سیاسی

مکان یابی ۲۶۰ هکتار از مزارع شهرستان قاینات برای کشت کلزا

دانش رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی شهرستان قاین در گفتگوبا خبرنگار نسیم قائن با بیان این که در شهرستان قاینات برای دومین سال متوالی کشت کلزا انجام می شود گفت: سال گذشته در ۱۰۰هکتار این دانه گیاهی کشت شد که امسال پیش بینی می شود سطح زیر کشت گیاه کلزا به ۳۰۰هکتار برسد.
وی با اشاره به خواص این دانه گیاهی گفت:کلزا یک دانه روغنی است که روغن آن به دلیل پایین بودن درصد اشباع، از کیفیت بالایی برخوردار است.
مهندس دانش افزود:کشت کلزا در راستای کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی، تقویت و حاصلخیزی خاک و پایداری در کشت غلات از اهمیت زیادی برخوردار است وتناوب کشت کلزا با گندم باعث می شود تا علفهای هرز ، آفات و بیماریهای گندم کاهش یافته و عملکرد گندم افزایش یابد.
رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی شهرستان قاین درادامه با بیان این که برای کشاورزانی که اقدام به کشت کلزا نمایند، مشوق هایی در نظر گرفته شده است گفت: از جمله این مشوق ها می توان به شارژ کارت چاه به نسبت سطح سبز کلزا و تسهیلات قرض الحسنه به ازای هر ۳ هکتار ۵ میلیون تومان اشاره کرد.
وی افزود: همچنین به ازای هردستگاه بذرکار نیز مبلغ ۵میلیون تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود .
دانش ادامه داد: برای خرید دستگاه نیز تسهیلات با سود ۱۵درصد در اختیار کشاورزان نیز گذاشته می شود.
وی گفت:تا کنون سه دستگاه بذرکار کلزا برای شهرستان قاینات خریداری شده است و دو دستگاه دیگر به زودی به شهرستان حمل خواهد شد.
دانش تصریح کرد؛ این دستگاهها سه مخزنه بوده و امکان کشت کلزا،منداب،یونجه و سایر دانه های ریز و همچنین دانه های درشت تر مانند غلات، حبوبات، پنبه و ذرت را دارد و همزمان کود مورد نیاز نیز در زیر بذر قرار میدهد.
رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی زمان کاشت کلزاررا در شهرستان قاینات بر اساس آمار هواشناسی تادوم مهرماه تعیین کردوگفت: تا این تاریخ باید کشاورزان کشت را انجام داده و اقدام به آبیاری نمایند.
وی افزود:از آنجا که کلزا یک محصول مدیریت طلب هست و در مرحله جوانه زنی حساس تر از گندم می باشد، توصیه میشود کشاورزان عزیز در تهیه بستر بذر و عمق بذر و تنظیم دستگاههای کارنده با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت نمایند.
دانش با اشاره به این که برای هرهکتار ۶کیلوگرم بذر مصرفی تعیین شده است گفت: بذر کلزا به صورت یارنه ای تحویل کشاورزان میشود وسهم کشاورز کیلویی۸۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ تومان بسته به نوع بذرمیباشد.
وی گفت:در جلسه ی مکان یابی کشت کلزا که اواخر مردادماه سال جاری در جهاد کشاورزی قاینات برگزار شد ۲۰۰ هکتار برای کاشت این گیاه مکان یابی شده بود که این میزان تا کنون به ۲۶۰ هکتار رسیده است و پیش بینی میشود تا آخر شهریور ماه ۳۰۰ هکتار برسد که از این میزان ۱۷۰هکتار توسط شرکت سهامی زراعی خضری وشرکت سهامی زراعی اسلام آباد ومابقی توسط بخش خصوصی در دیگر نقاط شهرستان کشت خواهد شد.
دانش درادامه زمان برداشت این محصول را اواخر خردادماه اعلام کردوگفت: ازدانه گیاه برای تولید روغن وکنجاله وکاه حاصل از این گیاه نیز برای دام استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا