سیاسی

نادر طالب زاده آتش به اختیار واقعی است/نگاه طالب زاده به هنر در مسیر ولایت و دین بود

به گزارش نسیم قائن ، آیین پاسداشت نادر طالب زاده هنرمند انقلاب اسلامی با عنوان اوج هنر با حضور آیت الله قائم مقامی، رضا برجی عکاس دفاع مقدس، گلعلی بابایی نویسنده ، علیرضا قزوه شاعر، رضا شکاری، وحید یامین پور، حمید داودآبادی نویسنده، یوسفعلی میرشکاک شاعر، مسعود شجاعی طباطبایی، مسعود ده نمکی و رائفی پور، حسین ده باشی و محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و جمع کثیری از علاقمندان در نخلستان سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار شد.
آیت الله قائم مقامی استاد حوزه و دانشگاه در ابتدای این مراسم با درود بر شهیدان مدافع حرم، اظهار کرد: فکر می کنم سخن گفتن از کسانی که ربطی به خداوند و دوستان خداوند دارند سخت است. چنین افرادی خودشان کراهت دارند کسی از آن ها تعریف کند اما علی‌رغم میلشان باید سخنی درباره آن ها گفت.
وی گفت: از اول جنگ طالب زاده را می شناسم. ایشان ربط خوب و درستی با خداوند دارند. طالب زاده کسی است که حقیقت انقلاب را با درک عمیق، روشنفکرانه؛ نه روشنفکرانه ترکیبی بلکه روشنفکری صحیح ولایت و شیعی یافته اند.
این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: یکی از کسانی که موجب شد تا ما قبل انقلاب که دوران هنری را گذرانده بودیم و موجب شد دوباره به هنر رجوع کنیم و به پدیده هنر و مدرنیته نگاه کنیم طالب زاده و آوینی بود. نگاه طالب زاده به هنر در مسیر ولایت و دین بود. طالب زاده جریان مومن و حزب الهی را به شوق می آورد.
وی ادامه داد:حاج نادر تمام مستندهایش را خودش فیلمبرداری کرده است و من تنها یک مستند از او را فیلمبرداری کردم.
برجی گفت: شاگردهای نادر شبکه المنار را تشکیل دادند. آوینی نادر را قبول داشت اما خناثان اجازه کار کردن نمی دادند.
این عکاس دفاع مقدس افزود: طالب زاده بر مستندسوار بود و در زمان جنگ نیز طالب زاده بولدوزر چی جنگ بود. وقتی در جبهه عنوان می‌کند من آموزش دیده سینما آمریکا هستم او را بیرون کردند و لودرچی شد.
حسین ده باشی در ادامه این مراسم اظهار کرد: طالب زاده در خطرناکترین حوزه های جنگ حضور داشت. ایشان با صبوری هسته تبلیغاتی جبهه انقلابی را در افغانستان، لبنان و سوریه سامان داد.
وی گفت: طالب زاده بارها نامشان را برای تجربه جوان ها در اختیار دیگران قرار می داد. شخصیت ایشان به عنوان یک استاد از جهتی مهم است که از موفقیت شاگردانشان به ذوق می آیند. اسوه انسان بودن مهمترین وجه شخصیت نادر طالب زاده است.
بیژن نو باوه وطن در بخش دیگری از این آیین گفت: آن کسی که می خواست ایم جامعه را هدایت کرد و همه ما امروز سود می بریم. مهمترین عنصر ایجاد تعهد در مخاطب است. آن چیزی که امام خمینی فرمودند.آن تعهدی که جامعه اسلامی امروز بیش از پیش به آن نیاز دارد روح قلیان در انسان است. امروز به جایی رسیده ایم که نباید «زبان آوینی زبان خداست»
وی تصریح کرد:چکار کنیم این هنر باقی بماند؟ سال گذشته برای گرفتن حداقل امکانات برای جشنواره عمار مجلس مانده بود لباس عایماتن را بیرون آوریم. مجلس امکانات نمی‌داد.
در ادامه این مراسم مسعود ده نمکی در سخنانی گفت: گرامی داشت «حاج نادر» باید این فرهنگ را ایجاد کند که از تجربیات این عزیزان استفاده کنیم. طالب زاده به مفهوم واقعی آتش به اختیار است. تفاوت آوینی با سایر مستندسازان امروز این است که برای ساختن روایت فتح باید مثل آوینی شویم.
وی ادامه داد: مسئولیتی بالاتر از هنر و نقد نیست. کسی که در موضع نقد دیگران قرار می گیرد موقعیت با لابی دارد. کسی دوربین به دست می گیرد جایگاه بالاتری و خطرناکتر از هر مسئولیتی بر عهده می گیرد، پس چنین جایگاهی مهم است.
نادر طالب زاده آخرین سخنران این مراسم بود. او گفت: انقلاب همچنان پر قدرت است، به عنوان نمونه اربعین مانور خداوندی است و اعلام اخیر ترامپ درباره بیت المقدس این قدرت را بیشتر نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: یکی از افتخاراتم این است که حزب‌الله متولد شد و ما هم سعادت داشتیم یک گوشه ای از این کار را بگیریم و بتوانیم رسانه حزی الله را راه اندازی کنیم. این محفل برای من نیست بلکه من خادم این حرکت و عضو کوچکی از این مجموعه هستم.این محفل را جشنی می‌دانم برای رقم خوردن حزب‌الله که ما در اینجا جمع شدیم.
طالب زاده گفت: افتخارم این است که توانستم کسانی را به جهان معرفی کنم که باعث بیداری شده اند.
در پایان این مراسم از زحمات نادر طالب‌زاده در عرصه های فرهنگی و رسانه ای تقدیر شد و کیک تولدش که توسط جمعی از شاگردان و دوستان او تهیه شده بود، بریده شد.
انتهای پیام/
پاسداشت نادر طالب زاده
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا