سیاسی

ماکرون: فرانسه مخالف بیانیه ترامپ درباره قدس است/ نتانیاهو: باید تجاوزگری ایران را در منطقه متوقف کنیم

به گزارش نسیم قائن ، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، همراه با میهمانش به میان خبرنگاران آمد و به سوالات آنان پاسخ داد.
ماکرون ابتدا بیانیه‌ای خواند و آن را با جملات مورد علاقه میهمانش شروع کرد؛ رئیس‌جمهور فرانسه گفت که حملات ۲ روز اخیر علیه اسرائیلی‌ها را محکوم می‌کند؛ ماکرون اشاره‌ای به حملات نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان فلسطینی نکرد.
وی در ادامه به بیانیه اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص قدس شریف پرداخت و گفت: «به نتانیاهو هم گفتم که بیانیه ترامپ در خصوص اورشلیم (قدس)، تهدیدی است برای صلح و ما مخالف آن هستیم.»
در ادامه، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بیانیه خود را خواند.
نتانیاهو پس از تشکر از حمایت پاریس از اسرائیل در برابر حملات فلسطینی‌ها، گفت: «اورشلیم (قدس) در ۳ هزار سال اخیر، متعلق به یهودیان و در ۷۰ سال اخیر، پایتخت اسرائیل بوده و هیچ‌گاه، پایتخت هیچ کشوری دیگری نبوده است.»
وی ادامه داد: «به ماکرون احترام می‌گذارم، اما ما در همه موضوعات هم‌نظر نیستیم. اینجا پاریس، پایتخت فرانسه است. اورشلیم (قدس) هم پایتخت ماست. در سازمان ملل و یونسکو، برای قطع ارتباط یهودیان با اورشلیم (قدس) تلاش‌هایی می‌شود که مضحک است.»
بنیامین نتانیاهو سپس مسئله ایران را پیش کشید و گفت: «امروزه کشورهای عربی دیگر اسرائیل را دشمن خود نمی‌دانند بلکه ما را متحدی ضروری در برابر ایران می‌بینند. با رئیس‌جمهور ماکرون اتفاق نظر داشتیم که باید جلوی تجاوزگری ایران در منطقه گرفته شود.»
وی ادامه داد: «ایران همه جا هست؛ در لبنان، سوریه، عراق، یمن و غزه. آنها علناً خواهان نابودی ما هستند. آنها در حال تقویت حضور نیروهای دریایی، هوایی و زمینی خود در سوریه هستند و هدفشان هم جنگ با ماست. ما این روند را تحمل نمی‌کنیم و پشتوانه حرفمان، اقداممان است.»
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه گفت که طرح دوم ایران برای نابودی اسرائیل، انتقال هزاران موشک به عنوان سلاح تغییردهنده روند بازی به لبنان است؛ وی افزود: «از سران کشورهای مسئول می‌خواهم که به ما در عقب راندن ایران کمک کنند.»
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز در واکنش به تلاش آمریکا و اسرائیل برای تبدیل قدس شریف به پایتخت یک رژیم جعلی، گفته بود که «از همه ابزارها برای جنگیدن» با این طرح استفاده می‌کند؛ اردوغان رژیم صهیونیستی را هم «دولتی تروریستی و کودک‌کش» خوانده بود.
نتانیاهو به این سخن رئیس‌جمهور ترکیه هم واکنشی تند نشان داد و گفت: «آن کسی که روستاهای هم‌وطنان کُرد خود را بمباران می‌کند، آن کسی که به حماس در غزه کمک می‌کند، آن کسی که به ایران برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند و آن کسی که خبرنگاران را زندانی می‌کند، در جایگاهی نیست که ما را موعظه کند.»
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا