سیاسی

قاین دارای بیشترین سطح زیرکشت گیاه بومی آمریکا

به گزارش نسیم قائن ، عصمتی پور معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: هجده سال خشک سالی؛ کمیت و کیفیت آب استان را با مشکل رو به رو کرده و درصد شوری آب بسیاربالاست.
او افزود: در این شرایط باید به سمت محصولاتی میرفتیم که سازگاری بیشتری با محیط داشته و در کنارآن عملکردی مناسب از خود نشان می‌داد.
عصمتی پور تصریح کرد: با هماهنگی‌هایی که با مرکز ملی تحقیقات شوری استان یزد صورت گرفت؛ گیاهی به نام کینوا معرفی شد که دوسال است کشت آن به صورت مزارع ترویجی آغاز شده است.
معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: کشت این محصول با توجه به شرایط اقلیمی هر شهر از ابتدای تیر تا اوسط مرداد ادامه دارد. امسال حدود ۶۰ و نیم هکتار کینوا در استان کشت شده که بیشترین سطح زیر کشت مربوط به شهر قائن شرکت سهامی زراعی اسلام آباد است.
او با اشاره به اینکه گیاه کینوا با شرایط اقلیمی ما سازگاری خوبی دارد و در مقابل شوری مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد افزود: این محصول می‌تواند یکی از محصولات مقوی و جایگزین برنج در آینده محسوب شود.
عصمتی پور در خصوص قیمت خرید توافقی این محصول گفت: متوسط قیمت کینوا برای هر کیلو ۶ تا ۷ هزار تومان است و به دنبال مراکز خریدی هستیم تا این محصول به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شود.
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا