سیاسی

مهر را آلوده نکنیم

به گزارش نسیم قائن ، مهر؛ زیبا ترین و آشناترین واژه در آغاز یک فعالیت ویژه است که سکان مدیریت آینده و اداره کشور در ید قدرت و نتیجه کارکرد آن قرار می گیرد و چشم امید جامعه به آن دوخته شده است .
مهر؛ زیبا و قشنگ است و زیبایی و قشنگی آن نه تنها در معنی و مفهوم لغوی و یا جایگاه زمانی آن در تقویم شمسی است بلکه قشنگی و زیبایی آن به ظرفیتی است که مظروف آن (( ن والقلم و مایسطرون)) و ده ها آیه و روایت از معصوم (ع) و بزرگان حوزه و دانشگاه است .
در مهر؛ هر چند نوشت افزارهای منقّش و رنگارنگ و کتاب های درسی، ذهن میهمان سالانه ما را به خود مشغول دارد اما آنچه برای ورود و در ورود به مهر برای مهری ها مهم جلوه می کند، گفتار تلخ و شیرین معلم، همکلاسی ها، دوستان و خانواده است که از روی دلسوزی یا غفلت برای او طرح می شود و یا کردار و رفتار موظفین پروژه مهر است که از پشت درب های بسته اداری شروع و در دیگر برنامه ها و رفتارها در طول سال تحصیلی جلوه گر می شود .
از میهمانان پرشمار مهر، تنها یک گروه بدون ذهنیت عملکردی و مدیریتی و فارغ از تجربه آموزشی و پرورشی رسمی وارد گردونه مهر می شود اما چند گروه عمده در نهایت تیزبینی و قیاس و در حالی که ملزومات خود را مهیا دارد، رفتار اضلاع مثلث خانه، سیستم و جامعه را دنبال می کند تا ببیند برای او چه هزینه و مسئولیتی تدارک شده است .
میهمان مهر اگر اولی هم باشد، معنی و مفهوم آمار و ارغام و اخم و تَخم اضلاع مثلث رشد و افت آموزشی و پرورشی و میزان تلاش متولیان را متوجه است، هر چند به دلایلی زبان در کام داشته باشد و لب به اعتراض نگشاید .
همچنین میهمان دانش آموز ما خیلی زود معنی تناقض، تبعیض، دروغ و البته بزرگ نمایی فاقد نتیجه وکارنامه را خواهد دانست و در یک حساب و کتاب ابتدایی، بی درنگ حساب کذب و اشتباه را در فرصتی و عرصه ای سخت پاسخ خواهد داد و متوجه آلودگی مهر در بازار سیاه سیاست خواهد شد .
او از مهر نگذشته و حداقل برای حساب و کتاب آینده خود و درنگاه به آینده، لیست رتبه های کنکور شهرستان را برداشته و مورد بررسی قرار خواهد داد و خیلی سریع معنی گزارش دروغ و بزرگ نمایی هدفمند را خواهد فهمید و کاش اینگونه دروغ را نپسندد و باورش نشود که با اینگونه دروغ ها می توان اعتبار و نام و نان کسب کرد، هرچند مشمول گناه کبیره باشد .
همچنین او خیلی زود از جمع کردن معلمان در آستانه مهر و تبلیغ برای تدارک رأی و انتخابات مطلع خواهد شد و خواهد دانست نماینده دولت اصلاحات در آموزش و پرورش شهرستان، قبل از چاره مشکلات و تدبیر موانع فرایند آموزش و برنامه های پرورشی و آسیب شناسی معضلات مخل این جریان مقدس و نیز قبل از اعلام برنامه ای کارشناسی در پیگیری مطالبات فرهنگیان، دغدغه ورود به اردیبهشت ماه – ماه ماندگاری مجدد – را دارد و به این سبب است که در جلسه سازماندهی فرهنگیان از معلمان می خواهد در این ماه به فلانی رأی بدهند و البته خوب هم می داند که این نحوه عمل او عین آلوده کردن مهر است و نتیجه ای در بر نخواهد داشت .
چند قدم جلوتر در نظر به عملکرد مدیران سیاسی این نهاد در شهرستان، خواهد دانست که در آموزه های این گروه ((ریش مال سربازان سپاه است)) و او می تواند با تیپ غربی و غریبه وارد این سیستم شود و سیاسیون از احساسات پاک همکلاسی های او سوء استفاده کنند، هر چند چنین چیزی برابر منابع معتبر علمی و فقهی فاقد صحت و اعتبار باشد .
و خدا کند میهمان امین مدرسه ی مهر، داستان برداشتن چادر از سر همکلاسی اش در جلسه امتحان را در کنار واقعه سلطنتی برداشتن چادر از سر زنان شهر در دوره ای نه چندان دور قرار ندهد و آنرا صرفاً کج سلیقه گی یا بینش عده ای معدود از جریانی سیاسی بداند و این آلودگی نیز آرامشش را در جلسات بعدی امتحان بر هم نزند .
و البته سخیف تر آنکه از مهر نگذشته میهمان ما خواهد دانست که متولیان آموزش دولت اصلاحات قرار است در مدارس دخترانه شهر قاین در سال پیش رو به جای الگوی تربیتی اسلامی و فاطمی و بلافاصله بعد از واقعه غدیر، ((پرنسس)) تربیت کنند و خواهر و همکلاسی او، شاهزادگانی خواهند بود از جنس شاهزاده های دوره قاجار و پهلوی که سالهاست در کشور منقرض شده اند و شاید هم الگوی باربی شوند، برای گشایش بیشتر دروازه های غرب که این آلودگی برای آنان مصبیت خواهد بود .
قلع و قمع تجربیات و یا ناتوانی در حفظ نیروهای توانمند و انقلابی و همچنین انتقامجویی از مردم، چالش جدی و بعدی ورودی مهرِ ما در فضای اصلاح طلبی شهر خواهد بود و او خواهد دید که در سال پایانی دولت اصلاحات نیز خانه تکانی اداری – به جای پیگیری پروژه مهر- ده ها فرصت و تجربه ارزشمند را از او دریغ خواهد کرد و همکلاسی و دوستانش پیوسته مکدر از این آلودگی و مواجه با عدد صفر در تجربه و آزمون و خطای نورچشمی ها خواهند بود.
و . . .
با این اندک از هزاران سرگذشتِ مهر در سال های اخیر اما باز هم با امید و همراهی مهربانان باید مهر را پاس داشت و آن را از آلودگی و رفتارهای غلط و اشتباهات مرسوم و معمول و اغراض شخصی و گروهی حفظ نمود و مهر را با تمام ظرفیت و فارغ از هرگونه آلودگی بکار گرفت و با آمادگی کامل تا انتها در آن گام نهاد هر چند – برای باری دیگر- موانعی از زرق و برق و ظواهر پروژه های عریض و طویل، قامت مهر را خم و از حقیقت و واقعیت دور کرده باشد ولی می توان با حضور و آگاهی و صبر بر مصائب مهر، آنرا احیا و از آلودگی های تحمیلی زدود و از برکات این نعمت الهی بهره مند بود .
والسلام
محمدرضافرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا