سیاسی

مردم در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند

به گزارش نسیم قائن ، در چند روز اخیر در برخی از شهرهای کشورمان شاهد تجمعاتی اعتراضی بودیم که در ساعات اولیه کاملا منطقی و قانونی به نظر می رسد، ولی هماهنگونه که پیش‌بینی می‌شد پروپاگاندای کشورهای معاند به دنبال موج‌سواری از این تجمعات بیانیه‌هایی را صادر کردند و از جمله هیئت حاکمه آمریکا( رییس جمهور، کاخ سفید و وزارت امورخارجه) مواضعی را اعلام کردند که قابل ارزیابی است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات سخیف، بی‌جا و مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی گفت: مردم رشید ایران وقعی به شعارهای فرصت‌طلبانه و ریاکارانه مقامات آمریکا نمی‌گذارند.
سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه مقامات آمریکایی در امور داخلی ایران، تاکید کرد: مردم ایران بزرگ‌ترین پشتوانه امنیت و پیشرفت کشور هستند و مشارکت مردم در انتخابات برای تعیین سرنوشت شان و حضور فعال آحاد ملت در نظارت و نقد دستگاه‌های اداره کشور ضامن شکوفایی و بالندگی کشور و انقلاب اسلامی است و حضور هوشمندانه همین مردم مهمترین عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقای ترامپ ثابت کرده در راس این بدخواهان قراردارد.
حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در این زمینه با اشاره به اعتراضات در برخی شهرهای کشور اظهار کرد: مسئولان امنیتی و انتظامی باید با سعه صدر با اعتراضات مواجه شوند ولی هوشیار باشیم که در هیچ کشوری، هیچ کدام از این بحران‌ها در خیابان و بر بستر خشونت حل نشده است. باندهای دسیسه و نیرنگ حداقل دوبار ثابت کرده‌اند که می توانند توده‌ها را بفریبند.
وی نوشت: «سالها پیش از ضرورت “رفع فتنه‌های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است” سخن گفته شد؛ اما آن فتنه‌ها نه فقط در “پروسه انتخابات” بلکه در “پروژه احمدی نژاد” ریشه داشت
هم‌چنین علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عامل اصلی تجمعات اخیر مردم را اعتراض به تعیین تکلیف نشدن وضعیت سپرده‌های‌شان در موسسات مالی دانست و گفت: دشمنان بدانند که با توجه به آزادی‌های موجود، این مسائل در داخل کشور عکس العمل طبیعی در برابر دفاع مردم از حقوقشان است و هر چه سریعتر با حل این مشکلات نقطه پایانی بر آن گذاشته می شود.
وی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به تجمعات اعتراضی چند روز اخیر مردم در برخی از شهرهای کشور گفت: مردم ماه‌هاست که گرفتار مطالبات‌شان از موسسات مالی و اعتباری هستند. آن‌ها با اعتماد به مجوز رسمی بانک مرکزی به این موسسات سرمایه‌های‌شان را سپرده‌گذاری کردند که این موسسات به خاطر مشکلات مالی قادر به پرداخت مطالبات مردم نشدند.
از سویی هم حسین شریعتمداری مدیرمسوول کیهان نیز ایجاد نارضایتی در مردم به وسیله معیشت را فتنه جدید فتنه گران دانست و یادآور شد: در روزهای اخیر جریانات اعتراضی در برخی شهرها شکل گرفته که شعارهای آنان بوی فتنه می دهد.
این در حالی است که تجمعات چند روز اخیر به صورت مسالمت‌آمیز و پس از شنیده شدن انتقادات تجمع کنندگان از سوی مسوولان به پایان رسیده است. اما برخی عناصر مخل آرامش ،قصد سو استفاده از تجمع آرام سپرده گذاران را داشته‌اند که با معرفی تجمع کنندگان توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این زمینه گفته است: از مردم تقاضا داریم در تجمعات غیر قانونی شرکت نکنند، اگر قصد تجمع دارند درخواست دهند، بررسی می‌شود.
وزیر کشور درباره برخی فراخوان‌های فضای مجازی که مردم را دعوت به تجمع می‌کنند، اظهار کرد: ما گزارش‌های در این زمینه داشته‌ایم و این تجمعات قطعا غیرقانونی است.
خواسته مردم معترض نیز جدا کردن صف خود از این عناصر است.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران نیز صبح امروز (شنبه) در مراسم گرامیداشت ۹ دی که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد در سخنانی کوتاه با اشاره به اعتراضات در برخی شهرهای کشور تاکید کرد: ما حساب مردم صبور، مومن، انقلابی، زجر کشیده، بیکار و تهی دست را از حساب منافقان و فتنه‌گران جدا می‌دانیم و قطعا نظام اسلامی باید به داد مردم برسد.
در همین زمینه معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در یادداشتی در واکنش به تجمعات اعتراضی روزهای اخیر نوشت: معترضان باید بدانند از کجا هدایت میشوند و رهبرشان کیست؟
به گزارش ایسنا در یادداشت توئیتری ابتکار آمده است :اگرچه اعتراض به مشکلات حق مردم برای اصلاح امور است، اما معترضان باید بدانند از کجا هدایت میشوند و رهبرشان کیست؟
حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس در این زمینه با بیان این‌که «اعتراضات مردمی به مسائل اقتصادی و معیشتی و نگرانی از گرانی‌ها مربوط می‌شود» به ایسنا گفت: دولت، قوه مقننه و قوه قضائیه باید کمک کنند تا مشکلات اقتصادی مردم حل شود.
وی با بیان این‌که «بسیاری از نارضایتی‌های ایجاد شده که اعتراضات عمومی را به دنبال داشته ناشی از مسائل اقتصادی و معیشتی است»، گفت: تبعیض حقوق‌ها، به تعویق افتادن حقوق بازنشستگان و مسائل موسسات مالی و اعتباری و همچنین نگرانی از یکسری گرانی‌ها برخی از این دلایلی است که موجب اعتراضات مردم شده است.
احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این‌که «مردم اجازه سوءاستفاده به دشمنان را ندهند»، گفت: مجلس حتما در بودجه ۹۷ تلاش می‌کند تا یکسری از مشکلات اقتصادی مردم در قالب بودجه برطرف شود.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی ،بیکاری و موضوع موسسات مالی و اعتباری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری تاکید کرد: باید مجلس و دولت دست به دست هم دهند تا مشکلات را حل کنند.
هم‌چنین حسن بهرام‌نیا نماینده مردم نهاوند در مجلس با بیان این‌که «دولت و قوه قضاییه باید نسبت به رفع مشکلات مردم و مطالبات آن‌ها اقدام کنند» گفت: مسئوولین و حاکمیت و به ویژه دولت باید با یک برنامه‌ریزی تلاش کنند تا مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم هرچه سریعتر برطرف شود.
وی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از اعتراضات اخیر مردمی در شهرهای مختلف کشور، اظهار کرد: وضعیت اقتصادی مردم، تورم و معیشت مناسب نیست و این واقعیتی است که باید به آن اعتراف کرد.
ادامه دارد …
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا