سیاسی

قاینات باکیفیت ترین زعفران دنیا را دارد/کمبود کارشناس بخش کشاورزی در شهرستان قاینات

به گزارش نسیم قائن ، سید عبدالحسین سجادی مدیر جهاد کشاورزی قاین روز گذشته در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه و کارآفرینان برتر شهرستان قاینات که به منظور پاسداشت و گرامیداشت روز ۲۲آذر روز شهرستان قاینات در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ وارشاد اسلامی قاین برگزار شد اظهارکرد: قاینات قطب کشاورزی خراسان جنوبی است و۲۰ درصد سطوح زراعی و باغی استان متعلق به شهرستان قاینات است .
وی افزود:شهرستان قاینات در تولید ۱۶ محصول کشاورزی و دامی رتبه اول تا سوم استان را داراست وزادگاه زعفران دنیا با قدمت بیش از ۷۰۰ سال قاینات است.
مدیر جهاد کشاورزی قاین با بیان این که به جرات می توان ادعا کرد که با کیفیت ترین زعفران دنیا متعلق به شهرستان قاینات است گفت:ثبت جهانی زعفران قاینات برگ زرین دیگری برای تاریخ این شهرستان است تا دیگر نام قاینات در عرصه تولید زعفران به یغما نرود.
سجادی با اشاره به میزان تولید زعفران توسط کشاورزان نمونه شهرستان گفت:متوسط نرم تولید زعفران در قاینات چهارونیم کیلوگرم زعفران خشک است که کشاورز نمونه ما در این شهرستان بالای ۲۸ کیلوگرم زعفران خشک در یک هکتار برداشت کرده است.
وی گفت: در تولید و برداشت زرشک نیز کشاور نمونه شهرستان قاینات ۱۴ تن زرشک خشک در یک هکتار داشته است واین درحالی است که متوسط تولید زرشک در یک هکتار یک ونیم تن است .
سجادی بیان داشت: جایگاه و توان کشاورزان قاینات این نیست و باید توجه بیشتری به آنها بشود.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم از تجربیات کشاورزان در تولید محصولات با راندمان بالا بهره ببریم و این خلاء فاصله ای تولیدات کشاورزی پرشود قطعا با افزایش تولید محصولات کشاورزی هیچ نیازمندی در سرزمین طلای سرخ نخواهیم داشت.
سجادی استفاده از تجربیات کارشناسان بخش کشاورزی را در افزایش تولید محصولات بسیار موثر دانست و گفت: بخش کشاورزی شهرستان قاینات از کمبود نیروی کارشناس دراین مجموعه رنج می برد و درخواست مااین است که سازمان جهاد کشاورزی نسبت به تزریق کارشناسان با تجربه به مجموعه شهرستان نهایت همکاری را داشته باشند.
دراین جلسه از ۴ کارآفرین برتر و۲۵ کشاورز نمونه و۴تولید کننده استانی تجلیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا