سیاسی

محدودیت منابع ،سیاست زدگی و کمبود نیروی انسانی و.. از مهمترین چالش ها و مشکلات پیش روی بهداشت ودرمان قاین

به گزارش نسیم قائن ، بهداشت و درمان شهرستان قاینات در دو حوزه آموزشی و دانشگاهی و درمانی و بیمارستانی برنامه ها و فعالیت های قابل توجهی را در دستور کار قرار داده و در جهت توسعه و تجهیز مراکز درمانی و آموزشی و بخش های بیمارستانی گام های مؤثری را برداشته است .
دکتر عارفی رئیس شبکه بهداشت و درمان قاین در اولین نشست مطبوعاتی خود با اعلام این خبر گفت بیمارستان دوم قاین قریب ۱۵ میلیارد تومان اعتبار دارد و با انجام کار مناقصه پروژه، عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می شود .
وی توسعه و ایجاد بخش های روان پزشکی، مرکز مدیریت فوریت های پزشکی، کلینیک دندان پزشکی، افتتاح پایگاه سلامت اسفشاد، ایجاد اورژانس شهری شماره ۲، کلنگ زنی واحد های پانسیون و تجهیز بخش های مختلف بیمارستانی را نوید بخش بهبود و توسعه زیرساختی بهداشت و درمان شهرستان برشمرد و افزود سعی می کنیم وضعیت عمومی بخش های بیمارستانی و سیستم درمان شهرستان ارتقا پیدا کند و محدودیت منابع و بحران مالی موجود را از طریق خیرین و دیگر جایگاه ها پوشش دهیم .
رئیس شبکه بهداشت و درمان قاینات در ادامه گفتگوی با خبرنگاران شهرستان محدودیت منابع، سیاست زدگی، کمبود نیروی انسانی، عدم تخصیص بودجه ای، تورم و افزایش هزینه ها، تأخیر در صدور برخی مجوزها از سوی شهرداری که اگر به موقع انجام می شد، نتیجه کار با آنچه که اکنون با آن مواجه هستیم بهتر می بود و وضعیت کلی اعتباری سال ۹۸ را از مهمترین مشکلات و چالش های پیش روی حوزه مسئولیت خود برشمرد و گفت پایگاه های غدیر، کوثر و مرکز جامع خدمات بیهود هر یک با ۶۰ درصد پیشرفت و پایگاه های سلامت امام خمینی(ره) و آموزش بهورزی با میانگین ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی از جمله پروژهای در حال اجرای شهرستان می باشد که با کمبود اعتبار مواجه است و برای تأمین اعتبار آن بایستی تلاش شود که امیدواریم مدیریت شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی استان و استانداری ما را در این جهت یاری کنند .
وی یکی دیگر از مشکلات فرا روی بهداشت و درمان شهرستان را تراز مالی منفی ۵۰۰۰ میلیارد تومانی بیمارستان، تأخیر در پرداخت کارانه پزشکان از سال ۹۶، تأخیر در پرداخت های بیمه تأمین اجتماعی و مطالبات پرستاران عنوان کرد و افزود شهرستان قاینات در تصمیمات کشوری بعنوان شهرستان برخوردار در نظر گرفته شده و لذا از بسیاری امتیازات و مشوق ها محروم است که این مسئله البته موجب کاهش انگیزه خدمتی برای پرسنل و نیروهای غیر بومی نیز شده است .
عارفی در ادامه اشاره ای به همراسرای بیمارستان شهدا قاین داشت و گفت این واحد خدماتی خیریه بدلیل عدم برخورداری از مجوز برق و گاز غیر قابل استفاده است که امیدواریم ادارات برق و گاز در این جهت بهداشت و درمان شهرستان را کمک کنند تا این واحد بتواند خدمات خود را به همراه بیماران آغاز نماید .
وی همچنین از تشکیل کارگروهی در شهرستان برای تعیین تکلیف ساختمان دانشکده علوم پزشکی خبر داد و گفت تصمیم گرفتیم کارگروهی از مسئولین شهرستان و دانشگاه تشکیل و کار را در تهران پیگیری و تعیین تکلیف کنند .
رئیس شبکه بهداشت و درمان قاینات در بخش پایانی نشست مطبوعاتی خود به تشریح طرح ملی کنترل و پیشگیری فشار خون پرداخت و گفت یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر بیماران قلبی و عروقی، فشار خون می باشد که شایع ترین علامت آن، بی علامتی است و شهروندان در این طرح در برابر این قاتل خاموش بیمه می شوند .
دکتر عارفی در ادامه با دعوت از گروه های هدف طرح ملی کنترل فشار خون که افراد بالای سی سال، ماردان باردار و بیماران کلیوی را شامل می شود گفت این افراد می توانند با مراجعه به پایگاه های ثابت و سیار سلامت در سطح شهرستان، نسبت به کنترل فشار خون خود بصورت کاملا رایگان اقدام نمایند .
وی پیش بینی کرد قریب ۱۴۰۰۰ نفر از شهروندان در شهرستان مبتلای به فشار خون بالا باشند که بایستی شناسایی شده و راهنمایی و خدمات ادامه درمان به آنها ارائه شود تا در برابر این قاتل خاموش واکسینه شوند .
عارفی همچنین افزود شهروندان می توانند بصورت غیر حضوری یا اینترنتی در این طرح مشارکت نموده و با ثبت فشار خون خود اطلاعات لازم را از طریق شماره تلفن خود دریافت نمایند .
گزارش: محمد رضا فرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا