سیاسی

معلولان بهزیستی خراسان‌جنوبی کارت هوشمند دریافت می‌کنند

به گزارش نسیم قائن ، جواد رجبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: با توجه به نامگذاری سال جاری با عنوان دولت و ملت همدلی و همزبانی، شعار هفته بهزیستی با عنوان تنها همه با هم می‌توانیم مناسبت داده شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی اجتماع، عصر ارتباطات، تقابل فرهنگ‌های سنتی با فرهنگ‌های به ظاهر زیبای امروزی شاهد معضلاتی در جامعه هستیم که به شکل‌های جدیدی در جامعه خودنمایی کرده و سازمان بهزیستی باید اقتضاعات خود را با این شرایط پیش ببرد.
سرپرست بهزیستی خراسان جنوبی توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی را یکی از اولویت‌های مهم این نهاد دانست و افزود: توانمندسازی طی چند سال اخیر جزو اولویت‌ها و محورهای مهم برنامهریزی این نهاد بوده که با عنوان محور اصلی برنامه‌ریزی‌ها سبب به‌روز شدن فعالیت‌های این نهاد شده است.
رجبی به برنامه‌های هفته بهزیستی اشاره کرد و یادآور شد: طی این هفته از ۲۰ تا ۲۶ تیرماه جاری برنامه‌های متفاوتی از قبیل حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس، افتتاح کارگاهی در قالب طرح CBR در خوسف، بازدید مدیران وزارت رفاه از خانواده معلولان، ضیافت افطار و تجلیل از خیران نمایندگی شهر نیمبلوک و افتتاح خانه سالمندان روزانه شهرستان سرایان از جمله برنامه‌های این هفته است.
وی به افتتاح ساختمان فرزندان امام هادی(ع) آرین شهر با اعتبار ۲ میلیارد ریال با زیربنای ۳۰۰ مترمربع در هفته بهزیستی اشاره و ادامه داد: همچنین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های جامعه هدف در پارک توحید بیرجند، افتتاح کلینیک مددیاری در شهرستان درمیان، برگزاری جشن عمومی در پارک توحید بیرجند، تقدیر و تجلیل از نخبگان و ورزشکاران جامعه هدف بهزیستی، دیدار با بازنشستگان این نهاد، افتتاح مرکز مشاوره ژنتیک در بیرجند، افتتاح پایگاه خدمات اجتماعی شمار دو و تجدید میثاق با شهدا و غبارروبی گلزار شهدا از دیگر برنامه‌های این نهاد است.
سرپرست بهزیستی خراسان جنوبی به فعالیت‌ها و اقدامات حوزه توانبخشی این نهاد در استان اشاره و یادآور شد: طی سال گذشته ۶۲۰ نفر از جامعه هدف از مراکز روزانه و توان‌پزشکی حرفه‌ای خدمات دریافت کردند.
رجبی با بیان اینکه طی این مدت ۵ هزار و ۱۲۰ نفر از خدمات کلینک‌های توان‌پزشکی اعم از دولتی و خصوصی برخوردار شدند، گفت: از این تعداد ۲ هزار و ۲۹۳ نفر از این افراد توسط بهزیستی خرید خدمت شده و از جامعه هدف این نهاد بوده‌اند.
وی اظهار داشت: سال گذشته ۵۴۷ نفر از جامعه هدف از خدمات توان‌پزشکی مراقبتی و ۴۵۳ نفر نیز از خدمات روانی و مراقب در منزل بهره‌مند شدند.
سرپرست بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح توانبخشی توسط مراقبین آموزش دیده اشاره کرد و افزود: این طرح در دو شهرستان بیرجند و قاین در حال برگزاری است که طی سال گذشته تعداد ۱۲۰ نفر از این خدمات بهره‌مند شدند.
رجبی ارائه خدمات توانبخشی به ۱۷۸ معلول ضایعه نخاعی را یکی از اقدامات این نهاد در سال گذشته دانست و گفت: همچنین بررسی ۲ هزار و ۲۳۵ پرونده در کمیسیون‌های پزشکی از دیگر فعالیت‌های این نهاد طی این مدت بوده است.
وی از صدور کارت هوشمند معلولان در استان خبر داد و افزود: این طرح که از سال گذشته در کشور آغاز شده از ابتدای مردادماه امسال با جمع‌آوری و تکمیل اطلاعات در این استان نیز اجرا می‌شود.
سرپرست بهزیستی خراسان جنوبی اجرای طرح CBR افاغنه را یکی دیگر از طرح‌های اجرایی این نهاد در سال جاری عنوان کرد و یادآور شد: این طرح به صورت پایلوت در ۱۴ استان کشور امسال اجرا می‌شود.
رجبی خاطرنشان کرد: طرح آموزش فرهنگ‌سازی آپارتمان‌نشینی برای نخستین‌بار در کشور برای دومین سال متوالی در مرکز استان برگزار شد.
وی ادامه داد: همچنین طرح آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها به صورت منطقه‌ای امسال در چهار منطقه بیرجند، قاین، طبس و سرایان برگزار می‌شود.
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا