سیاسی

مقصر اصلی در عدم ساماندهی پنج شنبه بازار شهرداری و شورای شهر است

به گزارش نسیم قائن ، جلسه کمیسیون تنظیم بازار شهرستان قاین با حضور اعضاء کمیسیون در محل فرمانداری قاین برگزار شد .
دراین جلسه سید عبدالحسین سجادی مدیر جهاد کشاورزی قاین در ابتدا با ارائه دستور العمل های کمیسیون به موضوعات پنج شنبه بازار و جانمایی روزبازارها در قاین اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات این کمیسیون موضوع ساماندهی پنج شنبه بازار و جانمایی روزبازارهایی در سه نقطه شهر بوده است که شهرداری و شورای شهر قاین دراین زمینه اقدام خاصی انجام نداده اند .
سجادی درادامه با بیان این که تفاوت بسیاری در قیمت اجناس ،به خصوص میوه در پنج شنبه بازارو سطح شهر وجود دارد گفت: به مصرف کنندگان ما فشار زیادی وارد است و روز بازار جزء واجبات شهرستان است و مردم اگر مجبور نباشند سر از پنج شنبه بازار ویا جمعه بازار در نمی آوردند .
وی افزود: اختلاف قیمت میوه در پنج شنبه بازار و سطح شهر فوق تصور است و این باعث شده است که مردم به سمت پنج شنبه بازار بروند و اگر در چند نقطه شهر روزبازار راه بیفتد رقابت در قیمت گذاری بیشتر می شود و تعادل قیمتی نیز برقرار می شود.
بررسی قیمت گوشت قرمز و شیر از دیگر موضوعاتی بود که دراین کمیسیون مطرح شد .
ایوب نژاد معاونت خدمات شهری شهرداری قاین دراین جلسه اظهارکرد: چند سالی است که بحث ساماندهی پنج شنبه بازار و راه اندازی روزبازارها در سطح شهر مطرح بوده است و انجام این کار وبرخی از دستورالعمل هایی که از قبل ارائه شده است نیازمند بودجه و اعتباراتی است.
وی افزود: براساس براورد اولیه حدود ۱۰۰ میلیون برای فَنس کشی پنج شنبه بازار نیاز است.
وی با بیان این که شهردار جوابیه ای به جهاد کشاورزی اعلام داشته است گفت: براساس صحبت هایی که با شهردار داشته ایم فعلا به دلیل اوضاع مالی نمی توان در پنج شنبه بازار کار خاصی انجام داد .
ایوب نژادگفت: در خصوص روزبازارها نیز شهردار اعلام کرده است که فقط با یک نفر سرمایه گذار حاضر است قرارداد ببندد و اصناف سرمایه گذاران را معرفی تا قرارداد با یک نفر بسته ودر چند نقطه شهر روز بازارایجاد شود .
مجیدبیکی معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرماندار قاینات دراین جلسه با گلایه از عدم حضور شخص شهردار در کمیسیون تنظیم بازاروعدم مشخص شدن یکی از مصوبات این کمیسیون در۸ اسفند ۹۶ مبنی بر تغییر زمان پنج شنبه بازار به جمعه بازار در صورت راه اندازی روز بازار در سه نقطه شهر و همچنین ساماندهی پنج شنبه بازارتا ۲۵ اسفند گفت: تاکنون چندین جلسه برگزار شده است و نتیجه ای حاصل نشده است و جوابیه ای هم که از سوی شهر دار به دبیرخانه کمیسیون ارسال شده است قابل قبول نیست و با این جوابیه مشخص است که می خواهند جلسه را به حاشیه ببرند.
وی افزود: تصمیم ساماندهی پنج شنبه بازار و ایجاد روزبازارها به عنوان مصوبات کمیسیون ابلاغ شد و از سوی شهرداری و شورای شهرهیچ اقدامی انجام نشد.
بیکی با بیان این که ساماندهی وظیفه اصلی شهرداری است گفت: این که گفته شود اعتباری عتباری نداریم قابل قبول نیست.
وی ادامه داد» با بودجه میلیاردی که با پیمانکار بسته شده است رقم ۱۰۰ میلیون برای فَنس کشیدی عددی نیست که اعلام شود اعتبار نداریم .
معاون امور عمرانی وبرنامه ریزی فرماندار قاین در ادامه با بیان این که با بذل و بخشش هایی که گاها شورا از می بینیم گفت: مگر هزینه ساماندهی پنج شنبه بازار از برخی هزینه های جانبی بیشتر می شود؟؟؟
بیکی ادامه داد:حدود ۱۰ سال است که پنج شنبه بازار راه اندازی شده است و هنوز ساماندهی انجام نشده است و اگر هرسال یک بخشی انجام می شد تا کنون ساماندهی انجام شده بود .
وی اظهارکرد: به تغییر زمان پنج شنبه بازار به جمعه بازار کاری ندارم اما وضعیت پنج شنبه بازار در شان مردم شهرستان قاینات نیست و دراین زمینه هم مقصر اصلی شهرداری و شورای شهر است وشهرداری تمایلی برای ساماندهی ندارد و گرنه ۱۰۰ میلیون برای شهرداری هزینه ای نیست.
بیکی با تاکید بر ساماندهی روزبازارها گفت: براساس آیین نامه ها تا پایان تیرماه باید وضعیت روزبازارها تعیین تکلیف شود.
وی تاکید کرد :شورا باید تکلیف پنج شنبه بازار را هرچه سریعتر مشخص کند.
معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرماندار قاین در ادامه با اشاره به این که شرایط فعلی کشور شرایط خاصی است گفت: وظیفه همه ماست که دراین شرایط وظیفه خودمان را به نحو احسن انجام دهیم و با احساس مسئولیت و تلاش بیشتر وبرنامه ریزی بهتر بتوانیم جلوی سوء استفاده ها را بگیریم.
وی افزود: برخی از افزایش قیمتها به دلیل افزایش نرخ ارز منطقی بوده است اما موضوعی که امروزه بازار ما را دچار تلاطم می کند و قیمتها را دچار تغییر می کند جنگ روانی است که در بازار به وجود آمده است.
بیکی با تاکید بر بازرسی ونظارت بیشتر بر بازار گفت:بازار امروز خالی از بازرسی ها بازدارنده است.
وی بر ایجاد گشت های مشترک و مستمر در بازار نیز تاکید کرد و گفت: حضور فیزیکی در سطح شهر بسیار تاثیر گذار است .
معاون فرماندار در ادامه از کلیه عمده فروشان خواست تا با حضور در مرکز استان نسبت به ثبت در سامانه ستاد اقدام کنند.
وی افزود: کلیه دستگاههای اجرایی مِن بعد این موظف هستند خرید بالای ۲ میلیون و ۵۰۰ میلیون تومان خود را از طریق سامانه ستاد انجام دهند و لذا فروشندگان دراین زمینه توجیه شوند که اگر این اقدام انجام نشود کسبه شهرستان ضرر خواهند کرد .
خزاعی رئیس تعزیرات حکومتی قاین نیز در این جلسه با بیان این که مصوبات کمیسیون تنظیم بازار در شهرستان همانند مصوبات هیئت دولت در کشور است و قابلیت اجرا دارد گفت: یکی از مصوبات این کمیسیون ساماندهی پنج شنبه بازار بوده است و به دلیل عدم اجرای مصوبات کمیسیون بازار گاها شکایاتی هم که صورت می گیرد به درستی نمی توان ورود پیدا کرد چرا که فروشندگان دارای کارت مباشر نیستند .
وی با اشاره به وضعیت موجود بازار گفت: با توجه به نوسانات اخیر بازار و جو روانی در بازار و التهاباتی که وجود دارد برخی خود سرانه دست به اقداماتی می زنند که قابل قبول نیست.
خزائی با تاکید بر این که بازرسی ها در بازار باید مستمر باشد گفت: اگر جلسات می خواهد خروجی داشته باشد باید مصوبات ابلاغی اجرایی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا