سیاسی

قاینات؛ هفته دولت!

به گزارش نسیم قائن ، هفته دولت جمهوری اسلامی فرصت مغتنمی است تا ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان رجائی و باهنر، خدمات یک ساله کارگزاران دولت بیان و شهروندان در جریان زحمات و تلاش های فرزندان خود در دولت قرار گیرند و روند توسعه و پیشرفت کشور نیز تبیین گردد .
همچنین این فرصت از آن جهت که عملکرد دولت مردان را در بوته نقد قرار می دهد و به آسیب شناسی طرح ها و برنامه های اجرایی می پردازد ارزشمند بوده و می تواند منجر به کاهش هزینه های احتمالی غیر ضرور، پختگی کار و تعیین اولویت ها شود و شاخص های دولت تراز نظام اسلامی را نیز مورد بررسی قرار دهد .
در همین راستا کریمی فرماندار قاینات در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران و سخنرانی در اجتماع نماز گزاران جمعه قاین عملکرد اجرایی دولت در شهرستان را تشریح و از افتتاح و کلنگ زنی ۱۲۳ پروژه خدماتی و عمرانی در هفته دولت در قاینات خبر داد و گفت این طرح ها و پروژه ها با هزینه ای بالغ بر ۴۲ میلیارد تومان اجرایی شده است و ۸۳ نفر اشتغال پایدار را بدنبال خواهد داشت . البته تا زمان نگارش این یادداشت دسترسی به ریز کارنامه عملکرد دولت و مشروح پروژه های شهرستان برای نگارنده میسر نشد .
وی در ادامه ۹۰ مصوبه سفر استاندار به شهرستان را بعنوان کارنامه دولت یادآور شده و می افزاید مدیران دستگاه های اجرایی به جد بدنبال اجرا و تحقق این مصوبات هستند اما خبرنگاران پیگیر مصوبات از طریق دستگاه های اجرایی باشند .
همچنین فرماندار قاینات در ادامه گزارش خود با نقد عملکرد بخش خصوصی، ضرورت سرمایه گذاری و مشارکت بیشتر شهروندان در عمران و آبادانی قاینات را متذکر شده و می افزاید بدون همراهی و مشارکت شهروندان نمی توان بر همه مشکلات و مطالبات فائق آمد و توسعه و پیشرفت را رونق داد و برای رسیدن به این هدف، حضور و سرمایه گذاری شهروندان یک اصل اساسی است .
هم زمان میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی در گزارشی مطبوعاتی از افتتاح و بهره برداری ۹۸۰ طرح عمرانی و زیربنایی با اعتباری بالغ بر۴۹۸۵ میلیارد ریال در استان خبر می دهد و می افزاید در مجموع یک هزار و نوزده طرح با اعتبار ۸۵۶۵ میلیارد ریالی در هفته دولت در خراسان جنوبی افتتاح و کلنگ زنی می شود که ۲۸۴ پروژه در مناطق شهری و ۷۳۵ پروژه در مناطق روستایی انجام می گیرد .
وی در توضیح بیشتر طرح های هفته دولت می افزاید ۷۳ روستا با هزینه ۴۰ میلیارد تومان و ۸۲ واحد صنعتی با ۱۱ میلیارد تومان گازرسانی می شوند و با افتتاح ۲۳ پروژه آبرسانی روستایی با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان ۶۳ هزار نفر جمعیت روستایی از نعمت آب شرب برخوردار شده و ۳ پروژه با ۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیز کلنگ زنی می شود .
همچنین میرجعفریان در دامه می گوید بنیاد مسکن ۶۷ پروژه طرح هادی برای زیر پوشش قرار دادن ۳۴ هزار نفر جمعیت و اعتبار ۱۳ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رساند .
اما از نگاه دوم – نقد- معتقدیم در کارنامه ارائه شده فوق حق شهرستان قاینات به عدالت و بر اساس استحقاق دنبال و محقق نشده است و آمار و ارقام ارائه شده، نوع پروژه های اجرایی، تعداد و اعتبار تخصیص یافته گویای نگاه استانی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید نیست و لذا در عرضه گزارشات عملکردی بر شاخص های مدیریتی بایستی قضاوت و ادامه بررسی در نحوه عملکرد مدیران اجرایی شهرستان و استان را به شهروندان سپرد زیرا این عملکرد تأمین کننده حقوق و مطالبات قاینات نبوده و در شأن مدیریت اجرایی دومین شهرستان استان نخواهد بود .
البته پْرواضح است که تا زمانی که مدیریت کلان استان تدبیری در اندازه فربگی مرکز استان نداشته باشد و اعتبارات و طرح و برنامه ها بر اساس استحقاق و استعداد مدیریت نشود انتظار بیش از این با وجود نفوذ و وجود افرادی متعصب در ارکان استان بیهوده خواهد بود .
در شهرستان نیز واگذاری پست های مدیریتی دولتی بعنوان پاداش ستادهای انتخاباتی، آسیب دیگری است که نتیجه طبیعی آن وضعیت مورد اشاره است و انتصاب افراد سیاسی از ستادهای انتخاباتی که از کمترین تجربه، تخصص، ارتباط کاری برخوردار هستند و بدون هرگونه طرح و برنامه با پشتوانه و دخالت مهره های سیاسی و بدون پایگاه مردمی و اجتماعی بر مسند اجرا می نشینند آیا کارنامه ای جز این می توان انتظار داشت؟ و در حالی که در سمنان برای مدیران تنبل و کم کار مهلت ۳ ماهه ای برای استعفا مشخص می شود در قاینات ناقص ترین گزارشات عملکردی اجرایی در توجیه تقصرها پذیرفته و حمایت می شود لذا انتظار کارنامه تجدیدی و حتی مردودی برای برخی دستگاه ها دور از انتظار نخواهد بود و سهم شهرستان مغفول خواهد ماند .
همچنین در ورود به هفتمین سال کاری دولت تدبیر و امید انتظار در برخورداری قاینات از سهم عادلانه رفاهی، معیشت، امکانات و اعتبارات و تقویت نگاه ملی نسبت به محصولات استراتژیک و جهانی زرشک و زعفران، معادن، صنعت فولاد و نیروی انسانی آن نمی تواند غریب ذهن باشد و شهروندان بایستی در هفته دولت در بخشی از این زیرساخت ها و پروژه های نیمه تمام شاهد بهره برداری و تحقق وعده های چندین ساله و بهبود اوضاع می بودند .
همینطور در دو دوره دولت مستقر، طرح ها و پروژه هایی در حوزه های ورزشی، آموزشی، فرهنگی و دانشگاهی برای شهرستان رسانه ای شد و نمایندگان عالی دولت تدبیر و امید سفرهایی را به شهرستان در پیگیری این طرح ها داشتند اما علی رغم استحقاق منطقه اکنون در هفته دولت نامی از آنها در لیست عملکردی مدیران دیده نمی شود چنانکه انتظار بود با تلاش مدیریت اجرایی شهرستان سالن های ورزشی کارگران، بانوان و سالن استاندارد و بزرگ سرپوشیده قاین و دانشگاه فرهنگیان که در واقع فعال نمودن مجدد مراکز خوش نام تربیت معلم شهرستان است و نیز مجتمع فرهنگی – هنری و توسعه منطقه نمونه گردشگری قاینات تعیین تکلیف می شد .
و… انتظار بود پیشنهادات و انتقادات یک ساله رسانه ای و مطالبات شهروندان در حوزه های مختلف احصا و در هفته دولت در کنار اطلاع رسانی وظایف انجام شده دولت مردان، اشاره ای نیز به برنامه دولت در حذف کلاس های چند پایه و مختلط دختر و پسر متوسطه، افت تحصیلی و ترک تحصیل دختران روستایی، توسعه دانشگاهی، بهبود وضعیت بهداشت و درمان و چگونگی مقابله با آسیب های اجتماعی و بهبود وضعیت معیشت و اشتغال جوانان می شد و چشم اندازی برای آینده شهرستان ارائه می گردید .
همچنین معتقدیم خراسان جنوبی بدون نگاه استانی و قاینات فارغ از نگاه های سیاسی در کارهای اجرایی و مدیریتی راه به جایی نخواهد برد که امیدواریم این رویه در آینده ای نزدیک دگرگون شود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا