سیاسی

میوه شب عید در قاین تامین شد/بر خورد جدی با اختلال گران بازار تخم مرغ در قاین

به گزارش نسیم قائن ، رزمی معاون جهاد کشاورزی قاین در جلسه کمیسیون تنظیم بازارقاین که با موضوع ساماندهی وضعیت تخم مرغ در شهر قاین و توزیع میوه شب عید برگزار شد اظهارکرد: تخم مرغ به عنوان یک کالای اساسی و مورد نیاز مردم شاید بیشترین ماده غذایی باشد که در همه سطوح جامعه مصرف دارد .
وی افزود:تامین و توزیع مناسب ونظارت و تثبیت قیمت یکی از مهم ترین اولویت های کمیسیون تنظیم بازار است .
رزمی ادامه داد:قیمت گذاری تخم مرغ در هر استان به صورت روزانه وبسته به شرایط ابلاغ می شود و واحد های صنفی و تولید کنندگان ملزم هستند که با قیمت های مصوب شده خودرا تطبیق دهند و نیاز بازار مردم چه در شهرو چه در روستاها را تامین کنند.
وی با بیان این که براساس جلساتی که بر گزار شده است و با توجه به تعداد تولید کنندگان تخم مرغ در شهرستان ،نیاز شهرستان بررسی و تولید کنندگان ملزم به تامین نیاز مردم با قیمت مصوب هستند گفت: با توجه به این که قیمتها و سهمیه هر تولید کننده مشخص بود اما متاسفانه نه تنها سهمیه تخم مرغ خودرا تولید کنندگان توزیع نکردند و به واحد های صنفی تحویل ندادند بلکه به طرق مختلف تخم مرغ را از شهرستان واستان خارج کردند.
رزمی افزود: دراین زمینه متولیان امر در استان هم بی تقصیر نبودند واز کانال های مختلف با تولید کنندگان توافقاتی را انجام دادند وبه نوعی تولید کنندگان وتوزیع کنندگان تخم مرغ ،مسئولین شهرستان را دور زدند.
وی ادامه داد: متاسفانه تولید کنندگان ما از زیر باز مسئولیت شانه خالی می کنند وسهمیه بازار را تامین نمی کنند.
رزمی ادامه داد:در چند هفته اخیردچار نوسانات شدید تخم مرغ در شهرستان شدیم و قیمت از ۶۲۰۰ به ۸۵۰۰ تومان رسید و این دو نرخی را نیز تولید کنندگان وتوزیع کنندگان به وجود آوردند .
بیکی معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار قاین دراین جلسه با بیان این که متاسفانه در ماههای اخیر دچار نوسان شدید در بازار تخم مرغ شدیم وبرخی از تولید کنندگان هم سوء استفاده کردند و شاهد تغییرات مستمر قیمتی هستیم ونظارتها راه به جایی نبرد وعلی رغم تذکرات و جریمه هایی که شده اند اما همکاری لازم را نداشتند گفت:بر اساس آمار صنعت ومعدن نیاز روزانه شهرستان ۳ تن تخم مرغ است که باید در واحد های صنفی با قیمت مصوب توزیع شود.
وی افزود: بر اساس جلسه قبلی کمیسیون تنظیم بازار قاین ، سهمیه هرواحد تولیدی مشخص شد وبعد از مصوبه شهرستان ، تصمیم استان برای توزیع تخم مرغ در قاین ،ضربه ای به وضعیت تخم مرغ زد و قیمت شناور باعث بالارفتن قیمتها در شهرستان شد.
بیکی ادامه داد:امروز واحد های صنفی ما مدعی هستند که توزیع کننده تخم مرغ علاوه بر این که فاکتورارائه نمی دهند ،قیمت تخم مرغ را هم بالاتر اعلام می کنند.
وی بیان داشت : براساس مصوبه کمیسیون بازار قاین تولید کنندگان ملزم به توزیع روزانه ۳تن تخم مرغ با قیمت مصوب هستند و با افرادی که از این دستورات صرف نظر کنند برخورد جدی خواهد شد.
خزائی رئیس تعزیرات حکومتی قاین دراین جلسه بیان داشت: کمیسیون تنظیم بازار یکی از جلسات مهم شهرستان است ومصوبات آن ارزش و اعتبارش برابر با مصوبات هیئت دولت است و جهاد استان نمی تواند برای شهرستان تصمیم بگیرد و قیمت تخم مرغ برای ما تعیین کند.
وی افزود: تخم مرغ از کالاهای اساسی است و تنظیم آن برعهده جهاد است وبعد ازتنظیم متولیان نظارت باید نظارت کافی داشته باشند.
خزائی گفت: در شرایط بحران که یک کالای اساسی کمبود می شود وظیفه جهاد است که تنظیم کند و با توجه به این که در شهرستان تخم مرغ مازاد بر تولید داریم توزیع درست انجام نمی شودومشکلاتی را به وجود می آورد.
وی افزود:جهاد موظف است که نسبت به معرفی افرادتولید کننده که از توزیع سرپیچی می کنند اقدام کنند.
خزاعی تصریح کرد:مصوبات ما قانونی است و اگر تولید کننده از مصوبات قانونی سرپیچی کنند ارگانهای نظارتی موظف به معرفی افراد هستند.
وی اضافه کرد:با افرادی که خطوط قرمز را رعایت نکنند برخورد قانونی خواهد شد وبا توجه به این که ابتدا تذکر می دهیم وبعد قانونی برخورد می کنیم لذا تولید کنندگان اگر همکاری نداشته باشند محکوم می شوند .
مرتضوی رئیس تعاونی روستایی قاین درادامه این جلسه گفت: امسال برای تامین میوه شب عید مشکلی نداریم و ۹۰ تن سیب و پرتقال برای شهرستان قاین خریداری شده است .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا