سیاسی

فعالیت شهرک صنعتی قاین با ۵۰ درصد ظرفیت/ عزمی برای افتتاح مجتمع فولاد قاینات وجود ندارد

به گزارش نسیم قائن ، فرهاد فلاحتی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت اشتغالزایی در حوزه انتخابیه خود گفت: آمار اشتغال بر اساس آنچه طبق آمار رسمی استان اعلام می شود که برگرفته از مرکز آمار است و هر شهرستان با شهرستان دیگر متفاوت است.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی افزود: آمار اشتغال به طور میانگین بین ۸ تا ۱۲ درصد عنوان می‌شود اما ضمن اینکه همین آمار را نیز نگران کننده می دانیم،اما به نظر می رسد که این آمار به دلیل شیوه آمارگیری، مستند نیست؛چراکه برای اشتغال ۲ ساعت کار در هفته را مبنا قرار می دهند.

عضومجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:این درحالی است که بر این مبنا اگر فرزند یک کشاورز روزی یک ساعت در سر مزرعه به پدر خود کمک کند؛او را شاغل می دانند درحالی که اکثر جمعیت ما دامدار و کشاورز هستند و از این رو،طبیعی است که این آمار استناد قوی ندارد.

وی با بیان اینکه آنچه درفضای کسب و کار استان برمی‌آید نشان دهنده بیکاری مفرط است،افزود: زمینه اشتغالزایی در استان فراوان است که یکی از این زمینه ها ایجاد اشتغال در حوزه کشاورزی است.

فلاحتی تصریح کرد: کشت زعفران و زرشک به صورت منحصر به فرد مربوط به استان خراسان جنوبی است؛به طوری که زرشک این منطقه منحصر به فرد است،اما زعفران با اینکه در استان های دیگر کشت می شود؛ولی خاستگاه اولیه آن با مرغوبیت و کیفیت بالا در این منطقه است.

وی با بیان اینکه مرز نیز پتانسیل ایجاد اشتغال فراوانی دارد،افزود:درحوزه انتخابیه قاینات و زیرکوه دارای ۱۴۸ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان هستیم و بازارچه مرزی و گمرک بسیار فعالی که در چند سال گذشته وجود داشت؛متاسفانه کاملاً تعطیل شده است که با این تعطیلی زمینه اشتغال مهمی از بین رفته است.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه در حوزه اشتغال در حوزه انتخابیه بنده به دلیل ایجاد شرایط رکود، گام مثبت و موثری برداشته نشده است،خاطرنشان کرد: بنده در این مدت از شهرک صنعتی شهرستان قاین بازدیدهای متعددی داشته ام که متاسفانه با تعطیلی کارخانه های فراوانی مواجه هستیم؛به طوری که بخشی از کارخانجات ما دراین شهرک صنعتی تعطیل یا نیمه تعطیل بوده و یا با ظرفیت ۵۰ درصدی مشغول به فعالیت هستند و با مشکلاتی از قبیل نقدینگی،رکود در بازار و فروش نرفتن کالای خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی تصریح کرد:حتی فعال ترین کارخانجات ما مثل خوشه سرخ زعفران و شرکت تیزپاک خراسان یا همان تیرک که یک برند مشهور در کشور است،دیگر تاب و تحمل شان به آخر رسیده و مشکلات فراوانی دارند.

فلاحتی با تاکید براینکه متاسفانه اوضاع و احوال اشتغال خوب نیست،افزود: یکی از کارهایی که می‌توانست در این چند سال موفق شود فولاد قاینات بود که قرار بود۳ سال قبل افتتاح شود و گفتند سال بعد و الان هم وعده امسال رامی دهند که افتتاح می شود؛در حالی که همتی برای افتتاح این پروژه ملی وجود ندارد.

عضومجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی درمجلس خاطرنشان کرد:از چند سال گذشته همه مراحل بهره برداری از این پروژه از جمله کارشناسی آب انجام شده است و دستگاه هایی که باید در این منطقه برای استفاده بهینه از منابع آبی نصب شود، انجام شده است و چاه های آب خریداری شده و مجوزات آن صادر شده است و حتی فاینانس خارجی نیز به این پروژه تزریق شده و به بخش خصوصی واگذار شده است؛اما متاسفانه همتی برای رفع مشکلات این شرکت در دولت یازدهم وجود نداشته که امیدواریم در دولت دوازدهم این پروژه به نتیجه واقعی خود برسد و افتتاح آن منجر به اشتغالزایی در منطقه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا