سیاسی

فولاد قاینات در رکود به سر می برد

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین با ارسال نامه ای به آیت الله رئیسی ،رئیس قوه قضائیه خواستار حل مشکل فولاد قاینات شد.
متن نامه ارسالی ائمه جمعه :
محضر مبارک ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیه ا… رئیسی (دامه برکاته)
با عرض سلام و احترام
همانگونه که مستحضرید از سال ۱۳۸۵ در دولت هشتم پس از بررسی و امکان سنجی ؛ تصمیم بر احداث هفت مجتمع فولاد سازی در مناطق مختلف کشور عزیزمان ایران، از جمله در خراسان جنوبی در شهرستان قاینات منطقه نیمبلوک شد که عملیات احداث آن از سال ۱۳۸۵ آغاز گردید . ۶ مجتمع فولاد سازی در سایر نقاط کشور(سپیددشت چهار محال بختیاری ؛ شادگان خوزستان ؛ میانه آذربایجان شرقی ؛ نیریز فارس ؛سبزوار خراسان رضوی ؛ بافت کرمان ) احداث، راه اندازی و به بهره برداری رسیده اند .
اما متأسفانه علی رغم تلاشهای انجام شده مجتمع فولاد قاینات با مشکلاتی مواجه گردید ه وبا توجه به این که تا کنون پیشرفت فیزیکی آن در فاز احیا ۷۰ درصد می باشد از سه سال گذشته در وضعیت نیمه فعال و رکود به سر میبرد .
با توجه به شناخت حضرتعالی از منطقه توجه شما را به چند نکته در خصوص اهمیت این واحد صنعتی جلب می نماید .
مواد اولیه مورد نیاز این واحد از شعاع حداکثر ۲۰۰ کیلومتری از معادن سنگان خواف و کارخانجات گندله سازی آن منطقه تأمین می گردد که عاملی مهم در تکمیل زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی منابع معدنی می باشد .
در صورت راه اندازی فاز احیاء کارخانه که تولید آن آهن اسفنجی می باشد این محصول بعنوان ماده اولیه تولید سایر محصولات و بشدت مورد نیاز کارخانجات فولاد سازی کشور بوده و با ارزش افزوده چندین برابری به فروش می رسد که می توان از محل درآمد آن سایر بخش های کارخانه را تکمیل و به بهره برداری نهایی رساند .
همجواری شهرستان قاینات با کشور افغانستان و وجود بازارچه های مرزی در منطقه محروم زیرکوه قاینات نقش بسیار مهمی درصادرات این محصول که شدیدا مورد نیاز این کشور می باشد ؛ داشته و همچنین باعث رونق ترانزیت ؛ تجارت و در نتیجه کمکی در جهت محرومیت زدایی منطقه می باشد .
فاصله نزدیک کارخانه با محور ترانزیت جاده آسیایی(در شعاع حداکثر چهار کیلو متر) عاملی بسیار ارزشمند در سهولت انتقال تولیدات و کاهش قیمت تمام شده و رونق صنعت ترانزیت منطقه خواهد بود به نحوی که در فاز احیا تولید روزانه حدودا ۳۰۰۰ تا۳۵۰۰ تن در روز ( معادل یک میلیون صد تن در سال ) بوده که معادل ۳۰۰ تریلر حمل مواد اولیه ورودی و محصول تولید شده خروجی در روز می باشد .
توجه به سه نکته ذکر شده بیانگر این موضوع می باشد که احداث چنین واحد صنعتی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی و همچنین موجب کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و گامی در جهت خروج از اقتصاد نفت محور بوده که همه از ضروریات سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی و مورد تأکید مقام معظم رهبری می باشد .
قرار گرفتن منطقه در اقلیم خشک با میانگین بارش بسیار اندک و خشک سالی های دو دهه اخیر که باعث از بین رفتن بخش مهمی از کشاورزی، باغات و بایر ماندن اراضی کشاورزی و به تبع آن مهاجرت جوانان و تحصیل کردگان منطقه جهت اشتغال به شهرهای بزرگ و تخلیه روستاها در شهرهای مجاور گردیده است. تکمیل و بهره برداری چنین کارخانه مهمی سهم عظیمی در اشتغال پایدار و مهاجرت معکوس و توسعه روستاها و شهرهای منطقه و افزایش جمعیت که از سیاست های کلان و مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد، خواهد داشت . بهره مندی از چنین نعمتی برای مردم سخت کوش، قانع، متدین و ولایت مدار منطقه باعث افزایش امید و ارادت روز افزون مردم و استحکام بیشتر پایه های نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد شد .
در پایان به مصداق آیه شریفه ((( و هو أنشأکم من الارض و استعمرکم فیها)) آیه ۶۱ سوره مبارکه هود ) و قرار گرفتن در سال رونق تولید و با هدف شکستن تحریم های ظالمانه کفار و پیروزی در جنگ اقتصادی و عمل به وظیفه آبادانی که در آیه شریفه فوق بر ما تکلیف شده است و با عنایت به تشکیل کارگروه رونق تولید به دستور حضرت عالی در قوه محترم قضائیه و تأکیدات جنابعالی در حمایت از تولید و صنعت داخلی استدعا دارد نسبت به پیگیری و رفع موانع و مشکلات مجتمع فولاد قاینات و تسریع جهت تکمیل و بهره برداری این کارخانه بسیار مهم توسط بخش دولتی یا خصوصی که مصداق صدقه جاریه می باشد دستورات و اقدام مقتضی را صادر فرمایند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا