سیاسی

قیمت توافقی هر کیلوگرم زعفران ۹ میلیون تومان/دولت قصد ورود به بازار را ندارد

به گزارش نسیم قائن ، محمدعلی طهماسبی صبح امروز در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در قاینات با بیان این که دولت برای حمایت از کشاورزان به دو صورت خرید حمایتی و توافقی ورود پیدا می‌کند،گفت:
دولت قصد ورود به بازار را ندارد بلکه به صورت حمایتی در حاشیه بازار قرار دارد.
وی افزود:دولت نه به عنوان تاجر که بیشتر به منظور تنظیم بازار عمل می‌کند نه به عنوان تاجر زیرا بازار روند خود را دارد و دولت تنها برای حمایت از تولیدکننده به بازار ورود پیدا می‌کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم زعفران پوشال معمولی هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مرغوب ۹ میلیون تومان و سرگل ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده که اگر از این رقم کمتر شود دولت برای خرید حمایتی ورود می‌کند.
وی با بیان اینکه بیشترین آسیب محصول زرشک با کیفیت مربوط به نبود بارگاه‌های زرشک است عنوان کرد: با دستورالعمل جدید وجود بارگاه زرشک جزو فرایند ذاتی تولید این محصول است و نیاز به مجوز ندارد.
طهماسبی با اشاره به ایجاد ۱۵۰ هکتار بارگاه زرشک در خراسان جنوبی یادآور شد: خراسان جنوبی استانی کم باران با تبخیر بالا است لذا کشت گیاهانی مانند زرشک، زعفران و عناب در این منطقه اقدامی هوشمندانه است.
وی به احداث بیش از ۸۵۰ هکتار گلخانه در استان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: احداث گلخانه از طرفی زمینه اشتغال جوانان و از طرفی در منابع آبی استان صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در بر خواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم گفت: زعفران یک محصول چند ساله و سازگار با اقلیم آب و هوایی و کمبود منابع آبی استان است و می‌توان با یک کشت تا ۱۰ سال محصول برداشت کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا