سیاسی

قاینات در تولید۱۶محصول کشاورزی رتبه برتراستان رادارد

به گزارش نسیم قائن ، سجادی مدیر جهادکشاورزی قاین در مراسم تجلیل از بهره برداران نمونه بخش کشاورزی شهرستان گفت:قاینات در۱۶محصول کشاورزی رتبه های اول تاسوم رادرسطح استان دارد ودر زمینه تولید زرشک شهرستان قاینات به عنوان قطب تولید این محصول در رتبه اول کشوری قراردارد.
وی بیان داشت: شهرستان قاین شهرستان قاین حدود یک پنجم مساحت کشاورزی استان رادارد وباداشتن۸۰۴حلقه چاه عمیق و۸۰۰رشته قنات واستحصال۲۳۵میلی متر مکعب آب بیشترین استحصال را درمنابع آبی شهرستان درسطح استان داریم.
سجادی گفت:در این ۳سال تحول بسیار خوبی در بخش کشاورزی وارد شده است وامسال تولید وبرداشت گندم کشور به ۱۰/۵میلیون تن رسیده است که نسبت به سال های گذشته میزان تولید بسیار افزایش داشته است.
وی با اشاره به میزان فروش گندم تولید شده در شهرستان گفت:درشهرستان قاین سال گذشته ۶۳۰۰تن خرید گندم داشته ایم واین مقدار در سال ۹۳به میزان ۳۲۵۰تن بوده است وامسال هم تاکنون ۵هزارتن خرید گندم داشته ایم وهنوز هم ادامه دارد
سجادی از دیگر طرح های کشاورزی را آبیاری نوین وتحت فشار عنوان کرد وگفت: درسال گذشته ۱۲۵هزارهکتار از اراضی کشورتحت پوشش آبیاری نوین قرارگرفته است .
مدیر جهاد کشاورزی قاین با اشاره به اجرای طرح آبیاری تحت فشار در قاین گفت:این طرح یکی از طرح های مورد تاکید دولت در زمینه کشاورزی است و بیش ازهزار هکتار از اراضی کشاورزی قاین در حال اجرا ومطالعه این طرح هستند در صورتی که این روش آبیاری تاسال۹۳فقط ۸۲طرح در ۷۱/۴هکتار از اراضی کشاورزی قاین بوده است .
سجادی با اشاره به وضعیت بحرانی آب در کشورگفت:بهره برداری از منابع آبی در استان وبه خصوص در شهرستان قاین به شرایط بحرانی رسیده است ودر دودشت خضری دشت بیاض وآرین شهر به نقطه خطرناکی رسیده وباید چاره اندیشی شود.
مدیر جهادکشاورزی قاین در ادامه اظهارداشت:درشهرستان قاینات در بخش منابع کشاورزی بالغ بر۱۴۰کیلومتر طرح لوله گذاری انجام شده است ودربخش اعتبارات نیزنسبت به سنوات گذشته بخش کشاورزی بسیار بهتر دیده شده است
وی افزود:ناوگان کشاورزی شهرستان اکثرا فرسوده شده است وسال گذشته ۲/۵میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به بخش کشاورزی جهت خرید ناوگان کشاورزی شهرستان تزریق اعتباری شد وامسال نیز تاکنون ۱میلیاردو۲۰۰میلیون تاکنون تسهیلات پرداخت شده است.
سجادی تصریح کرد،باتوجه به منابع آب محدود شهرستان توسعه کشت گلخانه ای در دستور کار این مدیریت قرار گرفته است.
مدیرجهادکشاورزی قاین بیان داشت:شهرستان قاین به عنوان قطب تولید ماهی با ۱۲۵تن ماهی دراستان است
از دیگر برنامه های جهادکشاورزی درسطح شهرستان، ایجاداستخرهای پرورش ماهی است که حدود۴۲قطعه بچه ماهی نیزدربین آنها توزیع شده است.
سجادی گفت: سال گذشته حدود۱۶۰میلیاردتومان به بخش کشاورزی قاین خسارت وارد شد وامسال نیز خسارات زیادی به خصوص به دلیل گرما به پسته کاران شهرستان وارد شده است
مدیرجهادکشاورزی قاین در بخش پایانی سخنان خود گفت:بزرگترین رسالت بخش کشاورزی توانمندکردن بهره برداران است وکلاس های آموزشی در زمینه های مختلف برای کشاورزان برگزار می شود وکشاورزان با روش های نوین علمی کشاورزی آشنا می شوند.
آیت الله اصفهانی امام جمعه قاین نیز دراین مراسم ضمن تبریک به بهره برداران وکشاورزان نمونه شهرستان قاین گفت: کشاورزی به نوعی در فطرت انسان ها وجود دارد وسفره گسترده ای است که جمع کثیری از آن بهره می برند.
امام جمعه قاین با اشاره به اهمیت کار کشاورزی دربین ائمه گفت:ائمه ما بیشتر وقت خودرا صرف کارهای کشاورزی می کردند .
وی گفت: شهرستان قاین با داشتن محصولات استراتژیکی همچون زعفران وزرشک حرف های فراوانی برای کشاورزی در کشور دارد وبا توجه به اینکه محصول زعفران به سایر کشورهاصادرشده است وبه نوعی به کشاورزی ما ضربه زده است اینک مسئولین باید به این موضوع توجه داشته باشند که زرشک هم به سرنوشت زعفران دچار نشود.
امام جمعه قاین اظهارداشت:کشاورزی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است واگر دراین کار تلاش جدی داشته باشیم قطعامارا وابسته به بیگانگان نمی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا