سیاسی

مجموعه های فرهنگی – ورزشی نیاز مدارس قاین

به گزارش نسیم قائن ، استخر شنای فرهنگ قاین بعنوان یکی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال ۸۳ تأسیس و جهت بهره برداری در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت .
این مجموعه ورزشی در کنار سایر مجموعه های ورزشی آ.پ از جمله فرصت های ارزشمندی است که می تواند در راستای سلامت، شادابی و نشاط در اختیار جامعه بزرگ معلمین و دانش آموزان قرار گیرد .
چیزی که دانش آموزان و معلمین به شدت به آن نیازمند بوده و برابر برخی آمارها، جمعیت کثیری از این دو قشر، گرفتار انواع مشکلات ساختاری ستون فقرات و بیماری های کم تحرکی بوده و بایستی معاونت پرورشی و تندرستی این مدیریت برابر وظیفه و حداقل در حد امکانات موجود جهت رفع آن اقدام کند .
برای غنی سازی اوقات فراغت تابستان و آموزش های مکمل و فوق برنامه طول سال تحصیلی دانش آموزان نیز این مجموعه فرصت بسیار مغتنمی است که آ.پ بایستی توسعه و تجهیز آن را در شهرستان دنبال می کرد .
وجود چنین فضا و امکاناتی همچنین می تواند توسعه و تجهیز هنرستان جدید التأسیس تربیت بدنی شهرستان را که در حداقل فضا و امکانات فعالیت می کند را سرعت بخشیده و ضمن کاستن از هزینه های هنرجویان در جهت کیفیت بخشی آموزشی – پرورشی تلاش نماید .
هرچند مرور فعالیت ها و برنامه های این مجموعه در طول سال های اخیر و بعد از تعطیلی طرح صباح و مدت زمان اختصاص یافته فعالیت استخر به جامعه بزرگ فرهنگیان و دانش آموزان و نیز عدم وجود تنوع، تجهیزات و خدمات ورزشی- رفاهی و فرهنگی، مجموعه را با کاهش استقبال دانش آموزان و فرهنگیان مواجه نموده است و در طول ۱۵ سال فعالیت خود، حداقلی از ورزش را دنبال نموده و از ظرفیت عظیم فرهنگی – ورزشی – تفریحی آن به نفع جامعه دانش آموزی و فرهنگی شهرستان و در راستای تأمین نیازهای ورزشی و رفاهی و نیازهای آموزشی – پرورشی آ.پ کمتر استفاده شده است و تدبیری خاص را می طلبد اما طرح مسئله واگذاری این مجموعه فرهنگی – ورزشی – تفریحی که در حکم کارگاه و مکمل آموخته های تئوری دانش آموزان و خدمتی فرهنگی – رفاهی و اداری است جای تعجب و تأمل دارد .
از طرفی استخر و مجموعه های فرهنگی – ورزشی آ.پ، فضاهای آموزشی – پرورشی و امکانات کمک آموزشی – تربیتی محسوب می شود که توسعه و گسترش آن نیاز مدارس و آموزش های نوین بوده و به هیچ وجه نباید معامله فضای غیر آموزشی و اضافی با آن داشت و حداقل تصمیم در مورد آن می تواند واگذاری به مدارس یا احداث چند کلاس درس در فضای چند هکتاری و بلا استفاده آن باشد و مجموعه را تبدیل به فضای آموزشی منحصر بفردی نماید که افزایش پوشش تحصیلی را بدنبال داشته باشد و از کمبود فضا در شهرستان بکاهد .
نکته اساسی دیگر اینکه یک مجموعه بدون رقیب و با پوشش جمعیت چند صد هزار نفری در شهرستان یک فرصت طلایی در راستای اهداف، برنامه ها و نیازهای آ.پ است و آموزش و پرورش با تنوع بخشی و تجهیز هر چه بیشتر این زیرساخت آموزشی و فرهنگی ضمن توجه به ارتقای شاخص های آموزشی – پرورشی و مهارت دانش آموزان بایستی بر اقتصادی بودن آن نیز تمرکز بیشتری داشته باشد .
همچنین در حالی که آ.پ با کمبود شدید فضای آموزشی و پرورشی در شهرستان مواجه است واگذاری مجموعه ای که با حداقل هزینه و تغییر می تواند ضمن تأمین بخشی از کمبود فضای آموزشی، خدمات فرهنگی – آموزشی – ورزشی و تفریحی به معلمین و دانش آموزان ارائه نماید و با مدیریت و اداره هوشمند، اقتصادی نیز باشد منطقی بنظر نمی رسد .
نکته دیگر در توضیح احتمال غیر اقتصادی بودن مجموعه تحت نظارت آ . پ این است که این مجموعه در طول سال های متمادی فعالیت خود هیچگاه از تنوع، تجهیز، نوآوری … مناسب برخوردار نبوده و خدمات مجموعه ای فرهنگی – ورزشی به یک استخر آب گرم خلاصه شده است و حتی در خصوص برنامه های شیفت اختصاصی و عمومی آن در طول سالیان دراز فکری نشده است .
تجدید نظر در تعطیلات مکرر – از شب قبل از تعطیلی رسمی – در مجموعه ای که شاید روزهای تعطیلی بهترین فرصت فعالیت آن است نکته دیگری است که می توان به آن اشاره نمود و تعطیلی اعیاد و سیزده بدر و چهارشنبه سوری و … مجموعه را به چالش کشید .
و نکته نهایی اینکه در حالی که دستگاه های مختلف برابر توصیه های علمی، اعتبارات و فرصت هایی را برای ورزش – شادی و نشاط زیر مجموعه های خود دنبال می کنند آموزش و پرورش با برخورداری از بیشترین جمعیت – فرهنگی و دانش آموزی – چه برنامه ای برای آمادگی جسمی و روحی – روانی نیروی انسانی زیر مجموعه خود که با کاری متفاوت از دیگر دستگاه ها مواجه است، خواهد داشت .
و سخن آخر تأکید بر موضع منطقی و اصولی آموزش و پرورش در نهمین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان در خصوص عدم رضایت به واگذاری استخر به بخش خصوصی است و از رئیس شورای آموزش و پرورش نیز می خواهد در حمایت از تجهیز و کارآمدی بیشتر آن تلاش نماید تا مجموعه فرهنگی – ورزشی فرهنگ در جایگاه واقعی و رسالت آموزشی – تربیتی مورد انتظار قرار گرد .
گزارش:محمدرضا فرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا