سیاسی

منتظر بارش “باران اسیدی” باشید

به گزارش نسیم قائن ، امین حسین نقشینه درباره وضعیت جوی روزهای آینده کشور اظهار کرد: جوی نسبتاً پایدار که امروز در اکثر نقاط کشور حکمفرما بوده رفته‌رفته جای خود را به ناپایداری‌های خفیف می‌دهد.
وی ادامه داد: عصر امروز موج بارشی از تراز میانی جو عبور می‌کند و موجب صعود هوا، تشکیل ابر، بارش باران و برف و کاهش دما می‌شود؛ با رشد ابر که ناشی از عبور موج بارشی است، بارش خفیف باران در نیمه شرقی، شمال شرق، زاگرس مرکزی، البرز شرقی و نوار شمالی به وقوع می‌پیوندد.
به گفته نقشینه، کاهش دمای سه تا پنج درجه‌ای طی دو روز آتی در نیمه شرقی، شمال شرقی، سواحل خزر و مرکز کشور رخ می‌دهد.
وی ادامه داد: با عبور این موج بارشی و بارش‌های خفیف باران از غلظت آلاینده‌ها در کلانشهرهای صنعتی و تهران کاسته می‌شود اما کیفیت هوا به طور کامل سالم نخواهد شد و تنها به وضعیت ناسالم برای گروههای حساس می‌رسد.
این کارشناس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: دلیل بهبود نیافتن کامل کیفیت هوا به خاطر عدم وزش باد و خفیف بودن بارندگی‌ها در کلانشهرها است و تنها کمی از آلاینده‌ها کاهش می‌یابد.
نقشینه با بیان اینکه عدم وزش باد و بارندگی خفیف می‌تواند موجب بروز باران اسیدی شود، گفت: در نقاطی که آلودگی هوا به‌وجود می‌آید و باران بدون وزش باد ایجاد شود احتمال بروز باران اسیدی نیز وجود دارد.
وی اعلام کرد: احتمال بارش باران اسیدی در تهران، قم و تبریز به دلیل داشتن آلودگی هوا و احتمال بارش خفیف باران، در ساعت‌های آتی وجود دارد.
این کارشناس سازمان هواشناسی تاکید کرد: با توجه به احتمال باران اسیدی در این سه شهر ذکر شده، مردم در زمان بارندگی نباید در زیر باران بدون هر مانع یا چتر توقف داشته باشند و باید نکات ایمنی را مدنظر قرار دهند.
نقشینه تصریح کرد: این موج بارشی روز جمعه از کشور خارج می‌شود و تغییرات زیادی را در کاهش غلظت آلاینده‌ها به دنبال ندارد و تنها تا حدودی از آلایندگی کلانشهرها می‌کاهد.
وی با بیان اینکه از اواخر وقت روز یکشنبه سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود، اظهار کرد: این سامانه بارشی جدید موجب بارش‌های فعال و کاهش دمای محسوس در نیمه شمالی کشور می‌شود.
این کارشناس سازمان هواشناسی کشور اردبیل با پنج درجه زیر صفر را سردترین و اهواز با ۲۶ درجه بالای صفر را گرمترین نقاط کشور دانست و گفت: دمای هوای تهران امروز در گرمترین لحظات به ۱۵ درجه بالای صفر رسید که فردا چهار درجه سردتر می‌شود و احتمال بارش برف در ارتفاعات و باران در مناطق شهری وجود دارد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا