سیاسی

فرمانداران قاین، سرایان و زیرکوه چه زمان تعیین می‌شوند؟/ لزوم تعیین تکلیف سه فرمانداری

به گزارش نسیم قائن ، روزها می‌گذرد اما شهرستان‌های قاین، سرایان و زیرکوه فرماندار ندارد و فرمانداری‌های این شهرستان‌ها با سرپرست اداره می‌شود. همه می‌دانند که سرپرست فرمانداری به دلیل این‌که به صورت موقت باید فرمانداری را اداره کند، نمی‌تواند کارهای اساسی و زیرساختی را انجام دهد.
۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۹۳ بود که مراسم معرفی بهمن کهن‌ترابی به عنوان سرپرست فرمانداری قاین با حضور استاندار خراسان جنوبی، فرمانده ارشد ناجا در استان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. بعد از آن، در اواخر فروردین‌ماه ۱۳۹۴ بود که یکی از مسئولان استانداری خراسان جنوبی اعلام کرد: حکم فرمانداری کهن‌ترابی، توسط وزیر کشور امضا شده و وی فرماندار شهرستان قاین است.
بعد از گذشت حدود ۳ و نیم سال از حضور کهن‌ترابی در فرمانداری قاین، مشیرالحق عابدی طی حکمی که از سوی عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور صادر شده بود به عنوان فرماندار شهرستان قاین در ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ توسط علی اسماعیلی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی معرفی شد.
اما این انتصاب، زیاد دوام نیاورد و مشیرالحق عابدی بعد از گذشت دو ماه از تصدی فرمانداری قاین، در ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ به عنوان معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد.
بی‌اطلاعی نماینده مجلس
این اقدام استاندار خراسان جنوبی، واکنش‌های زیادی را در پی داشت. فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اصلا در جریان این موضوع نبوده‌ام گفت: در این زمینه بسیار از آقای استاندار گلایه‌مند هستم که این بی‌تدبیری در استان ایجاد شده است و توصیه ما این است که بایستی با مردم قاین و زیرکوه مهربان‌تر باشند.
وی ادامه داد: شرایط کشور به‌گونه‌ای نیست که این‌گونه در مسائل مدیریتی ورود و اوضاع را نابسامان کنیم.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر آقای استاندار می‌خواستند پست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری را به فرماندار فعلی قاین واگذار کنند، در همان زمان که آقای عابدی سرپرستی دفتر هماهنگی امور اقتصادی را برعهده داشتند موضوع را پیگیری می‌کردند و ابلاغ دائمی ایشان را می‌گرفتند و فرمانداری هم که می‌خواستند پیگیری کنند، برای استمرار مأموریت به قاین می‌آمد نه‌این‌که ضرب‌العجلی دست به اقدامی بزنند که بعد از ۲ ماه مجبور به جابه‌جایی باشند و نمی‌دانیم که این جابه‌جایی به نفع مردم خواهد بود یا نه؟
فلاحتی اظهار کرد: آن‌چه که در وهله اول به نظر می‌رسد، بی‌تدبیری آقایان را در اوضاع مدیریتی می‌رساند. مگر در استان خراسان جنوبی قحط‌الرجال است؟!
وی افزود: اگر حوزه مدیریتی استان این قدر تنگ شده است که فقط بین چند نفر باید جابه‌جایی به وجود آید، پس اوضاع استان با این وضعیت باعث شده است که توسعه‌ای ایجاد نشود و مشکلات استان به راحتی حل نشود.
دید بسته مدیران
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دیدی که مسئولان نسبت به حوزه مدیریتی دارند را یک مقدار وسیع‌تر می‌گرفتند و از نگرش‌های مختلف سیاسی در این حوزه استفاده می‌کردند، از افرادی که مدیران توانمندی بودند و خود را قبلا نشان داده‌اند ولو با گرایش‌هایی که به تعبیری گرایشات اصلاح‌طلبی نیست و اگر در این شرایط سخت این افراد به کارگیری شوند، قطعا می‌توانند خدمت جهادی کنند و بسیاری از بن‌بست‌های استان باز می‌شود.
فلاحتی افزود: وقتی که این‌قدر محدودسازی می‌کنند، مجبور هستند برای چند شهرستان سرپرست معرفی کنند. مجبورند فرمانداری را که دو ماه شده است معرفی کرده‌اند، به مرکز استان برگردانند و مجبورند کسی که ابلاغ مدیرکل سیاسی را گرفته است، درحال حاضر به عنوان سرپرست فرمانداری یک شهرستان دیگر معرفی کنند و باز شنیده می‌شود که قصد دارند وی را برای گزینه فرمانداری شهر دیگری معرفی کنند.
وی تصریح کرد: مردم هستند که متضرر می‌شوند لذا قضیه باید به نحوی مدیریت شود که مردم منتفع شوند و بارها به استاندار و مسئولان کشوری اعلام کرده‌ایم که دیدگاه نباید دیدگاه سیاسی باشد و باید به هرکسی که برای مردم در رفع مشکلات تلاش و کار می‌کند، کمک کرد وکاش آقای استاندار در این حوزه‌ها توجه بیشتری به خواسته مردم می‌کردند.
تذکر به وزیر کشور
همچنین فرهاد فلاحتی ۱۲ تیرماه ۱۳۹۷ تذکری مبنی بر جابجایی‌های ناگهانی در استان به وزیر کشور داد. وی گفت: این تغییرات ضعف مدیریت وزارت کشور را می‌رساند و آقای وزیر باید در این خصوص پاسخگو باشد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در استان انتصابات این‌چنینی دیگری را نیز داریم و اکنون چند شهرستان در موضوع فرمانداران بلاتکلیف هستند و تنها کسانی که در این شرایط اقتصادی جامعه متضرر می‌شوند مردم هستند در حالی‌که باید مردم در نظر گرفته شوند.
بدترین آبروریزی، عدم وجود فرماندار است
محمد قرایی رئیس شورای اسلامی شهر قاین و رئیس شوری اسلامی استان خراسان جنوبی در شورای اطلاع‌رسانی خراسان جنوبی که ۱۴ تیرماه ۱۳۹۷ برگزار شد گفت: بدترین آبروریزی این است که شهرستان قاین فرماندار ندارد.
وی با بیان این‌که آبروریزی این است که بعد از دو ماه، فرماندار جدید را برمی‌دارید افزود: برای شهرستان قاین حسرت می‌خورم که دو ماه است فرماندار جدید آمده اما اکنون فرماندار ندارد.
شهرستان‌های زیرکوه و سرایان فرماندار ندارد
شهرستان‌های سرایان و زیرکوه نیز، دو شهرستان دیگر استان خراسان جنوبی است که با سرپرست اداره می‌شود. محمد کریمی در ۲۲ خردادماه ۱۳۹۷ به عنوان سرپرست فرمانداری زیرکوه و ابراهیم رسولی‌مقدم بعد از این‌که محمد کریمی در اول خردادماه ۱۳۹۷ به عنوان مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان جنوبی منصوب شد، به عنوان سرپرست فرمانداری سرایان منصوب شدند. محمد کریمی در ۷ خردادماه ۱۳۹۳ به عنوان فرماندار سرایان معرفی شد. وی پیش از آن، شهردار سرایان بود. همچنین کریمی در اول خردادماه ۱۳۹۷ به عنوان مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان جنوبی منصوب شده بود.
خالی‌بودن پُست فرمانداری، نارضایتی مردم را در پی دارد چراکه عدم وجود فرماندار، مباحث اقتصادی، امنیتی و تصمیمات کلان را دچار مشکل می‌کند.
در این خصوص نیاز است استاندار خراسان جنوبی به عنوان مسئول ارشد استان، فرمانداری‌های شهرستان‌های قاین، سرایان و زیرکوه را تعیین تکلیف و فرماندارانی شایسته، انقلابی، متعهد، مؤمن و کارآمد انتخاب کند.
حال باید منتظر ماند و دید چه زمانی فرمانداران شهرستان‌های قاین، سرایان و زیرکوه انتخاب شده و سکانداری این جایگاه حساس را عهده‌دار خواهند شد.
خاورستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا