سیاسی

مدیریت بحران وفوران قنات شوراب

به گزارش نسیم قائن ، باران رحمت اللهی بعد از قریب ۲۰ سال خشکسالی، زمین های تفدیده قاینات را سیرآب و دغدغه کم آبی را کاهش و نوید بخش رونق تولید و اشتغال برای کشاورزان و دامداران منطقه شد.
اما این باران ها در روزهای اخیر خسارات و زحماتی را نیز برای شهروندان بدنبال داشت که برخورد صحیح و مدیریت آن می تواند باعث کاهش نگرانی های ایجاد شده در تأثیرگذاری سیلاب ها بر راه های روستایی، زمین های کشاورزی، اماکن دامپروری، قنوات و چاه های کشاورزی و مناطق مسکونی باشد .
در این خصوص بسیج نیروی انسانی و امکانات دستگاه های خدمات رسان، تأمین تجهیزاتی و حضور و اقدام به موقع و بدون تأخیر عزیزان در حوادث احتمالی در کنار آمادگی شکل گرفته در شهروندان می تواند یکی از مهمترین راه های پیشگیری و کاهش خسارات باشد .
در این راستا اتفاق آب گرفتگی کانال قنات شوراب و خروج آب در چند کیلومتر دورتر و پس از گذر از مناطق مسکونی، کار کارشناسی و بسیج همه امکانات ستاد مدیریت بحران شهرستان را می طلبد که هرگونه تأخیر در برخورد منطقی و اصولی با آن به بهانه کمبودهای تجهیزاتی و اعتباری و یا عدم هماهنگی دستگاه های مسئول می تواند خسارات غیر قابل جبرانی را سبب شود .
همچنین انتظار اعزام گروه های کارشناسی و ارزیاب از مرکز استان با توجه به پراکندگی استان و گستردگی سیلاب ها ضمن اتلاف زمان و تأخیر در مقابله با حادثه، موجب افزایش نگرانی و خسارت های احتمالی می شود که در این خصوص لازم است مدیریت شهرستان تدابیر لازم در تأمین تجهیزاتی و قانونی را دنبال نموده و برآورد خسارت را به فوریت انجام و پیگیری نماید .
هرچند باران های اخیر بدلیل آمادگی و مشارکت فعال شهروندان خسارات چندانی نداشت و آزمون جدی را در برابر دستگاه های اجرایی شهرستان قرار نداد اما نوع ورود به حادثه آبگرفتگی کانال قنات شوراب، نشان کمبود شدید تجهیزاتی و کارشناسی در شهرستان و بویژه شهرداری می باشد که رحیمی دادستان قاینات در جلسه ستاد مدیریت بحران اینگونه به آن پرداخته است متاسفانه در ادارات خدمات رسان از لحاظ امکانات و تجهیزات آنچنان که بایسته و شایسته است و به عنوان دومین شهراستان تجهیزات خوبی نداریم و بضاعت مالی و اقتصادی که با آن مواجه هستیم نیز دستگاهها را با مشکلاتی مواجه کرده است و بسیاری از مسئولین ما نیز در بسیاری از بخش ها دست و پا بسته و بی اختیار هستند و نیز بسیاری از دستگاههای شهرستان که با نیازهای ضروری وحیاتی انسان ها مواجه هستند از حداقل داشته ها و امکانات محروم هستند .
کریمی فرماندار قاینات نیز در این جلسه می گوید مدیران شهرستانی ما باید درحد یک معاون و یا یک مدیر کل باشند و اختیار تام برای هر اداره ای را در شهرستان داشته باشند که امید واریم اینگونه باشد.
وامید است پس از آزمونک سیل و مانور مشارکت شهروندان، شاهد تأمین تجهیزاتی و افزایش اختیارات مدیریتی در قاینات باشیم و اظهارات عزیزان جامه عمل پوشیده و تا تحقق کامل برای مقابله با حوادث احتمالی آتی دنبال شود .
گزارش: محمد رضا فرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا