سیاسی

میشل عون: اشاره حریری به بازگشتش از استعفا نشانه‌ مثبتی است

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از خبرگزاری رویترز، میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان در سخنانی گفت: اشاره سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به احتمال عقب نشینی‌اش از استعفا یک اتفاق مثبت است. اظهارات حریری نشان می‌دهد که حل و فصل سیاسی که از دولت ائتلافی حمایت می‌کند، همچنان پابرجاست.
وی تأکید کرد: کمپین بازگشت حریری از عربستان نتایج مثبتی داشته است. از اینکه شنیدم حریری گفت به زودی به کشور بازمی‌گردم خوشحال شدم.
میشل عون تصریح کرد: زمان بازگشت حریری از تمام شرایط و مواضع و نگرانی‌هایی که برای حل مشکل نیاز است، آگاه خواهیم شد.
سمیر جعجع رهبر حزب القوات اللبنانیه نیز گفت: نجات کشور از طریق یک راه حل سیاسی در صورتیکه دولت عملا به سیاست خویشتن‌داری یعنی خارج کردن حزب الله از سوریه و بحران‌های منطقه پایبند باشد، ممکن است.
منابع لبنانی پیشتر از تمایل رئیس‌جمهوری لبنان به دعوت به میز مذاکره طی هفته‌های آینده با مشارکت حریری خبر داده بودند.
منابع افزودند: نخست وزیر حریری کتبا استعفایش را تقدیم میشل عون نخواهد کرد بلکه در این نشست حضور خواهد یافت.
به گفته این منابع، نتیجه مذاکرات روشن نیست اما مسلم است که یک پوشش عربی، بین‌اللمللی،‌ روسی و آمریکایی وجود دارد که ثبات لبنان، وحدت و حاکمیت آن را تضمین می‌کند.
حریری روز گذشته گفت، ظرف دو یا سه روز آینده به لبنان باز می‌گردد.
حریری روز یکشنبه با شبکه المستقبل مصاحبه‌ای داشت که همگان معتقدند این مصاحبه نیز بر او دیکته شده بود. بیشتر مسؤولان لبنانی معتقدند که عربستان حریری را مجبور به استعفا کرده و وی در ریاض بازداشت است.
حریری چهارم نوامبر استعفای خود را از نخست‌وزیری از ریاض اعلام کرد؛ اقدامی که لبنان را با بحران سیاسی عمیقی مواجه کرده است.
انتهای پیام
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا