سیاسی

قلعه استرآباد قاین این روزها حال خوشی ندارد+تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، قلعه استرآباد در فاصله ۵ کیلومتری شمال شرق روستای اسفشاد و در داخل محدوده زمین‌های کشاورزی واقع شده و قلعه به فرم قلعه‌های بیابانی بوده و دارای پلان مستطیلی شکل است که در گوشه‌های آن چهار برج قرار گرفته و برج‌ها دارای نقشه دایره‌ای بوده و شامل سه یا چهار طبقه است.
برج‌ها دارای حدود ۵متر قطر و به‌طور متوسط در وضعیت موجود ۸ متر ارتفاع است و باروی طولی قلعه حدود ۲۴ متر و باروی عرضی آن حدود ۱۷ متر است.
ورودی بنا در ضلع شمال غرب و در میانه بارو قرار گرفته و ۲٫۵ متر اندازه دهانه آن است. پوشش طبقات با خشت و اجرای پوشش‌ها به شیوه چهارترک است. از عناصر معماری قلعه تنها ورودی، باروها و برج‌های چهارگانه باقی‌مانده و فضاهای داخلی بنا بر اثر عوامل مختلف طبیعی و انسانی تخریب شده است.
مصالح به‌کار رفته در ساخت بنا چینه و خشت است. این بنا جزو قلعه‌های بیابانی است که پناهگاه ساکنان روستا در زمان حمله مهاجمان و راهزنان بوده و به دوره قاجار تعلق دارد.
قلعه‌های روستایی دوره قاجار در اکثریت قریب به اتفاق روستاها و شهرهای منطقه وجود داشته‌اند که بیان‌کننده دوره خاصی از تاریخ منطقه است. از میان این قلعه تعداد بسیار زیادی به مرور زمان تخریب شده و از بین رفته‌اند. قلعه استرآباد به عنوان یکی از این گونه قلعه‌ها که بخش‌های مهم آن هنوز سالم باقی‌مانده‌اند .
این روزها حال وهوای این قلعه تاریخی ناخوش است وچند صباحی است که کشاورزان از آن به عنوان آغل گوسفندان استفاده می کرده اند وهنوز برا ی مرمت وباز سازی آن کار خاصی صورت نگرفته است .
عباسی رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن در خصوص مرمت آثار باستانی در شهرستان قاین گفت:شهرستان قاین دارای آثار باستانی زیادی است ومرمت وباز سازی آثار تاریخی در شهرستان اولویت بندی می شود.
وی افزود:به دلیل زیاد بودن آثار اعتبارات پاسخگو نیست واعتباری هم اگر گذاشته شود سرفصل مشخص دارد ونمی توان هزینه واعتبارات مشخص شده را در سرفصل دیگری هزینه کرد.
عباسی در خصوص قلعه استر آباد گفت: در سرفصل اعتبارات اداره سرفصلی به نام اعتبارات حفاظت بناهای اضطراری قرارداردودراین قسمت اولویت با مکانی است که در حال تخریب وریزش است .
وی افزود: قلعه استرآباد از لحاظ آسیب ،آسیب جدی به آن وارد نشده است اما این مکان مورد سوء استفاده شخصی قرار گرفته است وتبدیل به آغل گوسفندان شده است واین موضوع را هم قبول داریم ومنکرآن نیستیم .
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین گفت: با توجه به اینکه بخش هایی به این قلعه توسط صاحب گوسفندان الحاق شده است وبه صورت غیرکارشناسی به بنای اصلی وصل شده است لذا برداشتن آن باید به صورت کارشناسی شده باشد .
وی گفت: طی هفته های آینده با حضور کارشناسان میراث بازدیدی از این قلعه انجام خواهد شد واگر نیاز به مرمت اضطراری داشته باشد از محل اعتبارات حفاظت از بناهای اضطراری وبعد از برآورد کارشناسی شده مرمت آن در دستور کارقرار خواهد گرفت.
قلعه استرآباد قاین با شماره‌ی ۱۶۴۶۱در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا