سیاسی

قیمت نفت ایران ۵ دلار کاهش یافت

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از فارس، اوپک در جدیدترین گزارش اعلام کرد، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه جولای ۲۰۱۵ (تیر ۹۳) با ۵ دلار کاهش نسبت به ماه پیش از آن ۵۴٫۸۶ دلار معامله شده است.
بر اساس این گزارش، هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه ژوئن ۵۹٫۸۶ دلار به فروش رسیده بود. متوسط قیمت نفت ایران در ۷ ماه نخست سال ۲۰۱۵ معادل ۵۴٫۲۸ دلار به ازای هر بشکه و در مدت مشابه سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۰۵٫۳۳ دلار در هر بشکه تخمین زده شده است.
متوسط قیمت سبد نفتی این سازمان در ماه جولای با ۶٫۰۲ دلار کاهش نسبت به ماه قبل از آن ۵۴٫۱۹ دلار در هر بشکه معامله شده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه ژوئن معادل ۶۰٫۲۱ دلار در هر بشکه بوده است.
بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی نفت‌های کشورهای عضو اوپک در ماه جولای با کاهش قیمت روبرو بودند. بیشترین کاهش مربوط به نفت مری ونزوئلا با کاهش ۷٫۳۱ دلاری و کمترین کاهش مربوط به نفت سنگین ایران بوده است. متوسط قیمت نفت عربستان نیز ۵٫۹۹ دلار کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، قیمت سایر نفت‌های اوپک در ماه جولای به ازای هر بشکه به این شرح است: نفت سبک عربستان ۵۴٫۹۵ دلار ، نفت بصره عراق ۵۳٫۱۰ لار، نفت بونی ‌لایت نیجریه ۵۶٫۷۷ دلار، ‌سیدر لیبی ۵۵٫۵۴ دلار، نفت گیراسول آنگولا ۵۶٫۴۶ دلار، نفت سنگین ایران ۵۴٫۸۶ دلار، نفت صادراتی کویت ۵۳٫۸۵ دلار، نفت مارین قطر ۵۵٫۳۶ دلار، نفت مرِیِ ونزوئلا ۴۴٫۴۳ دلار، نفت موربان امارات ۵۷٫۵۸ دلار، نفت اورینت اکوادور ۴۷٫۷۸ دلار و نفت صحرای الجزایر ۵۶٫۳۴ دلار است.
هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز به طور متوسط در این ماه ۵۶٫۵۴ دلار به فروش رفته است که کاهش ۵٫۱۵ دلاری نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۸٫۶۴ دلاری کاهش ۵۱٫۱۷ دلار معامله شده است.
قیمت نفت که در فروردین ماه به علت تهاجم نظامی عربستان به یمن ۲۰ درصد از ارزش خود را بازیافت و پس از آن به علت تدوام روند کاهش تعداد سکوهای فعال حفاری نفت در آمریکا روند افزایشی خود را حفظ کرد و توانست در مرز ۶۰ دلار باقی بماند اما پس از افزایش تولید نفت عربستان به رقم‌های بی سابقه در چند سال اخیر و همچنین آغاز دوباره فعالیت برخی از دکل‌های حفاری آمریکا که بر فزونی عرضه در بازار افزود، قیمت نفت بار دیگر کاهش یافت.
از طرفی اعلام جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای و احتمال ورود نفت ایران به بازار نیز بر روند کاهشی قیمت نفت تاثیر گذاشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا