سیاسی

مشکلات فولاد،پادگان و منابع طبیعی قاین روی میز ریاست محترم دیوان عالی کشور

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین،کریمی فرماندار قاین وقرائی رئیس شورای شهر قاین با ارسال نامه ای به محضر مبارک حضرت حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم ریاست محترم دیوان عالی کشورخواستار گره گشایی از مشکلات ۲۰ ساله برخی از پروژه های شهرستان قاینات شدند.
متن نامه ارسالی به شرح زیر می باشد:
با سلام و تحیات وافره
ضمن سپاس و تشکر فراوان از سفر پر خیر و برکت حضرتعالی و هیأت همراه به شهرستان قاینات و دستور در پیگیری پاره ای از مهمترین مشکلات شهروندان، بدینوسیله پیرو مذاکرات انجام شده در خصوص ضرورت پیگیری قانونی و تعیین تکلیف وضعیت پروژه های فولاد و پادگان قاین و نیز حل مشکل کشاورزان شهرستان با منابع طبیعی استدعا دارد، دستور فرمایند موضوع در کمیته اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه بررسی و تصمیم مقتضی اتخاذ فرمایند.
پروژه فولاد قاین
همزمان با سفر رئیس جمهور وقت، جناب آقای دکتر احمدی نژاد در سال ۱۳۸۵ به قاین، مجوز احداث کارخانه فولاد قاین صادر و عملیات اجرایی آن آغاز شد که امیدواری بسیاری را در ایجاد شغل برای جوانان شهرستان سبب گردید، اما اکنون با گذشت ۱۳ سال، پیشرفت فیزیکی قابل توجهی نداشته و بدلیل عدم پرداخت بموقع مطالبات پیمانکاران و پاره ای مشکلات دیگر پروژ تعطیل می باشد .
این در حالی است که تأخیر در افتتاح پروژه و خُلف وعده مسئولین امر که چندین نوبت را شامل می شود نا امیدی و نارضایتی شدیدی را در شهروندان و جوانان جویای کار سبب گردیده است .
لازم به ذکر اینکه در سفر اخیر وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، جناب آقای مهندس رحمانی به قاین مجدداً دستور تأمین اعتبار لازم برای تکمیل و راه اندازی فاز اول (احیا) و نیز فاز ۲ (فولاد) در سال ۹۹ صادر گردیده است .
یادآور می شود؛ در صورت افتتاح پروژه و راه اندازی فاز اول آن، ۸۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۳۰۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد و زنجیره گسترده ای از کار و تولید را در خراسان و دیگر استانهای شرقی را بدنبال خواهد داشت .
پادگان قاین
شهرستان قائنات؛ نزدیک به مرز های نا امن کشور افغانستان و دومین شهرستان خراسان جنوبی به لحاظ جمعیتی و اقتصادی نقش مؤثری در حفظ و صیانت از امنیت و تمامیت کشور با جلوگیری از ورود اشرار و مواد مخدر در شرق کشور ایفا می کند که تجهیز نیرویی ارتش در این نقطه مرزی می تواند حائز اهمیت ویژه ای در حفظ امنیت کشور باشد .
بدین جهت در سفر سال ۱۳۷۸ مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای(مد ظله العالی) به شهرستان قاینات، معظم له دستوری مبنی بر احداث و استقرار نیرو در پادگان ارتش را صادر فرمودند که با گذشت ۲۰ سال هنوز عملی نشده است .
در این راستا ۴۰۰ هکتار زمین از سوی کشاورزان شهرستان به ارتش واگذار شده است و طی جلسات متعددی از جمله جلسه ۰۵/۰۸/۱۳۹۰ هیئت محترم وزیران و برابر بند ۴ قسمت الف تصویب نامه شماره۱۷۵۰۷۸/۴۷۴۷۱ مورخ ۰۶/۰۹/۱۳۹۰ مقرر گردیده است معاونت وقت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نسبت به ایجاد ردیف اعتباری برای ساخت پادگان های قائن و نهبندان در لایحه بودجه سال ۹۱ اقدام نماید که هنوز این ردیف اعتباری اختصاص نیافته است . همچنین در اردیبهشت ۱۳۹۴ امیر طلایی نیک معاون وقت وزارت دفاع کلنگ احداث سردرب پادگان را به زمین زد که برای آن هم هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
منابع طبیعی
در سال های اخیر پرونده های زیاد قضایی در حوزه اراضی شهرستان قاینات مطرح می گردد که حاکی از اختلاف فی مابین مردم و منابع طبیعی است و از طرفی بدلیل ادامه خشکسالی های پی در پی سال های اخیر در شهرستان و عدم کشت در زمین های دیم منطقه این اختلافات شدت بیشتری یافته است و کشاورزان برای احقاق حقوق خود باید از منابع طبیعی شکایت نموده و مسیر قانونی آنرا انجام دهند که سرگردانی اداری و نارضایتی مردمی را بدنبال دارد .
از آنجائیکه استناد منابع طبیعی، ماده ۱ قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع مصوب ۲۷/۰۴/۱۳۴۱ می باشد لازم است در راستای افزایش رضایت مندی مردم و سهولت امکان بهره برداری از اراضی مذکور اقدام لازم در اصلاح قانون و سهولت کار کشاورزان صورت پذیرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا