سیاسی

نباید تفاوت ها در جامعه باعث تبعیض و ظلم شود/ انتخاب مدیر آموزش و پرورش قائن اصولی باشد

به گزارش نسیم قائن ، ظهر امروز ” حجت الاسلام علی رحمانی ” در خطبه های نماز جمعه شهرقائن با اشاره به اهمیت توجه نمازگزاران به خطبه های نماز جمعه خاطر نشان کرد: خطبه های نماز جمعه بمنزله ی دو رکعت نماز است یعنی اگر ما بخواهیم نماز ظهر را بخوانیم ۴ رکعت است لکن اگر بخواهیم نماز جمعه را بخوانیم دو رکعت می خوانیم زیرا که این نماز دو خطبه دارد و دو خطبه ی آن بمنزله ی دو رکعت نماز است، بنابراین مستمعین هم باید توجه ونگاهشان به خطیب باشد و هم حق حرف زدن ندارند .
امام جمعه شهر قائن با تاکید بر اینکه لازمه اجرای عدالت وجود تفاوت ها است گفت: پیغمبر به مساوات و برابری در میان مسلمانان به شدت عمل می کردند و بی شک لازمه ی اجرای عدالت وجود تفاوت است یعنی اگر بخواهد عدل اجرا شود تفاوت حتما به وجود خواهد آمد و یک نکته ی ظریف همین جا وجود دارد گاهی از مواقع در خود تفاوت ها ، تبعیض بوجود می آید.
رحمانی با اشاره به اینکه باید در تفاوت ها هم عدالت برقرار باشد به بیان مثال حقوق ها پرداخت وگفت: برخی از مواقع در اجرای تفاوت متاسفانه تبعیض و ظلم بوجود می آید از عرایض بنده این استفاده نشود که تا وقتی می گوییم در جامعه تفاوت بایستی که وجود داشته باشد،معنایش این باشد که در این تفاوت ظلمی بوجود نمی آید. چرا متاسفانه گاهی در اجرای عدالت که تفاوت بوجود می آید،در خود تفاوت باز تبعیض بوجود می آید.
امام جمعه شهر قائن افزود: برای مثال فردی که در مقام وزارت است با یک فردی که سواد چندانی تحصیل نکرده این دو به لحاط موقعیت ،به لحاظ هنری که دارند متفاوتند،نامساوی اند .این درست ، از آن طرف دیگر وقتی نامساوی باشند،حقوقی هم که برای آنها قرار داده می شود نامساوی خواهد بود .ولی چقدر متفاوت؟چقدر؟
وی در ادامه خطبه های نماز جمعه با اشاره به پرهیز از گناهان بیان کرد: آیه شریف قرآن بیان می کند : وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ به این معنا که ای برادران و خواهران ، در گناه هیچ وقت همدیگر را کمک نکنید ؛ لکن در کار های نیک تا می توانید یک دیگر را کمک کنید .
رحمانی افزود: اگر یک جامعه به فساد کشیده شود و یک نواب صفوی ( که سالروز شهادت ایشان هم هست ) در جامعه یاشد ، جامعه را نجات میدهد ؛ اما زمانی که جامعه روحانیت شما به فساد کشیده شود سنگ روی سنگ بند نمی شود .
خطیب جمعه قائن، با تاکید بر پرهیز از جناح بندی ها گفت: من از شما خواهش می کنم که این قدر اصرار بر این نباشد که یک طلبه که حالا عنوان امامت جمعه را هم دارد ، بیاید و مثلا به یک گروهی به گونه خاصی نگاه بکند و به گروهی دیگر به گونه ی دیگر . این اصلا در شأن یک روحانی نیست ، چه برسد به کسی که عنوان امامت جمعه را هم دارد .
وی افزود: هم در میان اصلاح طلب ها عده ای انسان مؤمن و خوبی سراغ داریم و هم در میان اصولگرا ها . این که یک روحانی بیاید طرف یک جناحی را بگیرد و بر علیه جناح دیگر حرف بزند ، ممکن است که در کوتاه مدت درست باشد ، اما این کفی بر روی آب بیشتر نخواهد بود.
رحمانی به اتفاقات اخیر در کشور هم اشاره کرد و گفت: در هفته ی گذشته حرکتی که ابتدا صورت گرفت حرکت خیرخواهانه ای بود ؛ ولی زمانی که موج ایجاد شد ، متأسفانه استکبار جهانی و عمله های آنها که جلوتر خود را آماده کرده بودند ، بر موج سوار شدند و البته مردم مؤمن هم به خیابان ها آمدند که رهبر عزیزمان نه یکبار هزار بار از آنها تشکر کردند.
امام جمعه قائن در ادامه با اشاره به عدم داشتن مدیر در آموزش وپرورش قائن گفت: بیش از حدود دو ماه شده که در سال تحصیلی اداره آموزش و پرورش ما توسط سرپرستی اداره می شود ، یعنی مدیر ندارد و از آنطرف هم که دوستان میخواهند مدیر انتخاب کنند یک مغالطه عملی بکار می برند . یعنی چکار می کنند ؟ یعنی نمی آیند از جامعه ی روحانیت ، از طلبه ای که عنوان امام جمعه را دارد سوال بکنند که آقا شما که افراد لایق آموزش و پرورش را می شناسید این افراد کدامند ؟ می روند و خودشان دو نفر انتخاب می کنند ، بعد می آیند توی دفتر ما را مخیر می کنند بین آن دو نفر ! که کدام به این و کدام بهتر ؟ یا لااقل ضرر کدام است ؟ ! این یک مغالطه است .
وی افزود: آنجا یا باید بگویم نظری ندارم یا باید بگویم حرفی میزنم که شب اول قبر بتوانم پاسخگو باشم . این که نمی شود ما دو نفر را نصب کنیم دو نفر را عوض کنیم بعد بگوییم نظر امام جمعه این است و نظر نماینده فلان .
رحمانی ادامه داد : اگر میخواهید واقعا پاسخگوی مردم باشیم ، و کار شما را تبیین کنیم ، بیائید و سوال بکنید تا بنده جامعه روحانیت را جمع کنم ، از آموزش و پرورش جمع بکنم ، از دانشگاهیان و تز دیگر اصناف جمع بکنم و از آنها بخواهم اسم ۵ نفر را به من بدهند تا من تحویل مدیرکل بدهم . این درست است .
امام جمعه قائن با تاکید بر اینکه نباید کاری انجام شود که با آبروی مومن بازی شود گفت: متأسفانه حال کار بجایی میرسد که با آبروی مؤمن بازی می شود ! خیلی کار بدی است . وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) با پرهیز از این کار فرموند : « مردم ! آبروی مؤمن و جان مؤمن و مال مؤمن حرمتش از حرمت کعبه بالاتر است . » آنوقت ما خیلی ساده با آبروی مؤمن بازی می کنیم . جلوتر می شود چکش کاری بقدر کافی کرد . همه ی افرادی که شما صلاح میدانید با آنها بایستی مشورت بشود ، قبل از کاندیداتوری هر فردی با آن عزیزان مشورت شود تا آنها بتوانند از کار شما در جامعه دفاع بکنند و آبروی مؤمن هم زیر سوال نرود .
وی با گرامیداشت سالگرد درگذشت عالم جلیل القدر و سیاستمدار بزرگ دنیا مرحوم ” آیت الله هاشمی ” گفت: ایشان از یاران باوفای مقام معظم رهبری بود . در آن زمانی که منافقین همه جا دست به ترور می زدند ، هم رهبر معظم انقلاب و هم ایشان را ترور کردند ؛ که وقتی به کلاس درس ما آمده بودند نمیتوانستند بشینند .
رحمانی افزود: همچنین در انتخاب مقام معظم رهبری هم بعنوان رهبر و امام مسلمین نقش بسزایی داشت . همین روز های /اخر عمرش آن کلیپی پخش شد که از تلویزیون دیدم که می گفت : مقام معظم رهبری عشق من است و با تمام وجود ایشان را قبول دارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا