سیاسی

فراز و نشیب بازار مرا دلسرد نکرد/هدفم صادرات پسته به اروپاست/ظرفیت سالانه۵هزارتن پسته درسال

به گزارش نسیم قائن ، ترمینال ضبط پسته امین زاده به عنوان بزرگترین مجموعه فرآوری پسته شرق کشوربه دلیل داشتن سابقه طولانی در امر فرآوری پسته این روزهافعالیت زیادی دارد و جلب اعتمادپسته کاران توسط این شرکت باعث شده است که بسیاری از کشاورزان استان وسایر شهرهای مجاور محصولات خودرا به این واحد تولیدی بفروشند.
این روزها، روزهای پرکار کشاورزان قاینات و خراسان جنوبی در برداشت پسته است و واحد فراوری پسته امین زاده در شهرستان قاینات به عنوان بزرگترین واحد فراوری پسته شرق کشور، روزهای پرکاری را سپری می کندو روزانه کشاورزان زیادی از استانهای خراسان رضوی و جنوبی محصولات خود را به این مرکز حمل می کنند و جلب اعتماد کشاورزان به این مرکز باعث شده است که هر ساله میزان ورود پسته به این شرکت افزایش یابد به گونه ای که امین زاده مدیر ترمینال ضبط پسته می گوید: اگر شرایط ایجاب کند تا ظرفیت فراوری ۱۰ هزار تن پسته در سال را نیز داریم.
خبرنگار ما گفتگویی با مدیر ترمینال ضبط پسته قاینات داشت.
جوانی که از سال ۱۳۷۶ کار را با ۴ نیرو به صورت دائم و ۱۵ نفر به صورت غیر مستقیم و با ظرفیت فراوری ۱۰۰ تن در سال در زادگاه پدریش آغاز کرد.
کسی که پدرش جزء اولین پسته کاران شهرستان قاینات بود و خشک کردن پسته به روش سنتی او را بر آن داشت تا به فکر فرآوری پسته در قاینات باشد .
او در حال حاضر توانسته است برای ۲۸۰نفر به صورت مستقیم (دائمی و فصلی ) وبه همین میزان به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد کند
امین زاده با بیان این که در سال های اول به دلیل عیار پایین پسته سود آوری نداشتیم و حتی ضرر هم می کردیم گفت:این باعث نشد که کار را رها کنم.
وی می گوید تا سال ۸۲ حتی ما سود آوری زیادی نداشتیم و اول کار توجیه نداشت و هزینه ها بالا و حجم کار کم بود و مردم هم شناخت زیادی نداشتند اما این باعث دلسردی ما نشد چرا که من برای کوتاه مدت برنامه ریزی نکرده بودم و از همان اول یک هدف بلند مدت داشتم.
امین زاده با بیان این که در همان سالها بسیاری از دوستان من در مشهد و سایر شهرستانها برای مسکن سرمایه گذاری کرده بودند و حتی مرا تشویق به این کار می کردندگفت:اما هدف من ایجاد یک اشتغال در شهر و زادگاه خودم بود تا بتوانم در یک منطقه محروم به کشاورزان خدمت کنم و خدا را شاکرم که در طی ۲۳ سال کشاورزان به ما اعتماد داشته وماهم شرمنده کشاورزان نشده ایم.
مدیر ترمینال ضبط پسته قاین ادامه می دهد: در سال دوم کار با توجه به تحریم پسته ایران توسط اروپا و ادعای آنها به وجودسم افلاتوکسین درپسته والبته بیشتر مسائل سیاسی ،قیمت پسته یک افت ۶۰ درصدی داشت و این موضوع باعث لطمه سنگینی به کار ما شد اما دلسرد نشده و از هدفم منصرف نشدم.
وی ادامه داد:به تدریج از سالهای ۸۲ کارمان رونق گرفت و هرسال هم طرح را توسعه میدادم به طوری که از ظرفیت۱۰۰ تن در سال به ۵ هزار تن رسید
این کارآفرین قاینی می گوید در حال حاضر بیش از ۵ هزار تن پسته به این مرکز از استان خراسان جنوبی و شهرهای خراسان رضوی ارسال می شود وما ظرفیت ورود ۱۰ هزارتن پسته را هم داریم اما به دلیل مشکلات صادراتی و عدم وجود سیستم جامع بانکی در برگشت پول از خارج که صادرات را با مشکلاتی مواجه نموده وهمچنین مشکلات حمل و نقل بین المللی ،فعلا قصد افزایش ورود پسته به مرکز را نداریم.
وی که بیشترین عامل موفقیتش را لطف خداوند و پشتکار خودش می داند می گوید :اگرچه بازار هم با فراز و نشیب هایی همراه بوده است اما همان طور که بیان داشتم دلسرد نشدم و پشتکارم را بیشتر کردم.
امین زاده که به عنوان یک سرمایه گذار بومی در قاینات با همه مشکلاتی که داشته است توانسته است در حال حاضر به عنوان بزرگترین مرکز فراوری پسته در شرق کشور ریل توسعه را با تلاش و همت خود و با پشتکار وتوکل بر خداوند پیش ببرد می گوید: دولت آنچنان حمایتی که باید از سرمایه گذاران داشته باشد ندارد و حمایت دولت از ما خیلی ضعیف بوده است وماهم فقط سالهای اولیه کار از وام های دولتی استفاده کردیم.
وی ادامه می دهد: این مرکز،به عنوان پایگاه دلگرمی کشاورزان خراسان رضوی و جنوبی بوده است و کشاورز هم به ما اعتماد می کند و این حُسن اعتماد کشاورزان باعث شده است که نیازی به وام های دولتی نداشته باشیم.
امین زاده اضافه کرد: در سال جهش تولید مصداق کاملی از جهش تولید را دراین مجموعه داریم.
وی ادامه داد:مرکز ما مجموعه ای پویاست و به گفته اغلب کارشناسان همیشه فعال بوده است و جهش تولید را می توانید ببینید و برای ما باعث افتخار است که توانسته ایم دراین منطقه محروم و منطقه ای که میزان اشتغال زایی کمتر است برای ۲۸۰ نفر به صورت مستقیم (فصلی و دائمی)و به همین میزان به صورت غیر مستقیم شغل ایجادکنیم.
امین زاده که صادرات به اروپا را برای خود هدف گذاری کرده است می گوید برخی اوایل شروع کار به ما میگفتند خیال پردازی است اما با توکل بر خدا و با پشتکاری که داشتیم و با اهداف بلند مدتی که برای خود تعریف کرده ایم خوشبختانه چند سالی است که صادرات به کشور های جنوب شرق آسیا و آسیانه میانه را در برنامه داریم
وی ادامه داد:صادرات به اروپا جز اهداف ماست که سود آوری بیشتری دارد ولی استانداردهایش سختگیرانه است و ما هم تمام تلاش خود را برای رسیدن به استانداردهای مورد نظر اروپا خواهیم داشت .
امین زاده بیان داشت: یکی از برنامه های ما این است که پسته را برابر با استانداردهای اروپا تولید و بسته بندی کنیم و امیدواریم که در سال جهش تولید بتوانیم به استاندارد های لازم دست یافته و صادرات پسته به اروپا را داشته باشیم.
وی در بخش پایانی این گفتگو به خدمات ارائه شده به کشاورزان و پسته کاران منطقه می گوید:ما همیشه به عنوان یک دوست و شریک به کشاورز و باغدار نگاه می کنیم وکشاورز و فرآوری کننده را جدا از هم نمی دانیم بلکه اینها مجموعه ای متصل به همدیگر هستند.
وی از مشاوره به کشاورزان وپسته کاران با حضور کارشناسان مربوطه در باغات کشاورزان به صورت رایگان خبر داد وگفت: به منظور کمک به پسته کاران مجوز فعالیت فروش کود و سم توسط شرکت گرفته شده است و به صورت بلند مدت وبدون در نظر گرفتن هیچ گونه وجه اضافی سم و کود نیز در بین کشاورزان توزیع می شود
وی همچنین از بر گزاری کلاس های توجیهی با حضور کارشناسان زبده کشوری در زمینه آفات و باغداری برای کشاورزان توسط شرکت بنه سبز قاینات در طول سال خبر داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا