سیاسی

فراکسیون امید با فساد مالی افراد وابسته به دولت مقابله می‌کند/ در مجلس کارهای پشت صحنه را انجام می دهم

به گزارش نسیم قائن ،
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان امروز سه‌شنبه پنجم بهمن ماه در نشست خبری خود در محل بنیاد امید ایرانیان، ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از وی به عنوان استوانه‌ ارزشمند انقلاب یاد کرد که در همه صحنه‌های پس از انقلاب یار دیرین امام و رهبری بوده و نقش کلیدی در همبستگی جریانات انقلاب داشته است.
وی با تسلیت حادثه ساختمان پلاسکو آن را هشداری جدی برای همه دست‌اندرکاران مدیریت شهری و مدیریت بحران ذکر کرد و با ابراز امیدواری نسبت به برنامه‌ریزی‌های علمی با نگاهی پیشگیرانه برای حوادثی که در کمین جامعه ماست به ویژه تهران که گسل‌های شناخته‌ شده‌ای دارد،‌ اظهار داشت: پس از زلزله بم انجمن علمی فرماندهی و کنترل تشکیل شد و ما انتظار داریم که دستگاه‌ها همکاری بیشتری با این انجمن داشته باشند.
عارف با تأکید بر اینکه مدیریت شهری نیازمند تخصص‌های مرتبط در شوراهای شهری است، گفت: چون در آستانه برگزاری انتخابات شوراها قرار داریم انتظارمان از همه گروه‌ها این است که تلاش کنند مدیریت شوراها به سمت تخصصی شدن پیش رود تا در مدیریت شهر موفق باشیم.
وی در ادامه نشست در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ـ ایرنا که درباره گمانه‌زنی برخی اصولگرایان در مورد عبور شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ پرسیده بود، بیان داشت: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ۹۴ مجلس شورای اسلامی با توجه به ضرورت‌ها تشکیل شد و اکنون نیز مهم‌ترین راهبرد آن ادامه مسیر سال ۹۲ و حفظ دستاوردهای آن است.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: راهبرد اصلی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با دو مأموریت جدید درباره انتخابات شوراها و نیز انتخابات ریاست جمهوری، همان است و استمرار گفتمانی خواهد بود که جریان اصلاحات از سال ۹۲ در پیش گرفته است.
وی با اعلام اینکه در جلسه اخیر شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کارگروهی تشکیل شد تا موضع این شورا را در قبال انتخابات سال بعد اعلام کند، خاطرنشان کرد: قطعا این شورای از آقای روحانی عبور نخواهد کرد و موضع‌مان تا به حال حمایت از دولت بوده و امیدواریم همین مسیر را ادامه دهیم.
عارف در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری رسا که مطرح کرد با توجه به اینکه در مجلس دهم اصلاح طلبان و منتخبان فهرست عمومی تحت مدیریت طیف وی پیش نرفتند و به عنوان مثال در انتخابات ریاست مجلس پشت او را خالی کردند، گفت: اصلاح‌طلبان پشت ما را خالی نکردند و همه اعضای امیدی‌ها در همان مسیر در حال حرکت هستند.
وی افزود: در شرایطی که بخش عمده‌ای از امیدی‌ها برای اولین بار وارد مجلس شدند، انسجام‌بخشی به آنها زمان می‌برد.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد انتخابات هیأت رئیسه مجلس نیز ملاحظاتی وجود داشت که من وارد آن نمی‌شوم اما بعضی از نمایندگانی که میثاق‌نامه ما را امضا کردند نخواستند یا نتوانستند آن مسیر را ادامه دهند که البته اقلیت بودند و اکثریت در همان مسیر در حرکت هستند و ما نیز تلاش می‌کنیم که با انسجام پیش رفته و گام سوم را در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر برداریم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر سازوکار انتخاب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: البته آقای هاشمی ویژگی‌های منحصر به فردی داشت. مثلاً در مجمع این ویژگی‌ها بین و روشن بود. تقریباً همه اعضای مجمع احترام خاصی برای آقای هاشمی قائل بودند و بنابراین جایگزین ایشان کار آسانی نیست. خوشبختانه مجمع همیشه از انسجام خوبی برخوردار بود و تصمیمات مجمع به‌اجماع بود.
عارف بر همین اساس اظهار کرد: امیدواریم این انسجام و وحدت و این مسیر ادامه پیدا کند. با توجه به اینکه دوره فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در اسفندماه سال جاری به اتمام می‌رسد و بحث‌هایی در محافل مطرح می‌شود مبنی بر اینکه منتظر بمانیم دوره تمام شود و در دوره جدیدی که تشکیل می‌شود رئیس آن مشخص شود. اما یکسری مباحث حاشیه‌ای مطرح است، آن‌هم در بحث برنامه ششم و قانون بودجه است که اگر برنامه ششم و قانون بودجه اختلاف شورای نگهبان و مجلس به مجمع ارجاع داده شود،‌ طبیعتاً‌ باید جلسات مجمع تشکیل شود که در این صورت نیاز است رئیس مجمع مشخص شود.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: در آیین‌نامه داخلی مجمع نایب رئیس دیده نشده، با توجه به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی نایب رئیس دارد، ولی مجمع ندارد که طبیعتاً یا باید به صورت موقت فردی این جلسات را اداره کند تا دوره جدید مجمع فرا برسد و یا احتمالاً رئیس انتخاب شود که قاعدتاً در برنامه‌های مقام معظم رهبری است که ایشان باید این شخص را تعیین کنند.
وی ادامه داد: بنده نظری در مورد شخصیت خاصی برای جایگزینی آقای هاشمی رفسنجانی نمی‌دهم؛ چراکه انقلاب ما شخصیت‌های برجسته و بزرگی دارد که افرادی هستند که همان مسیر آقای هاشمی را ادامه دهند.
عارف در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات اخیر محسنی اژه‌ای و تشکیل پرونده حسین فریدون و ارتباط وی با مفسدین اقتصادی ازجمله دانیال‌زاده، با توجه به در دست داشتن اسناد و مدارک برخی همکاران شما در مجلس، موضع فراکسیون امید در قبال این مسئله چه خواهد بود؟ با توجه به نزدیکی مواضع سیاسی فراکسیون امید به دولت آیا این موضوع باعث خواهد شد که فراکسیون نسبت به این اتهامات سکوت کند یا خیر، اظهار داشت: در مورد تخلفات و به صورت کلی فساد، باید بگوییم که انقلاب ما نشان داد با هیچ‌کس عهد اخوت نبسته است و انتظار ما از همه رسانه‌ها این است که این مسائل را سیاسی نکنند.
وی افزود: هر کسی که تخلف کرده است باید با او برخورد شود و اصلاً ربطی به جناح ندارد و اگر جناحی شود مشکلی پیش خواهد آمد که امروز ما با آن روبرو هستیم.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: همه پیش‌داوری‌های سیاسی خود را مطرح می‌کنند که اکنون هم فردی وابسته به جریان دولت مرتکب خطایی شده است. سؤال اینجاست آیا در همین زمان تخلفات مربوط به جناح مقابل هم مطرح است یا خیر؟ پس چرا مطرح نمی‌شود؟ انتظار ما از شما این است که تخلفات و فسادها را اعلام کنید؛ چراکه یکی از شعارهای اصلی ما مقابله با فساد بوده به‌ویژه فراکسیون امید جزو اولویت‌هایش است که با فساد مقابله کند.
عارف بر همین اساس اضافه کرد: فراکسیون امید بلافاصله بعد از تشکیل مجلس دهم فراکسیون شفافیت را تشکیل داد و جزو برنامه‌های برجا هم اولویت مقابله با فساد را داشتیم و به طور جدی این مسئله را به صورت یک مسئله ملی نه جناحی برخورد خواهیم کرد و به طور طبیعی اگر تخلفی در جریان اصلاحات اتفاق افتاده و باید با آن برخورد شود و انتظار ما هم این است که در جریان مقابل هم باید با همین نگاه با این مسئله مواجه باشیم.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس، مبنی بر تعامل شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با احزاب منتقد، گفت: شورای عالی سیاست‌گذاری پس از تشکیل یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کشور در انتخابات اخیر بود و یک جریان را منسجم کرد. بنده در همان زمان هم چندین بار خواهش کردم و انتظار خود را به جریان اصولگرایان گفتم که به یک انسجام برسیم؛ چراکه این به نفع کشور است که دو جریان اصلی که در کشور وجود دارد به صورت یک مجموعه منسجم در مبارزات انتخاباتی شرکت کنند.
عارف ادامه داد: طبیعی است که در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلبی اختلاف نظرهایی وجود دارد. ما نمی‌گوییم تمام تصمیماتی که در دولت قبل گرفتیم مورد رضایت همه افراد است. ما مبنا را بر خرد جمعی و اجماع نظر می‌گذاشتیم. حتی از احزاب ما در مرحله آخر که مرحله انتخاب لیست بود یک مقدار گله وجود داشت. گله آنها هم طبیعی بود و حق داشتند، چون ما وقتی با حامیان دولت وارد ائتلاف شدیم، طبیعتاً باید عده‌ای از دوستان خود را به خصوص در تهران حذف و ائتلاف را دنبال می‌کردیم. ما بر اساس شاخص‌ها لیست ۳۵ نفره را تهیه کردیم و وارد ائتلاف شدیم که پس از ائتلاف چند نفری حذف شدند که باعث دلزدگی و گله دوستان شد.
وی همچنین تصریح کرد: یکی از این گله‌ها این بود که تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باعث تضعیف احزاب شد که در جلسات مخلتف این را بررسی کرده و به نتیجه هم نرسیدیم که تشکیل شورای عالی باعث تضعیف احزاب شده یا خیر، چراکه دقیقاً نقطه مقابل آن هم وجود داشت که باعث تقویت احزاب و انسجام آن شده است. از آنجایی که جبهه‌ها مقدمه تشکیل احزاب فراگیر هستند و به‌معنای رویکردی که ما در شورای عالی داشتیم تقویت احزاب بود. همچنین جلساتی در مورد مصادیق آن برگزار کردیم که خوشبختانه تعاملاتی صورت گرفت و ۶ حزبی که نامه اولیه را امضا کرده بودند تعدادی از آنها عضو شورا شدند و بازگشتند، پس ما هنوز آنها را عضو شورای عالی می‌دانیم، چون دوره جدید هم با پیشنهاد شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان، شورای عالی سیاست‌گذاری تشکیل شد، امیدوارم کسانی که به این شورا ملحق نشدند، بیایند و به این شورا بپیوندند تا از انسجام خوبی در شورا برخوردار شویم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ورود علی یونسی به بحث اختلاف‌نظر شورای عالی و شورای سیاست‌گذاری و برگزاری جلسه روز گذشته با احزاب منتقد با حضور او، عنوان کرد: ما از هر فردی که برای حل اختلاف نه‌تنها در جبهه اصلاحات حتی برای سایر هم تشکر می‌کنیم، اما آقای یونسی هیچ مأموریتی از طرف شورای عالی سیاست‌گذاری نداشت، البته ما کارگروه تعامل داریم که این کارگروه با اولویت تعامل با احزاب همسو و بعد با احزاب رقیب کار می‌‌کند که البته این کارگروه رئیس و نایب رئیس دارد و کار خود را انجام می‌دهد، البته طبیعتاً ممکن است افراد دیگری هم در این مسیر کمک کنند که من از آنها تشکر می‌کنم، اما آقای یونسی هیچ‌گونه مأموریتی در این قبال ندارد.
عارف با بیان اینکه ما از به‌کارگیری جوان‌ها در همه صحنه‌های انقلاب داریم، گفت: طبیعتاً انتظار جوانان این است که در همه سطوح مدیریتی حضور داشته باشند. من خواهش دارم اجازه بدهیم جوان‌ها به میدان بیایند و در اتاق فکر به ما کمک و ما را راهنمایی کنند. در انتخابات قبل نیز دیدگاه ما اولویت دادن به جوان‌ها بود، حتی در شاخص‌هایی که ما برای انتخابات گذاشتیم، یک امتیاز بالایی را برای جوان بودن و زنان قائل شدیم که اکنون هم بر این باور معتقدیم، اعتقاد ما بر این است که در شوراها به ویژه شوراهای شهر و روستا باید اولویت بیشتر استفاده از جوانان باشد حتی در کلان‌شهرها باید جوان‌ترها را به‌کار بگیریم؛ چراکه بهترین محل برای توانمندسازی است که بتوانند کارآمد واقع شوند.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر برنامه فراکسیون امید برای نظارت بر بخش‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: بخش قابل‌ملاحظه‌ای از بودجه‌ها مربوط به بخش فرهنگی است، حتی در آن موارد هم دولت و مجلس نظارت بر بخش بودجه‌های دولتی آن دارند. خوشبختانه این مسئله تا حدودی حل شده و تاکنون مجلس نظارت بر همه امور در همه دستگاه‌ها دارد. فراکسیون امید در بحث نظارت رویکرد جدی دارد.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل ۷ کارگروه ویژه در فراکسیون متبوعش گفت: با توجه به اولویت‌ها و مطالبات مردم حتی‌الامکان با همکاری دولت لوایحی را که نیاز است ما تهیه می‌کنم و اگر لازم باشد طر‌ح‌هایی را در این رابطه تقدیم مجلس می‌کنیم در بحث نظارت هم جدی هستیم تا بتوانیم به طور جدی این موضوع را دنبال کنیم، اما با توجه به شعار اصلی ما (آرامش و امید) لازمه آرامش این است که حتی‌الامکان بدون رسانه‌ای کردن و باز کردن مسائل، بحث وظیفه نظارتی خود را دنبال کنیم. ما این مسیر را ادامه خواهیم داد و اگر لازم باشد طبیعتاً در قالب سوال، تذکر، تحقیق و تفحص و استیضاح به وظیفه نظارتی خود ادامه خواهیم داد.
عارف به سوال دیگر خبرنگاری مبنی بر اینکه سیاست‌های شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده و فقدان آیت‌الله هاشمی هم پاسخ داد و عنوان کرد‌: ما از انتقادات استقبال می‌کنیم اما انتظارمان این است که انتقادات سازنده باشد و راهکار هم نشان دهد. ما اصلاح‌طلبان و فراکسیون امید هم‌نظر دولت هستیم. انتقاد را قبول داریم و ضروری می‌دانیم، اما هم شرایط را در نظر می‌گیریم و هم روند را. طبیعتاً باید روند عملکرد دولت را باید بررسی کنیم که بر این اساس نمره خوبی ما به عملکرد دولت در بخش‌های مختلف می‌دهیم.
وی بر همین اساس اضافه کرد: حمایت‌های سیاسی از جمله شعارهای ما در انتخابات مجلس از دولت بود که عملکرد دولت را هنوز هم مثبت می‌بینیم. طبیعتاً آقای هاشمی رفسنجانی نقش کلیدی و محوری در این میان داشتند که ما خوشبختانه یک جریان منسجم و فعالی هستیم که موضع‌مان حمایت از دولت بوده و این موضع را ادامه خواهیم داد و دولت را در تحقق مطالبات و شعارهایی که همپوشانی بالایی با شعارهای اصلاح‌طلبان داشت، کمک می‌کنیم.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: در ارتباط با اصولگرایان در مجلس هم ما همین شعار را دادیم و آمادگی داشتیم که تحت عنوان حامیان دولت کار را پیش ببریم، حامیان دولت صرفاً اصلاح‌طلبان نیستند که اگر اصلاح‌طلبان بودند ما از واژه حامیان دولت استفاده نمی‌کردیم؛ چراکه حامیان دولت در برگیرنده اصلاح‌طلبان و بخش‌هایی از اصولگرایان بود و اکنون هم آمادگی داریم این طیف همکاری کنیم و انتخابات شوراها و ریاست جمهوری برگزار شد.
عارف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر علت کم‌کاری برخی اعضای فراکسیون امید مجلس دهم، تصریح کرد: در ارتباط با ارزیابی عملکرد نمایندگان فراکسیون باید بگویم بنده نمره خوبی به فراکسیون و اعضای آن می‌دهم. ما کم‌کاری را در فراکسیون حس نکردیم، مگر آنکه نگاه حضور رسانه‌ای باشد. برخی دوستان حضور رسانه‌ای بیشتر داشتند و برخی کمتر، ولی همه اعضای فراکسیون تقریباً در مسیری که فراکسیون به نتیجه می‌رسید کار را دنبال می‌کردند. از آنجایی که تصمیمات اصلی برعهده شورای مرکزی است و متشکل از ترکیب ۴۰ نفره، تصمیمات موردی و لازم را اخذ می‌کنند و به صورت هر دو هفته یکبار جلسات خود را برگزار می‌کنند و جلسات مجمع فراکسیون هم با حضور همه اعضا تشکیل می‌شود. تاکنون روند و انسجام فراکسیون خوب بوده و ما هرچقدر از شروع فعالیت‌های مجلس دور می‌شویم، انسجام فراکسیون بیشتر می‌شود، در عین حال طبق ارزیابی عملکرد شش ماهه هرکجا تصمیم فراکسیونی گرفتیم، موفق شدیم.
منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا