفته که در حوزه خراسان رضوی است.
همچنین بعد از گناباد نیز دو قطعه وجود دارد که به پیمانکار واگذار شده اما هنوز به اتمام نرسیده است.
وی این موضوع را نیز یادآور می شود که در حوزه استحفاظی خراسان جنوبی ۱۷کیلومتر از کمربندی فردوس نیز باقی است که مردم این شهر خواهان اجرا نشدن باند دوم آن به دلیل در حاشیه قرار گرفتن روستای هدف گردشگری باغستان علیا و شهر فردوس هستند.
تقلیل اعتبار به ۱۹ میلیارد تومان
این مسئول کل اعتبار این طرح را در سال گذشته ۲۲ میلیارد تومان اعلام می کند که بعد به ۱۹ میلیارد تومان کاهش یافت و این اعتبار نیز بین دو استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی در قالب اسناد خزانه اسلامی توزیع شد. به گفته «رجبی» با قیر رایگانی که به این طرح اختصاص یافته باید گفت که تخصیص منابع اعتباری بیش از صد در صد است. وی طلب پیمانکاران محور بیرجند – قاین را ۴۵ میلیارد تومان و محور فردوس- دیهوک را نیز ۱۴ میلیارد تومان و کل بدهکاری این طرح را که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی ثبت شده ۱۱۵ میلیارد تومان اعلام می کند.
به گفته وی انتظار می رفت که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از محل اعتبارات نقدی پروژه محور قاین- بیرجند را پوشش دهد تا پیمانکاران بتوانند کار را جمع کنند اما مثل این که منابعی از ردیف های اعتباری نداشته و تقبل کرده تا در قالب ماده ۵۶ اتمام این پروژه را یا در قالب آزادراه یا همان تکمیل بزرگراه به سرانجام برساند.
پاسخ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
بنابراین گزارش در پاسخ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به گلایه نماینده مردم قاینات آمده است: به سازی محور قاین – بیرجند در قالب طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به شماره طبقه‌بندی ۱۳۰۳۰۱۶۱۹۰ مندرج در پیوست شماره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور تحت عنوان «به سازی راه اصلی فیض آباد – بجستان – فردوس – دیهوک، گناباد- فردوس و تربت حیدریه – بیرجند» انجام می شود.
طرح مزبور مشتمل بر پنج پروژه است که پروژه شماره چهار این طرح با عنوان به سازی تربت حیدریه – بیرجند در برگیرنده مسیر قاین – بیرجند بوده که پروژه به سازی تربت حیدریه – بیرجند به طول ۱۳۶ کیلومتر است. در این زمینه ضمن انجام بخشی از مطالعات و تملک اراضی اقدامات زیر تا پایان سال ۱۳۹۵ انجام شده است.
قطعه اول مهنه – گناباد به طول ۲۵ کیلومتر است که۱۰ کیلومتر مناقصه برگزار و پیمانکار مشخص و ۱۵ کیلومتر مطالعات آن تکمیل شد.
همچنین مطالعات مرحله اول کنارگذر گناباد نیز تکمیل شده و پیشرفت این قطعه پنج درصد است.
قطعه اول گناباد – قاین به طول ۲۸ کیلومتر آماده برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار است.
قطعه سوم بیرجند – قاین- سه راهی خضری به طول ۲۸ کیلومتر عملیات خاکی، ابنیه فنی و بخشی از اساس مسیر انجام شده و ۵۰ درصد پیشرفت دارد.
علاوه براین فاقد عملیات اجرایی بودن دو تقاطع در مسیر و پیشرفت فیزیکی۶۰ درصد از دیگر مشخصات است. قطعه دوم بیرجند – قاین به طول ۳۶ کیلومتر است که از کیلومتر پنج تا ۱۶ به طول ۱۱ کیلومتر عملیات خاکی و بخشی از ابنیه فنی انجام شده و ۳۰ درصد پیشرفت دارد.
همچنین از کیلومتر ۱۶ تا کیلومتر ۴۱ به طول ۲۵ کیلومتر عملیات خاکبرداری انجام شده که پیشرفت این قطعه نیز پنج درصد است. دیگر این که پیشرفت کل قطعه ۲۴ درصد است. قطعه اول بیرجند – قاین به طول ۱۶ کیلومتر است که شش کیلومتر تکمیل اساس و زیر اساس انجام شده و ۳۰ درصد پیشرفت دارد. همچنین ۱۰ کیلومتر عملیات خاکی و ابنیه فنی با پیشرفت ۲۰ درصد نیز انجام شده و پیشرفت کل قطعه ۵۵ درصد است. لازم به ذکر است که با عنایت به درخواست وزارت راه و شهرسازی برای صدور مجوز استفاده از تسهیلات مالی بر اساس مکانیزم ماده واحده قانون اصلاح ماده ۵۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بررسی‌های لازم انجام شده و مجوز موافقت اصولی اولیه در حال صدور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا