سیاسی

منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن خراسان جنوبی نیازمند معرفی است

به گزارش نسیم قائن ، پرویز آرامنش روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه سرپرست محیط زیست زیرکوه، افزود: منطقه یاد شده زیستگاه امنی برای بسیاری از گونه های ارزشمند است که ظرفیت‌های طبیعی و توانمندی‌های زیست محیطی منطقه باید هر چه بیشتر معرفی شود.
وی بیان کرد: تاکنون ۳۱ گونه پستاندار و ۹۳ گونه پرنده در منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شناسایی شده است.
وی با بیان اینکه برخی پرندگان و پستانداران این منطقه در معرض خطر انقراض هستند، اظهار کرد: ۱۵نوع گونه جانوری در استان در خطر انقراض قرار دارند.
وی بیان کرد: صیانت محیط زیست از عهده تنها یک دستگاه ساخته نیست، حفظ منابع طبیعی و مراقبت از زیستگاه های حیات وحش نیازمند عزم ملی و مشارکت عمومی است.
وی برای اختصاص تجهیزات به اداره محیط زیست این شهرستان قول مساعد داد و گفت: توجه به محیط زیست بعنوان دستگاه فرابخشی، ضروری است.
آرامنش با اشاره به اینکه ۲٫۵ میلیون هکتار از اراضی خراسان جنوبی را تحت مدیریت داریم، افزود: مناطق درمیان، سربیشه، شاسکوه، قاین، زیرکوه، نهبندان، نایبندان و طبس دارای تنوع زیست محیطی خاص و بکر و منحصر به فرد هستند.
طی حکمی از سوی پرویز آرامنش، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، مرتضی تقی زاده به عنوان سرپرست جدید نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه معرفی و از زحمات مرتضی خیری قدردانی شد.
منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن به وسعت ۷۰ هزار هکتار در شهرستان های زیرکوه و قاینات قرار دارد و در سال ۸۶ عنوان یکی از مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی مصوب شد.
تاکنون ۳۱ گونه پستاندار در منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شناسایی شده که از این تعداد، سه گونه جانوری قوچ و میش، گربه وحشی و گربه پالاس در خطر انقراض و آهو در این منطقه منقرض شده است.
گونه های شاخص جانوری منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شامل حیواناتی از قبیل کل و بز، قوچ و میش، خرگوش، شغال، گرگ، کفتار، خرگوش، تشی، گربه پالاس، گربه شنی، گربه وحشی، مار جعفری، روباه شنی، روباه معمولی، دوپای کوچک، پامسواکی بزرگ، کاراکال، جرد ایرانی، جربیل نیمروز، ول خراسانی، ول حفارافغانی، موش ورامین، جربیل بزرگ، جربیل هندی، سمور، زرده بر، پایکا، خفاش نعل اسبی بزرگ، خفاش بال سفید و پلنگ است که در چند دهه گذشته با کشتار پلنگ ها این گونه از زیستگاه حذف شد.(هنوز هم احتمال حضور و علائمی از وجود پلنگ در این منطقه وجود دارد).
تاکنون ۹۳ گونه پرنده در منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شناسایی شده که از این تعداد پنچ گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند.
همچنین می توان به وجود ۱۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر در منطقه شاسکوه اشاره کرد.
عقاب طلایی، عقاب خالدار بزرگ، بالابان، شاهین و هوبره را از جمله گونه های پرنده در معرض خطر انقراض در این منطقه به شمار می روند.
همچنین چکچک ابلق، شاه بوف، شبگرد هندی، سهره طلایی، سنگ چشم دم سرخ، دم جنبانک زرد، دم جنبانک خاکستری، شبگرد، زاغ کویری، بالابان قرقی،کبک، تیهو، سیاه سینه و کرکس از گونه های پرندگان نادری هستند که در این منطقه زندگی می کنند.
شهرستان زیرکوه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلومتری مرز با افغانستان قرار دارد.
مساحت زیرکوه ۹ هزار و ۱۸۵کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۴۵ هزار نفر است.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا