سیاسی

فهرست صنایع احیا شده رو نشد!

به گزارش نسیم قائن ، چرخ تولید آن طور که شایسته و بایسته حمایت از کالای ایرانی است در خراسان جنوبی نمی چرخد و واحدهای تولیدی فراوانی مدت های مدیدی است که چرخ آن ها از کار ایستاده و قفل تعطیلی بر در آن ها خورده است.
میلیارد ها تومان سرمایه در گوشه کارگاه ها و کارخانه ها زیر گرد بی تدبیری و حمایت نشدن دفن شده و کارگران و صاحبان کارگاه ها و کارخانه های بسیاری از کار بیکار شده اند.
در این شرایط آن طور که باید و شاید جلسه ها و راهکارها نیز نتوانسته به مدد فعالان حوزه تولید بیاید و دستشان را بگیرد و اگر هم اتفاقی افتاده خیلی ناچیز است طوری که آن دسته از واحدهایی که توانسته اند از آوار زلزله اقتصادی رخ داده جان سالم به در ببرند فقط چراغ کارخانه شان روشن است و با کمترین ظرفیت در راه تولید قدم برمی دارند.
در سال گذشته و امسال برای خارج کردن صنعت از رکود تسهیلاتی میلیاردی با عنوان رونق تولید در اختیار صاحبان واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه فعال استان قرار گرفته است و در این مدت بیشتر به ارائه مجموع رقم های پرداختی اکتفا شده و تاکنون نه از میزان اشتغال فراهم شده در این زمینه آماری ارائه شده است و نه لیستی از آن هایی که تسهیلات دریافت کرده اند تا بدین وسیله بنا بر نظر کارشناسان مشخص شود که برون داد پرداخت این تسهیلات چه بوده است یا چه تعداد از واحدها به مدد این کمک ها سرپا شده اند یا دوباره چرخ تولیدشان به حرکت درآمده است. حال سوال این جاست که برای بازگشت رونق تولید به واحدهای صنعتی و تولیدی استان چه اقدامی در خور انجام شده است تا قابل لمس برای مردم باشد و از خروجی آن نیز مردم آگاه شوند؟
گفته های دو نفر از نمایندگان مردم در حوزه های انتخابیه قاینات و زیرکوه و فردوس، سرایان، بشرویه و طبس حکایت از آن دارد که چندان چراغ تولید در خراسان جنوبی روشنایی ندارد و بسیاری از واحدها راکد یا تعطیل هستند و بقیه هم با بخشی از توان خود به فعالیت می پردازند.
عایدی نداریم
آن طور که نماینده مردم فردوس، سرایان، بشرویه و طبس می گوید: با این که دولت راهکارهای زیادی را پیش پای مسئولان و متولیان امر برای گشایش گره های بخش تولید گذاشته و آن ها نیز پیگیرند اما از این پیگیری و دنبال کردن کار به نظر نتیجه ای عاید نشده است، البته گاهی وقت ها مشکل تعطیلی واحد به مدیریت آن برمی گردد که در این زمینه نیز قواعد و قوانینی وجود دارد که دولت می تواند ورود کند.
دکتر«محمد رضا امیرحسنخانی» با اذعان به این که عملکردی در زمینه ایجاد گشایش در واحدهای تولیدی ندیده ام اشاره ای به تعطیلی واحد شمش منیزیم، کارخانه های کارتن سازی، شیر فردوس، سیمان و کانسرام طبس و… در حوزه انتخابیه اش دارد. به گفته وی افزون براین، کار تولید در برخی از واحدها نیز از سال های قبل خوابیده است.
این نماینده مردم در مجلس از مسئولان می خواهد حداقل یک واحد را نام ببرند که در این سال ها وارد چرخه تولید شده است. «امیرحسنخانی» با اشاره به این که درست است مسئولان مرتب جلسه برگزار می کنند و بعد هم مصاحبه با مطبوعات و رسانه ها دارند اما سوال این است که چرا فهرستی از واحدهای تولیدی که با پیگیری ها و حمایت های آن ها سرپا شده اند ارائه نمی دهند؟
وی با گلایه از این که هیچ گاه نامی از واحدهای تولیدی سرپا شده مطرح نشده درخواستش از متولیان امر این است که فقط یک جلسه برگزار و مشکل یک واحد را در آن جلسه رفع و رجوع کنند.
حرف استاندار را گوش نمی کنند
وی با انتقاد از این که بانک ها، تامین اجتماعی، اداره کل امور مالیاتی، شرکت های آب، برق و گاز چندان به صحبت های استاندار حتی گوش نمی دهند اشاره ای به قطعی برق و گاز برخی از واحدهای تولیدی دارد که با این اقدام شرکت های برق و گاز این واحدها دچار ضرر و زیان های هنگفتی شده اند.
افزون بر این برای قطع نشدن برق واحدهای صنعتی با این که فرماندار و نماینده مردم و… پیگیر می شوند باز هم می بینیم که برخی از شرکت ها مانند برق کار خودشان را می کنند.
نظر او براین است که اگر در شرایط فوق العاده ای قرار داریم و تصمیم های ویژه و فوق العاده ای نیز گرفته می شود یعنی در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، خیلی جدیت در کارها دیده نمی شود زیرا اگر جدیت باشد در زمان جنگ اگر فردی از امر فرماندهی تخطی کند در همان میدان جنگ محاکمه صحرایی می شود اما در کشور با این که رهبر معظم انقلاب دغدغه بیکاری، اشتغال و اقتصاد مقاومتی را دارند و دولت نیز جلسه هایی برگزار می کند و خیلی اتفاقات خوبی هم در بالا رخ می دهد اما شاهد وقایع خوبی در پایین دست یعنی استان ها نیستیم.
وی درخواستش از روزنامه ها و مطبوعات این است که فهرستی از کارخانه های غیرفعال هر نقطه ای از استان جداگانه منتشر کنند و بعد از یک یا دو ماه پیگیر باشند و ببینند برای این واحدها چه اتفاقی می افتد و به نوعی می بینند که هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.
خروجی نمی بینیم
نماینده مردم فردوس، سرایان، بشرویه و طبس در ادامه سخنانش می افزاید: مشکلی که وجود دارد همین قسمت کار است، یعنی خروجی کار مهم است این که جلسه های پرطمطراقی گرفته شود و مصاحبه های آن چنانی هم انجام شود ولی مردم خروجی آن را نبینند پایان کار نارضایتی مردم است و دیگر هیچ.
به گفته «امیرحسنخانی» خاموش بودن چراغ تولید در واحدهای تولیدی استان فقط مربوط به شهرستان های حوزه انتخابیه اش نیست بلکه این معضل به همه شهرستان های استان برمی گردد.
وی با این پرسش که مگر سال حمایت از کالای ایرانی نیست، مگر کارخانه های مستقر در شهرک های صنعتی و دیگر نقاط کالای ایرانی تولید نمی کنند پس چرا باید به چنین سرنوشتی دچار شوند؟
او بر این عقیده است که با گذشت چهار ماه از سال حمایت از کالای ایرانی هیچ اتفاقی برای حمایت از واحدهای تولیدی نیفتاده است و اگر قرار باشد به این روال پیش برود تا پایان سال هم رخداد خاصی در این حوزه ها شاهد نخواهیم بود.
وی اشاره ای به پیگیری های انجام شده برای فعال شدن واحدهای تولیدی حوزه انتخابیه اش دارد و از وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهد به طور شفاف اعلام کند که این واحدها می توانند به کارشان ادامه دهند یا نه تا دیگر وقت و ذهن مردم و مسئولان نیز درگیر آن نشود.
حال ناخوش واحدهای تولیدی
رئیس مجمع نمایندگان استان نیز با بیان این که آن چه از وضعیت واحدهای تولیدی مشاهده می شود با آن چه که در گزارش های رسانه ای منتشر می شود خیلی متفاوت است می گوید: برخی گزارش ها حاکی است نقدینگی بسیاری از واحدها محقق شده و در تولید آن ها گشایش حاصل شده اما آن چه حداقل در شهرک و نواحی صنعتی حوزه انتخابیه قاینات و زیرکوه مشاهده می کنم حال و روز مطلوبی ندارند و گره گشایی برای آن ها انجام نشده است.
اما در عین حال برخی از واحدها نیز با تزریق سرمایه ای استمهال بانکی که انجام شده تا حدودی گردش مالی آن ها بهتر شده است اما حمایت های انجام شده سبب نشده تا رونق تولید را در آن ها شاهد باشیم بلکه فقط از تعطیلی واحدهای تولیدی جلوگیری شده است.
به گفته «فلاحتی» به عنوان مثال اگر واحدی در گذشته با ظرفیت ۶۰ تا ۷۰ درصد کار می کرد امروز با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت به فعالیتش ادامه می دهد. وی وضعیت دیگر شهرک های صنعتی استان را نیز مانند شهرک و نواحی صنعتی قاینات می داند و این موضوع را نیز یادآور می شود که یکی از فواید تحریم ها این خواهد بود تا به تولید داخل بیشتر توجه و کمک شود و از این توجه دولت و بخش مالی به طور حتم، خراسان جنوبی نیز بهره مند خواهد شد.
از طرف دیگر دولت نیز باید عزم خود را بر جلوگیری از مبادلات قاچاق جزم کند تا از رکود در بازار پیشگیری شود که اگر این اتفاق رخ دهد و به تولید داخل توجه شود یک جهش تولیدی در کارخانجات بومی به ویژه واحدهای تولیدی شاخص و دارای برند خراسان جنوبی ایجاد خواهد شد.
بررسی مشکلات واحدها
نماینده مردم قاینات و زیرکوه بر این عقیده است که باید یکی از معاونت های استانداری به تک تک واحدهای صنعتی استان مراجعه و مشکلات هر کدام را جداگانه بررسی کند زیرا تا زمانی که قرار باشد در سطح کلان و کلی مشکلات واحد های تولیدی استان بررسی شود راه به جایی نخواهیم برد و باز برخی از واحدها متهم به مدیریت ضعیف، مشکلات بانکی، نیاز به نقدینگی و… خواهند شد و مثل همیشه شاهد گره گشایی در واحدهای تولیدی استان نخواهیم بود.
وی با بیان این که درخواست مطرح شده را از استاندار نیز داشته است می افزاید: هر سرمایه گذاری با هر نیتی که در استان اقدام به ایجاد کارخانه ای کرده است اکنون بخشی از دستگاه هایش بدون استفاده روی زمین است و کارگاه های آن غیر فعال است و کارگران بیکار شده اند و اگر به هر دلیلی این اتفاق رخ داده است باید همان مشکل را رفع کرد.
ورود اجمالی و رها کردن
به گفته وی متولیان امر در این زمینه ابتدا به صورت اجمالی ورود کردند اما وقتی دیدند که رفع مشکل آن ها خیلی سخت است گفتند این ها مشکلات حقوقی و بانکی و… دارند و همان طور واحدهای تولیدی را به حال خود رها کردند. «فلاحتی» با اذعان به این که میلیاردها تومان از سرمایه بیت المال و سرمایه گذاران اکنون در نواحی و شهرک های صنعتی بدون هیچ استفاده ای خوابیده است می گوید: احیای این واحدها نیاز به همت جدی دارد تا مشکلات آن ها رفع شود و دوباره وارد چرخه تولید شوند.
افزون براین باید در نظر داشت که بسیاری از کارخانه داران نیز به دلیل این که زیاد در پیچ و خم اداری افتاده اند و کارهای آن ها پیشرفتی نداشته است دیگر خسته شده اند که باید به عقیده او اکنون دولت به سمت آن ها بیاید تا صاحبان این واحدها نیز احساس کنند که نقطه امیدی برای شکوفایی مجدد دارند.
به گفته وی لازم است دولت از واحدهای تولیدی که در این تکان های سخت اقتصادی توانسته اند سرپا بمانند حمایت کند تا به جای این که فقط چراغ کارخانه آن ها روشن باشد با حداکثر ظرفیت تولید داشته باشند. همچنین در شرایطی که موقعیت اقتصادی کشور به این سمت و سو می رود باید از آن به نحو مطلوب استفاده کرد.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا