سیاسی

فتح بابی برای اتمام محور بیرجند – قاین

به گزارش نسیم قائن ، از درخواست پیمانکاران محور بیرجند – قاین برای دریافت تسهیلات از بانک ها به منظور ادامه کار و به سرانجام رساندن قطعاتی که متعهد به انجام آن هستند باید به عنوان فتح بابی برای اتمام این محور شریانی یادکرد.
این اقدام در خور تحسین پیمانکاران سه شنبه شب استاندار خراسان جنوبی را به عنوان رئیس کارگروه تخصصی اشتغال و رئیس کمیسیون هماهنگی بانک های استان بر آن داشت که اعلام کند خود پیگیر درخواست پیمانکاران در پایتخت خواهد شد و حتی اگر بانک ها بپذیرند یارانه تسهیلاتی که پیمانکاران دریافت می کنند را استان تقبل کند.
به گزارش «خراسان جنوبی»مسئله حائز اهمیت دیگر مطرح شده در این کارگروه این بود که اشتیاق سرمایه گذاران برای اجرای طرح های اقتصادی متوسط به بالا در استان رو به فزونی گذاشته است طوری که در همین جلسه قرار شد پیگیری برای بهره مندی شش طرح از تسهیلات شش تا ۱۵ میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی در مرکز انجام شود.
نکته کلیدی جلسه
استاندار ورود سیستم های بخش خصوصی حمل و نقل برای استفاده از تسهیلات به منظور ادامه عملیات پروژه های در دست اجرا را مهم و این اقدام را از سوی پیمانکاران راه سازی محور بیرجند- قاین اقدامی بسیار با ارزش دانست و به واسطه این اقدام در خور گفت: اگر منع و مشکل قانونی نبود به طور حتم استان تقبل می کرد که یارانه تسهیلات این پیمانکاران را نیز بپردازد.
دکتر« مروج الشریعه» افزود: دست دیگر پیمانکاران شریان های اصلی استان را نیز اگر خواستار دریافت تسهیلات برای ادامه عملیات اجرایی پروژه ها باشند می فشاریم و از آن ها حمایت می کنیم .
وی ورود پیمانکاران برای دریافت تسهیلات را بهترین روش و راه در عملیاتی شدن پروژه های زیرساختی دانست و به این موضوع اشاره کرد که ۲۵ سال قبل کشور چین این روش را در دستور کار قرار داد و با آن رشد اقتصادی هشت درصدی را پایه گذاری کرد.
به گفته وی در اوضاعی که میزان نقدینگی های وارد شده به خزانه استان کم است و بیشتر منابع مالی از طریق اوراق تامین می شود تسهیلات بانکی بهترین راهِ کارگشایی در خراسان جنوبی است.
شش طرح در راه کارگروه ملی
وی با بیان این که تصویب بخشی از منابع مالی طرح های اقتصادی و کارآفرینی مربوط به اشتغال پایدار روستایی خارج از حیطه اختیارات استانی است افزود: شش طرح که تسهیلاتی بین شش تا ۱۵ میلیارد تومان نیاز دارند و بیشتر آن ها طرح های اقتصادی متوسط به بالا هستند هفته آینده در تهران پیگیری می شوند تا مصوبه کارگروه ملی دریافت شود و بتوانند در مهلت باقی مانده از منابع سال ۹۶ بهره مند شوند.
«مروج الشریعه» با بیان این که درخواست های سرمایه گذاری برای ایجاد طرح های بزرگ اقتصادی رو به افزایش است این اقدام را قدمی رو به جلو برای توسعه استان در حوزه اشتغال زایی و کارآفرینی دانست.
وی با تذکر این نکته که طرح های کوچک و زودبازده اقتصادی که در نقاط مختلف به ویژه روستاها نیز به اجرا در می آید در جای خود می تواند در اشتغال زایی و روند رو به رشد توسعه استان تاثیر گذار باشد از این که استان وارد فاز جدیدی از طرح های متوسط به بالا و تا حدودی بزرگ شده به عنوان قدم مثبت و تاثیرگذار دراین عرصه یاد کرد.
وی اظهار کرد : مشکل دو طرح به نسبت بزرگ مربوط به شرکت های سهامی زراعی قاینات به این برمی گردد که دارای ۲۰ درصد سهم دولتی است و بانک ها پرداخت تسهیلات به این گونه طرح ها را در دستور کار ندارند که این مشکل در تهران پیگیری می شود و مکاتبه شده تا نظر وزرای جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد استثنا قایل شدن برای خراسان جنوبی گرفته شود .
به گفته وی یک نمونه قبل از این نیز در خراسان جنوبی بوده که «سیف» رئیس کل بانک مرکزی با آن برای استان موافقت کرد و آن هم کارخانه کویر تایر است که برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی به واسطه این که این کارخانه یک طرح بزرگ اقتصادی در شرق کشور به حساب می آید و مصداق حمایت از کالای ایرانی است معرفی شده و مراحل دریافت برای تسهیلات را طی می کند.ه
مچنین دو طرح دیگر که دارای برخی توقف های سیستم اداری است باید در تهران و از طریق معاونت اقتصادی وزارت کشور و معاونت توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت حضوری پیگیری شود تا در فرصت باقی مانده برای جذب تسهیلات بتواند از منابع صندوق توسعه ملی بهره مند شود.
تحسین روحیه های ملی نگر
وی از پیگیری نماینده های استان برای برخی پروژه ها که شاید مربوط به حوزه های انتخابیه آن ها نباشد نیز قدردانی کرد و گفت: باید این روحیات ملی نگر را تحسین کرد که فارغ از نگاه های نقطه ای ، توسعه استان را دنبال می کنند زیرا می دانند که هر نقطه ای از استان آباد شود برای کل خراسان جنوبی مفید است .
افزون براین باید در نظر داشت که اگر نقطه ای از استان دچار آسیب شود دود آن به چشم دیگر نقاط خراسان جنوبی هم خواهد رفت و این تصور اشتباه است که برخی فکر می کنند اگر نقطه مد نظر آن ها آباد باشد آن ها خوش و خرم خواهند بود نه این طور نیست و آسیب های آن نقطه تباه شده دامن همه را می گیرد.
کاری شایسته و بایسته نداشتیم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز با بیان این که باید مسائل اقتصادی استان در صدر و اولویت همه دستگاه های اجرایی باشد افزود: مطالعه صورت جلسه های کارگروه اشتغال و کمیته های ذیل آن نشان می دهد که آن چه شایسته و بایسته خراسان جنوبی بوده انجام نشده است .
«مشیر الحق عابدی» در عین حال از فعالیت های انجام شده از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری برای دستیابی استان به رتبه خوب در زمینه جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی قدردانی کرد و گفت: باید نقاط قوت و ضعف کار را در برنامه اجرایی سال ۹۶ درآورد تا سرلوحه کار مدیران برای سال ۹۷ قرار گیرد و این نقاط ضعف نیز به قوت تبدیل شود.
وی با انتقاد از این که در دستور کار جلسه های کارگروه اشتغال درباره طرح تسهیلات رونق تولید استان چیزی را مشاهده نکرده است خواستار واکاوی این طرح و اقدامات انجام شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان شد.
این مسئول تسهیلات پرداختی از محل منابع اشتغال پایدار روستایی را در استان به متقاضیان تاکنون ۳۶ میلیارد تومان اعلام و ابراز امیدواری کرد که تا پایان تیر ماه به سهم بالاتری در استان دست یابیم.
«عابدی» خواستار ارائه گزارشی از تسهیلاتی که در سه عرصه کشاورزی، صنعت و معدن و گردشگری و میراث فرهنگی به متقاضیان در استان پرداخت شده از سوی متولیان امر شد.
در این جلسه« دهباشی» رئیس کمیسیون هماهنگی بانک های استان نیز گزارشی از عملکرد ۱۹ بانک عضو این کمیسیون ارائه کرد و مدیران عامل شعب بانک های کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک و مدیر صندوق کارآفرینی امید استان نیز عملکردهای خود را در حوزه پرداخت تسهیلات در سال گذشته و سه ماه ابتدای امسال گزارش دادند.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا