سیاسی

نصرالله: “سردار سلیمانی” از ابتدای نبرد البوکمال همواره در خط مقدم بود

به گزارش نسیم قائن ، “سید حسن نصرالله” دبیر کل حزب‌الله لبنان در ابتدای این سخنرانی گفت که مجموعه‌ای از تحولات طی روزهای گذشته روی داده که باعث شد تا امروز سخنرانی کنم. نخست باید به یادبود بزرگ در تاریخ اسلامی‌مان برای عزاداری به مناسبت وفات رسول‌الله اشاره کنم.
وی در ادامه سخنرانی خود گفت: بر خودم واجب می‌دانم که به بازماندگان قربانیان زلزله اخیر در ایران و همچنین به رهبر ایران و رئیس جمهور روحانی و آحاد ملت ایران تسلیت عرض کنم.
نصرالله در ادامه درباره زلزله غرب کشور گفت: ایران الگویی برای ماهیت روابط میان ملت خود با وجود اختلاف قومیتی به شمار می‌آید. همچنین به ملت عراق بابت قربانیان زلزله اخیر نیز تسلیت می‌گویم.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: تحولاتی که تمایل دارم درباره آنها صحبت کنم از این قرار است، دستاورد نظامی اخیر در مرزهای عراق و سوریه از هر دو طرف و همچنین نشست روز گذشته وزیران امور خارجه اتحادیه عرب.
وی اضافه کرد: هفته گذشته شاهد آن بودیم که آخرین شهر و منطقه عراق از کنترل داعش خارج شد و دولت عراق اعلام کرد که داعش دیگر در هیچ شهر عراقی حضور ندارد.
سید حسن نصرالله اضافه کرد: داعش به عنوان یک نهاد و سازمان نظامی در عراق به پایان رسید و نیروهای عراقی به مرزهای خود با سوریه رسیده‌اند و ما منتظر پاکسازی کامل بوده و روزی که دولت عراق پیروزی کامل را اعلام کند بسیار نزدیک است.
وی افزود: از ابتدای فتنه داعش در عراق، ما با همکاری برادرانمان در عراق، تعداد زیادی از فرماندهان خود را به آنجا اعزام کردیم وچندین شهید و مجروح در این راه نیز دادیم. ما به بررسی موقعیت با برادرانمان در عراق خواهیم پرداخت و اگر به این نتیجه رسیدیم که نیازی به حضور ما در آنجا نیست برادرانمان به میدان‌های دیگری منتقل خواهند شد و این موضوع هیچ ارتباطی به بیانیه اتحادیه عرب نداشته بلکه به موضوع پایان داعش در عراق ارتباط دارد.
دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد: در طرف سوریه میدان نبرد البوکمال را داریم. امروز ما در برابر یک دستاورد نظامی بسیار بزرگی قرار داریم و اهمیت موضوع در این است که البوکمال آخرین شهری است که داعش در سوریه کنترل آن را در اختیار داشته است. اهمیت البوکمال این است که شهری مرزی بوده و گذرگاه القائم بشمار می‌آید و در نتیجه سوریه و عراق به یکدیگر متصل شدند.
وی افزود: متصل شدن مرزها محقق شد و این چیزی بود که دولت آمریکا تلاش داشت محقق نشود و این پیروزی وحدت سوریه را تقویت کرده و در پی آن توطئه تجزیه سوریه شکست خورد.
سید حسن نصرالله گفت: موضوعی که باید درباره آن تامل کنیم پایان دولت داعش است. امروز می‌توانیم بگوییم که با آزادسازی البوکمال دولت داعش سقوط کرد البته این به معنای پایان داعش نیست.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: ساختار داعش به پایان رسید. در واقع با آزادسازی آخرین خیابان در البوکمال، تاریخ می‌تواند پایان دولت داعش را ثبت کند. البته در برخی از بخش‌های سوریه ممکن است که داعش وجود داشته باشد اما ساختار این دولت به پایان رسید و فقط به همین موضوع اکتفا می‌کنم.
وی افزود: زمانی که عراقی‌ها و سوری‌ها پیروزی خود بر داعش را اعلام می‌کنند نیازمند گرفتن جشن برای یک پیروزی بزرگ هستیم که در واقع پیروزی ارزش‌های انسانی بر توحش است. در این زمان واجب است که این گفته را تکرار کنیم که همه ملت‌های منطقه باید درباره کسانی که داعش را بوجود آوردند و از آن حمایت‌ کردند تفکر کنند و همچنین باید این سوال را نیز بکنند که چه کسی با داعش مبارزه کرد. این بحث و بررسی باید با قدرت انجام شود.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: آمریکا در البوکمال چه کرد؟ هر آنچه که می‌توانستند به داعش کمک کردند و فقط یک کار انجام ندادند و آن شلیک به سوی کسانی بود که با داعش در حال مبارزه بودند. این تنها کاری بود که نکردند. آمریکا یک پوشش هوایی امن برای داعش در این منطقه ایجاد کرد. داعش آشکارا جابجا می‌شد و نیروی هوایی آمریکا هیچگاه به بمباران آنها نپرداخت و به نیروی هوایی روسیه نیز اجازه بمباران داعش را نمی‌داد.
وی گفت: حتی آمریکا هشدار داده بود اگر روسیه داعش را بمباران کند آمریکا نیروهای سوری را هدف قرار خواهد داد. آمریکایی‌ها به داعش اطلاعات می‌دادند و به خصوص در زمینه جنگ الکترونیک برای ایجاد اختلال در تجهیزات نیروهای مهاجم می‌پراختند. آمریکایی‌ها همه امکانات برای عقب نشینی نیروهای داعش و جایگزین شدن آنها با دیگر مبارزان در مناطق کُردی را فراهم کردند.
سید حسن نصرالله اضافه کرد: بالگردهای آمریکایی شخصیت‌های داعش را جابجا می‌کردند و این موضوع بارها و در چندین مکان اتفاق افتاد. تمام تلاش آمریکایی‌ها این بود که داعش در البوکمال تا پایان استقامت کند و همین دلیل حمایت آمریکا از داعش است.
وی افزود: محور مقاومت توانست داعش را در چند سال اندک شکست دهد این در حالی است که آمریکا مدعی بود که شکست داعش به ۳۰ سال زمان نیاز دارد.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: این یک رسوایی است، اردوغان که همپیمان آمریکا بود آشکارا و علنی گفت که آمریکا به تامین داعش می‌پردازد و ما به همین گفته اردوغان بسنده می‌کنیم.
سید حسن نصرالله گفت: در برابر پیروزی بزرگ در البوکمال، به تمامی مبارزین در ارتش سوریه، گروه‌های مقاومت عراقی، برادران در لشکرهای زینبیون و فاطمیون و به سپاه پاسداران و به برادرانم در فرماندهی حزب‌الله سلام و درود می‌فرستم. به خانواده شهدایمان در جنگ البوکمال نیز درود می‌فرستم.
وی افزود: اجازه دهید از فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، “حاج قاسم سلیمانی” که نه فقط در نبرد اخیر بلکه در بسیاری از نبردها حضور داشت نیز تشکر فراوان کنم. سلیمانی از همان ابتدای نبرد البوکمال در خطوط مقدم حضور داشته و در معرض شهادت قرار داشت. وی فقط چند روز به دلیل وفات پدرش در این نبرد حضور نداشت و پس از آن بار دیگر به البوکمال بازگشت.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: واجب است که از سلیمانی و رهبر ایران و مقامات این کشور تشکر کنیم و تشکر از آنها کمترین وظیفه است چون این ایران بود که در کنار سوریه، عراق و لبنان ایستاد.
وی افزود: هر آنچه که از قدرت داریم به کمک ایران بوده و زمانی که از خطر داعش رها شدیم باید پس از شکرگذاری از خدا از مخلوقین خدا و در راس آنها ایران و به خصوص مرد بزرگ، سردار سلیمانی تشکر کنیم.
سید حسن نصرالله گفت: جنگ با داعش در پایان خود قرار دارد این در حالی است زمانی که کشورهای عربی با ترامپ در ریاض گرد هم آمدند تصمیم گرفتند که طرحی را برای رهایی از داعش در سال ۲۰۱۸ ایجاد کنند و ما همان زمان گفتیم که در سال ۲۰۱۸ داعش به پایان رسیده است. ما باید تلاش خود برای رهایی از بقایای داعش را ادامه دهیم به خصوص که می‌دانیم که آمریکا درصدد دمیدن روح مجدد در این گروه است.
وی در ادامه این سخنرانی افزود: موضوع دومی که می‌خواهیم درباره آن صحبت کنم در زمینه آن چیزی است که در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب شنیدیم. تمایل دارم درباره بخشی که به حزب‌الله ارتباط دارد صحبت کنم. البته آنها درباره ایران، حزب‌الله و انصارالله صحبت کردند. اتهاماتی که مطرح کردند چیز جدیدی نبوده و انتظار آن را داشتیم و پیشتر نیز آن را شنیده بودیم و هیچ دلیل برای نگرانی وجود ندارد فقط باعث تاسف است.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: از زیبایی‌های تقدیر خداوند این بود در ساعت‌هایی که نیروها درحال آزادسازی البوکمال بودند و حزب‌الله نیز در میان آنها حضور داشت، در همان زمانی که در حال بیرون انداختن داعش بودیم آنها گرد هم آمدند تا حزب‌الله را سازمانی تروریستی توصیف کنند. ایران را متهم کردند که دولتی است که از تروریسم حمایت می‌کند این در حالی است که ایران بود که در مبارزه با تروریسم مشارکت داشت. آیا شما با داعش مبارزه کردید؟ عربستان کجا با داعش مبارزه کرد؟
سید حسن نصرالله گفت: فراموش کردم که به تلاش‌های منحصر به فرد نیروهای روسی در حمایت هوایی با وجود خطراتی که داشت اشاره کنم. روند متهم کردن حزب‌الله و ایران روندی آمریکایی است. تمام کسانی که طرح آمریکا را در منطقه به شکست کشاندند به یک صورت و به اتهام تروریسم تحت پیگرد قرار گرفته‌اند. چند روز پیش جنبش النجباء و عصائب اهل الحق عراق را در لیست تروریسم قرار دادند و این لیست به تمامی گروه‌های عراقی که با داعش مبارزه کرد گسترش خواهد یافت. این موضوع به یمن و لبنان و فلسطین گسترده خواهد شد همانطور که لبنان را تهدید کردند که در لیست کشورهای تروریستی قرار خواهد گرفت. این یک روند طبیعی بوده و باید با حکمت با آن مقابله کنیم.
وی افزود: به اعراب و مسلمانان می‌گویم که می‌توانید به گفته اسرائیلی‌ها درباره هماهنگی با کشورهای عربی و به خصوص عربستان گوش فرا دهید. به گفته یعلون جنایتکار، وزیر دفاع سابق اسرائیل بسنده می‌کنیم که گفته بود: آن چیزی را که جبیر با زبان عربی می‌گوید و آن چیزی را که ما به عبری می‌گوییم تصادفی نیست.
دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: در خصوص بیانیه نشسست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب، آنها حزب‌الله را مسئول توزیع موشک‌های بالستیک معرفی کردند. زمانی که وزیران این بیانیه را تایید کردند آیا دلایل این موضوع را نیز دریافت کردند؟ این سخنی احمقانه و بی اهمیت است. من به همه آنها تاکید می‌کنم که ما هیچ سلاحی را به یمن، بحرین، کویت و عراق و نه هیچ کشور عربی دیگر ارسال نکرده‌ایم. البته به فلسطین اشغالی سلاحی نظیر کورنیت را ارسال کردیم و هر کسی که می‌خواهد ما را به این دلیل محکوم کند خود محکوم است و به سوریه سلاحی را که با آن می‌خواستیم مبارزه کنیم ارسال کردیم.
سید حسن نصرالله گفت: نکته دوم در بیانیه این بود. وزیران امور خارجه عربستان و بحرین به لبنانی‌ها گفتند اگر موضوع حزب‌الله را حل نکنید ثبات لبنان در خطر قرار خواهد گرفت. به این افراد و افکار عمومی یادآوری می‌کنم که بزرگترین تهدید برای امنیت لبنان، اسرائیل اشغالگر است و مهمترین عامل آزادی لبنان مقاومت و ستون فقرات آن یعنی حزب‌الله لبنان است.
وی افزود: ای جبیر و ای خالد، سلاح مقاومت مهمترین عامل محقق شدن ثبات در لبنان است. چه کسی لبنان را در برابر اسرائیل حمایت می‌کند شما و سلاح‌هایتان؟؟ اگر امنیتی در لبنان وجود دارد از سلاح است و سلاح حزب‌الله عامل اساسی در حفظ امنیت و ثبات است. اگر می‌خواهید به لبنان کمک کنید در امور این کشور مداخله نکنید و تکفیری‌ها را نفرستید و اسرائیل را برای حمله به لبنان ترغیب نکنید.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: در لبنان یک اراده ملی درباره عدم بازگشت به هیچ شکلی از شکل‌های درگیری وجود دارد. شما فقط در لبنان مداخله نکنید ما به شما تضمین می‌دهیم که امنیت در لبنان یک الگو در منطقه باقی بماند.
وی افزود: تمام دلیل گرد هم آمدن وزیران امور خارجه اتحادیه عرب این بود که موشک بالستیکی بالای فرودگاه ملک خالد در الریاض منفجر شد. این مصیبت باعث گرد هم آمدن روز گذشته عرب‌ها بود.
سید حسن نصرالله اضافه کرد: جبیر گفت که حزب‌الله موشکی را که ایران ساخته بود به سوی ریاض شلیک کرد. من قاطعانه این موضوع را رد می‌کنم و حزب‌الله هیچ ارتباطی به شلیک شدن این موشک نداشته و هیچ ارتباطی به موشک‌هایی که قبلا شلیک شده و در آینده شلیک خواهد شد، ندارد.
وی گفت: مشکل آنها این است که ملت یمن را ناچیز می پندارند و باور نمی‌کنند که آنها موشک می‌سازند. آنها موضوعات را با خودشان می‌سنجند که حتی لباس خود را از خارج وارد می‌کنند. کسانی که در یمن در حال مبارزه با شما هستند خود یمنی‌ها بوده و شما در برابر آنها شکست خورده‌ایم و باید به این واقعیت اذعان کنید. ما اتهامی را که بی هیچ دلیل باشد رد می‌کنیم.
دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود گفت: گرد هم آمدید تا شلیک موشک را محکوم کنید. من از آنها می‌پرسم که آیا یمن کشوری عربی نیست؟ هیچ به ذهن شما صحبت کردن درباره یمن خطور کرد. یمن کشوری تحت محاصره بوده و بمباران جنگنده‌های سعودی به یمن ادامه داشته و در پی آن هزاران نفر شهید شده‌اند. صدها هزار نفر به وبا مبتلا شده و حتی سازمان ملل نیز نتوانسته سکوت کند، شما کجا هستید؟ آیا دین ندارید؟ آیا این شرف اعراب است؟ شما قلب ندارید؟ آیا در بیانیه پایانی هیچ کلمه‌ای درباره یمن وجود داشت؟ ممنوع است که درباره آن چیزی که بر یمنی‌های می‌گذرد صحبت شود وگرنه دولت لبنان در معرض تهدید سرنگونی قرار خواهد گرفت.
وی گفت: درباره آن چیزی که در یمن روی می‌دهد همه مراجع دینی و همه اعراب و مسلمانان را فرا خوانده و انسانیت و دین آنها را خطاب قرار می‌دهم. از عربستان بخواهید که این جنگ و کشتار جمعی را متوقف کرده و پس از آن به سوی راه‌حل سیاسی بروید. این سکوت خفه کننده در جهان اسلام ترسناک است. آیا شما از عربستان ترسیده‌اید؟عربستان در هر آنچه که انجام می‌دهد شکست خورده است و باعث تاسف است که بیانیه وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در برابر ملتی که به طور کامل در حال کشته شدن با بیماری و بمباران بوده سکوت کرده است.
سید حسن نصرالله افزود: درباره فلسطین، از برادران در فلسطین درباره موضعشان در قبال بیانیه وزیران امور خارجه اتحادیه عرب قدردانی می‌کنیم. شرایطی که امروز در جهان عرب شاهد آن هستیم پوششی برای اعلام شدن روابط با اسرائیل است. مصاحبه پایگاه خبری عربستانی ایلاف با ایزنکوت اقدامی بسیار خطرناک است.
وی گفت: فلسطینی‌ها برای کنار گذاشتن حق خود در برابر فشار قرار دارند و اگر تفرقه ایجاد شد فلسطین از بین خواهد رفت.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: در لبنان ما منتظر بازگشت حریری بوده و تا زمانی که بازنگردد از دیدگاه ما، وی استعفا نداده است. از مواضع دولت لبنان واز تلاش‌های باسیل، وزیر امور خارجه لبنان قدردانی می‌کنیم.
انتهای پیام/.
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا