سیاسی

ممنوعیت روزه‌داری برای مسلمانان در چین

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از خبرگزاری رویترز، منع روزه‌داری علاوه بر اینکه بر نگرانی‌های مسلمانان تحت سرکوب دولت چین می‌افزاید، تکرار محدودیت‌های دینی‌ای است که هر سال در آستانه ماه رمضان علیه آن‌ها اعمال می‌شود.
دیلزات راگزیت، سخنگوی گروه اویغورهای تبعیدی کنگره جهانی اویغور در بیانیه‌ای اعلام کرد: چین در حال افزایش ممنوعیت‌ها و سختگیری‌های خود در آستانه ماه رمضان است. مسائل دینی مردم اویغور با محدودیت‌هایی زیادی مواجه شده و افزایش کنترل‌ها ممکن است منجر به مقاومت شدید شود.
راگزیت دستور مقامات چینی مبنی بر ممنوعیت روزه‌داری کارمندان دولتی را تلاش برای کنترل دین اسلام خواند.
به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی دولت چین، رستوران‌های حلال نیز ترغیب شده‌اند که در روزهای ماه رمضان باز باشند. رستوران‌های حلالی که در ماه رمضان باز باشند، در آینده کمتر از سوی بازرسان مورد بررسی قرار می‌گیرند.
هر سال در آستانه ماه رمضان مقامات چینی محدودیت‌هایی را علیه مسلمانان اویغور وضع می‌کنند.
دولت چین ادعا می‌کند وضع این قوانین در منطقه سین‌کیانگ که عموم ساکنان آن مسلمان هستند در راستای کمپینی مبنی بر مقابله با «افراط‌گری دینی» که مسلمانان را هدف قرار می‌دهد، اجرا می‌شود.
حزب کمونیست حاکم چین تلاش‌های زیادی را برای تضعیف دین اسلام و سرکوب کردن مسلمانان اویغور که بیشتر آن‌ها در استان سین‌کیانگ ساکن هستند، انجام می‌دهد.
از سال گذشته، مقامات چینی به کسانیکه از همسایگان مسلمان خود جاسوسی کنند، جایزه نقدی می‌دهند.
مقابله با پوشیدن حجاب و گذاشتن ریش نیز از دیگر اقداماتی است که علیه مسلمانان چینی انجام می‌شود.
منطقه سین‌کیانگ چین که از سال ۱۹۵۵ یک منطقه خودمختار اعلام شد همچنین مرتباً هدف سرکوب‌های امنیتی از سوی مقامات چینی قرار می‌گیرد.
گروه‌های حقوق بشر مقامات چین را به‌خاطر سرکوب دینی مسلمانان اویغور به بهانه «مقابله با تروریسم» بارها مورد انتقاد قرار داده‌اند.
اویغورها، مسلمانان ترک‌زبانی هستند که حدود ۸ میلیون نفر جمعیت دارند و سالیان درازی است که در این منطقه غنی زندگی می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا