سیاسی

می‌توانیم وسیع‌ترین توسعه شبکه گازی دنیا را داشته باشیم/ فعالان بین‌المللی باید با توانمندی‌های کشور ما آشنا شوند

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از تهران نیوز ، بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه همایش و نمایشگاه آنگوا فرصت مهمی است که می‌تواند زمینه‌ساز معرفی توانمندی‌های کشور و جذب سرمایه‌گذارهای خارجی باشد، اظهار داشت: ضرورت‌های مدیریت انرژی در سال‌های اخیر کشورها را بر آن داشته تا از سوخت‌های جایگزین استفاده کند. جمهوری اسلامی ایران هم از اوایل دهه هشتاد راهبرد جایگزینی گاز طبیعی به جای بنزین را در دستور کارش قرار دارد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه نزدیک به ۲۴.۵ میلیون خودروی گازسوز در دنیا تردد می‌کنند که بیش از ۱۷ میلیون آن‌ها در آسیا و اقیانوسیه تردد دارند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در گاز طبیعی رتبه نخست را برعهده دارد، جمهوری اسلامی توانسته با تکمیل پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز طبیعی‌اش را افزایش دهد و این میزان تا یک سال و نیم آینده به یک هزار میلیون خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت روستایی ایران از گاز طبیعی استفاده می‌کنند‌ تصریح کرد: گاز ایران به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود و هدف ما تولید ۴۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در آینده است.
زنگنه با اشاره به اینکه توسعه صنعت CNG به راحتی امکان‌پذیر است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در ۱۵ سال گذشته تلاش‌های زیادی را برای سی ان جی انجام داده است. ما با ۲۴۰۰ جایگاه گاز طبیعی داریم. هم‌اکنون عرضه ما ۲۲ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز است، با توجه به مزیت رقابتی گاز طبیعی، ادامه این روند یعنی افزایش جایگاه‌ها و بهبود بخشیدن به اقتصاد گاز طبیعی جزو برنامه‌های ماست.
وزیر نفت با بیان اینکه تسهیل دسترسی به سوخت سی ان جی و خودروی باکیفیت نیز جزو ملزومات است اظهار داشت: سوخت بومی ما می‌تواند CNG باشد. ما می‌توانیم وسیع‌ترین توسعه شبکه گازی دنیا را داشته باشیم. من جایی را سراغ ندارم که بیش از ۹۰ درصد از مردم کشورش به طور مستقیم از گاز طبیعی استفاده کنند.
وی در پایان با اشاره به اینکه در ایران قیمت یک متر مکعب گاز خیلی کمتر از قیمت صادرات یک لیتر گازوئیل است، خاطرنشان کرد: فعالان بین‌المللی باید با توانمندی‌های کشور ما آشنا شوند و از فرصت سرمایه‌گذاری در ایران استفاده کنند.
انتهای پیام/
منبع : دانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا