سیاسی

موزه آب قاین،تنها موزه آب خراسان جنوبی،نمایشی از شاهراه های آبی تاریخ کهن

به گزارش نسیم قائن ، این آب انبار در انتهای کوچه سنگی که بازار قدیم قاین در آن واقع بوده است قرار دارد و به همین دلیل به آب انبار بازار معروف است ، که از قنات (کهناب) آبگیری می‌شده است.
بنای آب‌انبار دارای کلیه قسمت‌ها و مشخصات اصلی آب‌انبارها می‌باشد و دارای راه‌پله ایست که به پاشیر منتهی می‌شود.
با توجه به پوشش آب انبار و شواهد تاریخی موجود بنای آب انبار مربوط به دوره تیموری بوده است..
بنای آب انبار دارا ی کلیه قسمتها و مشخصات اصلی آب انبارها می‌باشد ، به جز سردر که به دلیل مرور زمان و استفاده نشدن از بنا و همچنین زلزله و تخریبها و دخل و تصرفات انسانی از بین رفته‌است و هیچ گونه اطلاعی از شکل اولیه آن در دست نیست.
پیشخوان آن ۵ متر بوده است که در حال حاضر فقط پلان آن موجود است و پوشش آن در دوره اخیر صورت گرفته است.
راه‌پله آب انبار دارای ۳۲ پله می‌باشد که به پاشیر منتهی می شود و مصالح به کار رفته برای ساخت پله ها آجرهای با ملات شفته و ساروج بوده است.
استوانه مخزن تا پاکار با ملات ساروج پوشش یافته است وظرفیت ذخیره آب ۲۸۷ متر می باشد.
پوشش مخزن نیز به صورت پلکانی(۳ پله) با آجرهای ( ۲۵*۲۵*۵ ) و ملات گچ می‌باشد و قوس استفاده شده در پوشش آب انبار قوس مربع (شمشیری) است.
مخزندارای یک آبگیر در ضلع غربی بنا و یک سر ریز در ضلع شرقی آن می‌باشد، چهار دریچه به ارتفاع ۲۷/۱ متر در چهار طرف آب انبار قرار دارد که احتمالاً علاوه بر تزیینات تهویه، سرد کردن آب انبار (بدلیل قرار گرفتن در جهت باد) و دسترسی سریع تر به مخزن آب انبار طراحی و ساخته شده‌است.
هیچگونه تزیین خاصی دربنای این موزه دیده نمی شود ، به جز در نمای دور آن که دارای چهار طاق با فواصل مساوی است که به روش ضربی اجرا شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا