سیاسی

قاینات شایسته برخورداری از مراکز آموزش عالی / تصویب طرح توسعه دانشگاه بزرگمهر قاینات در ستاد آمایش

به گزارش نسیم قائن ، روز گذشته با حضوردکترسیمائی صراف معاون حقوقی وامور مجلس وزارت علوم،تحقیقات و فناوری جلسه بررسی مشکلات آموزش عالی شهرستان قاینات در محل دانشگاه بزرگمهر قاین بر گزار شد .
معاون حقوقی وامور مجلس وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در نشست بررسی مشکلات آموزش عالی شهرستان قاینات گفت: مراکز آموزش عالی باید همتی برای ارتقاء سطح علمی و کیفیت بخشیدن به آموزش داشته باشند تا بتوانند خود را اثبات کنند و از انتقاد ها و کم مهری ها خود داری کنند.
وی گفت: با توجه به گزارشاتی که از سوی روسای دانشگاه داده شد سرانه استاد به دانشجو در شهرستان نسبت منطقی ندارد و درخواستهای ارائه شده قطعا پیگیری خواهد شد .
سیمائی صراف گفت: با توجه به سابقه تاریخی قاینات، شایسته برخورداری از مراکز علمی و آموزش عالی است و با توجه به مزیت های نسبی اقتصادی شهرستان باید رشته هایی در راستای همین مزیت ها در دانشگاههاتقویت شود تا رابطه دانشگاه واشتغال به خوبی تنظیم شود و کمتر شاهد فارغ التحصیلان بیکار باشیم .
وی در ادامه از تصویب طرح توسعه دانشگاه بزرگمهر قاینات در ستاد آمایش خبر داد و گفت: در اخرین جلسه ای که در اسفند ماه برگزار شد و به خاطر دارم این طرح تصویب شد و به زودی ابلاغ خواهد شد .
وی در خصوص مشکل ساختمانی فنی و حرفه ای قاین گفت: مشکلات اداری آن از طریق وزارت خانه پیگیری و نتیجه ابلاغ خواهد شد .
سیمائی در خصوص در خواست های سایر مدیران دانشگاهها و مراکز آموزش عالی شهرستان گفت: پس از بررسی نتایج حاصله به کلیه مراکز اعلام خواهد شد .
درابتدای جلسه روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی شهرستان به بیان دیدگاهها و مشکلات پیش روی دانشگاهها پرداختند.
دکتر شفیعی میم رئیس دانشگاه بزرگمهر قاینات در این جلسه با بیان این که مجوز قطعی دانشگاه از سال ۹۲ با سه دانشکده و ۹ گرایش رشته کارشناسی پیوسته و سه رشته گرایش کارشناسی ناپیوسته اخذ شده است گفت: با توجه به افزایش تعداد دانشجویان از ۳۵۰ دانشجو به ۱۴۰۰ نفر و ۵مربی و ۱۷ نفر استادیار کمبود فضای فیزیکی و همچنین نیروی انسانی در دانشگاه مشهود است .
وی افزود: این دانشگاه با ۲۵ نیرو شامل ۶ نیروی قراردادی و ۴ نیروی پیمانی و ۱۵ نیروی شرکتی اداره می شود .
رئیس دانشگاه بزرگمهرادامه داد: این دانشگاه فقط یک طرح ملی از قبل مصوب داشته است و مابقی طرح های دانشگاه از محل درآمد اختصاصی و یا کمک های خیرین بوده است و متاسفانه تاکنون طرح ملی برای دانشگاه تعریف نشده است.
وی با بیان این که سند راهبردی و چارت سازماندهی دانشگاه در سال ۹۴ به تایید هیئت امنا رسیده و برای بررسی به ستاد امایش ارسال شده است گفت:تاکنون ابلاغی برای نتیجه کار به ما ارسال نشده است .
شفیعی گفت:تا سال ۹۳ جذب کارمند با مجوز هیئت امنا انجام می شد واز سال ۹۴ این کار با مجوز امور استخدامی ها انجام می شود و با وجود این که مجوز استخدام هیئت امنا را داشتیم نتوانستیم از سازمان اموراستخدامی مجوز بگیریم.
وی در پایان خواستار همکاری وزارت علوم در سه حوزه سند و جذب کارمند و فضای فیزیکی برای دانشگاه بزرگمهر قاینات شد .
افزایش رشته های تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قاین از وزارت علوم از جمله درخواست های رئیس دانشگاه آزاد بود .
دکتر مختاری با بیان این که دانشگاه آزاد قاین از سال ۱۳۷۹ تاسیس شده است و در ۳۴ رشته فعال شامل ۴۰۰ دانشجوی ارشد و ۵۰ دانشجوی دکتری و همچنین ۱۰۳ دانشجوی پرستاری دارد گفت:در مجموع با احتساب آموزشکده سما ۱۱۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف داریم..
وی افزود: اگر چه با کاهش وضعیت دانشجو عملا در بحث درآمدهای دانشگاه کاهش ایجاد شده است اما واحد قاینات هنوز زیانده نبوده است ودر کنار فعالیت های علمی ،فعالیت های غیر علمی و درآمد زایی داشته است.
از سوی اکبری مطلق رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای قاین درخواست مجوز جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی مطرح شد.
وی گفت: با توجه به این که تغییراتی در سیستم آموزشی ایجاد شده است و دانش آموزان هنرستان و فنی وحرفه ای دیپلم کامل دریافت می کنند و می توانند هررشته ای را انتخاب کنند لذا در مقطع کاردانی در سال جاری دانشجو نخواهیم داشت و امیدواریم که مجوز رشته های کارشناسی پیوسته به این آموزشکده داده شود .
اکبری مطلق گفت: در حال حاضر حدود۵۰۰ دانشجو در ۵ رشته و در دوبخش خواهران وبرادران در این آموزشکده مشغول به تحصیل هستند.
حل مشکل ساختمان آموزشکده فنی امام خمینی(ره) از سوی آموزش و پرورش و همچنین تخصیص اعتبار برای تکمیل ساختمان دوم این آموزشکده از جمله درخواستهای رئیس آموزشکده فنی قاین از وزارت علوم بود.
اکبری درخصوص ساختمان نیمه کاره آموزشکده فنی و حرفه ای قاین گفت: این ساختمان جزء طرح های ملی است که ۴ میلیارد از دولت اعتبار گرفته است وتاکنون ۳ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده و طبق بررسیهای انجام شده ۸ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل نیاز است که متاسفانه در سال های ۹۵ و۹۶ حتی یک ریال هم اعتبار دریافت نکرده است و با پیگیری های انجام شده در سال جاری ۴۸۰ میلیون اعتبار داده اند و قطعا تکمیل آن با این اعتبارات چند سال دیگر زمان خواهد برد.
کمبود نیرو و نداشتن هیئت علمی از دیگر دغدغه های مطرح شده توسط رئیس آموزشکده فنی بود
موحد رئیس دانشگاه پیام نور قاین نیز با ارائه گزارشی از دانشگاه پیام نور قاین گفت: این دانشگاه اولین مرکز دانشگاهی شهرستان در سال۷۲ است که با ۴ رشته تاسیس و در حال حاضر با ۲۱ رشته گرایش کارشناسی و ۳ رشته ارشد و ۱۸ عضو هیئت علمی فعالیت دارد .
وی خواستار تسریع در تبدیل وضعیت نیروهای پیام نور شد.
مظلوم مسئول فنی و حرفه ای شهرستان نیز با گلایه از تعطیلی واحدهای علمی کاربردی فنی و حرفه ای گفت: در کل کشور ۷۲ مرکز آموزشی فنی و حرفه ای داشتیم که دستور تعطیلی داده شد .
وی افزود: مراکز علمی فنی و حرفه ای از لحاظ فضا و مربی و امکانات آموزشی مشکل ندارند و امیدواریم راهکاری پیدا شود تا حداقل برخی از این مراکز تعطیل نشوند و بتوانیم از امکانات موجود در فنی و حرفه ای نهایت استفاده را ببریم.
بنائی رئیس مرکز آموزش کشاورزی قاین دراین جلسه با بیان این که این مرکز از سال ۵۴ تاسیس شده است ودر رشته های مختلف دانش آموزانی دراین مرکز تحصیل کرده اند و از سال ۸۰ با تاسیس مرکز علمی کاربردی توانسته است ۱۲۰۰ دانشجو را در مقاطع مختلف کاردانی و کارشناسی فارغ التحصیل کند نیز خواستار عدم تعطیلی مرکز علمی کاربردی اسلام آباد شد .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا