سیاسی

نمایش چهره زیبای اسلام از سوی ورزشکاران مسلمان در ریو +عکس

به گزارش نسیم قائن ، نشریه تایم در گزارشی به عملکرد درخشان ورزشکاران مسلمان در رقابت‌های المپیک ریو پرداخت.
پایگاه اینترنتی تایمدر گزارشی به قلم “خالد بیدون،” استاد دانشگاه دترویت، نوشت: تا پیش از آغاز رقابت‌های المپیک ریو نگرانی‌های بسیاری در مورد احتمال بروز حملات تروریستی وجود داشت. تا پیش از این دیدگاه منفی نسبت به اسلام وجود داشت و در نظر غرب، همه مسلمانان تروریست بودند. در رقابت‌های ریو ۲۰۱۶، ورزشکاران مسلمانی حضور داشتند که با عملکرد درخشان و حسن اخلاق خود، به خوبی با اسلام هراسی مبارزه کردند.
در رقابت‌های ریو نمایندگانی از کشورهای مسلمان جهان نیز حضور داشتند؛ اما توجه ویژه این گزارش به سه ورزشکاری است که در ریو، با محرومیت‌، نژادپرستی و اسلام‌هراسی مبارزه کردند.
قدرت عبادت
“محمد فرح،” دونده انگلیسی با اصالتی از کشور سومالی، “سارا احمد،” وزنه‌بردار زن مصری، و “ابتهاج محمد،” شمشیرباز زن اهل آمریکا، سه ورزشکار مورد توجه این گزارش هستند.

“محمد فرح” ۱۳ اوت برای کسب مدال طلای دوی استقامت در ماده ۱۰ هزار متر به میدان رفت. وی در میانه مسابقه با رقیب خود برخورد کوچکی داشت که موجب به زمین خوردن فرح شد؛ اما خیلی زود از جا برخاست و به مسابقه ادامه داد. وقتی محمد فرح به عنوان نفر نخست از خط پایان گذشت بار دیگر به زمین افتاد؛ اما این بار برای شکر کردن خدا این کار را کرد. شکرگزاری محمد فرح تماشاچیان حاضر در استادیوم را تحت تاثیر قرار داد. وی به شیوه مسلمانان بر خاک سجده کرد و تصویری متعالی از دین اسلام به سراسر مردم جهان نشان داد. فرح در مصاحبه پس از این رقابت گفت: من همیشه قبل از مسابقه دعا می‌خوانم. در زمان راز و نیاز با خدا به کار دشواری که در پیش رو دارم فکر می‌کنم و برای انجام دادن آن آماده می‌شوم.
مسابقات مردانه وزنه برداری
در دیدگاه غربی، دختری جوان در پوشش کامل همراه با روسری که به سر دارد، ضعیف و آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد؛ اما “سارا احمد،” وزنه‌بردار وزن ۶۹ کیلوگرم مصر، خلاف این تصور اشتباه را ثابت کرد. او سنگین‌ترین وزنه را در میان هم رده‌های خود بالای سر برد و قدرت فیزیکی خود را به رخ جهانیان کشید.

سارا احمد لباسی سیاه به تن داشت و موهای خود را با یک کلاه قرمز پوشانده بود. او در مجموع دو ضرب ۲۵۵ کیلوگرم را بالای سر برد. این نخستین بار بود که یک ورزشکار زن عرب موفق به کسب مدال طلای تاریخ بازی‌های المپیک می‌شد. وی با حجاب کامل دشوارترین کار ممکن را در رقابت‌های المپیک انجام داد و ثابت کرد حجاب محدودیتی برای زنان بوجود نمی‌آورد. این درحالیست که در برخی کشورها مانند فرانسه داشتن حجاب اسلامی ممنوع است. در کشورهای بسیاری نیز با زنان محجبه برخورد توهین‌امیز دارند.
مبارزه یک شمشیرباز با اسلام‌هراسی
“ابتهاج محمد،” شمشیرباز آمریکایی، ستاره اجتماع مسلمانان آمریکا در رقابت‌های ریو بود. توجه ویژه رسانه‌ها به ابتهاج فقط به این دلیل نبود که نخستین زن محجبه در تاریخ المپیک آمریکا بوده است؛ بلکه ابتهاج موجب شد ورزشکاران مسلمانی که به دست فراموشی سپرده شده بودند بار دیگر فرصت نمایش توانمندی‌های خود را داشته باشند. مسلمانان آفریقایی تبار آمریکا همواره در رده دوم یا حتی سوم شهروندی قرار داشتند و حالا یکی از همین افراد افتخاری بزرگ برای آمریکا به ارمغان آورد. ابتهاج محمد با اسلام‌هراسی و نژادپرستی علیه مسلمانان مبارزه کرد.

عملکرد درخشان این ورزشکار مسلمان آمریکایی، پاسخ کوبنده‌ای به اظهارات “دونالد ترامپ،” نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بود که پیش از این گفته بود مانع از ورود مهاجران مسلمان به آمریکا خواهد شد.

ابتهاج محمد در این باره گفت: من یک آفریقایی آمریکایی هستم. خانه دیگری به غیر از آمریکا ندارم که به آنجا بروم. خانواده من همینجا به دنیا آمده‌اند و خودم نیز زاده آمریکا هستم. در نیوجرسی بزرگ شدم. خب حالا ما کجا برویم؟ آمریکا خانه ما نیز هست.
جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا