سیاسی

فاینانس فولاد قاینات رسید

به گزارش نسیم قائن ، سرِ موعد واریز شدن فاینانس فولاد قاینات سبب شد تا سایت کارگاهی این کارخانه فعال شود و حدود ۴۰۰ نفر نیز در این صنعت بزرگ و مادر استان مشغول به فعالیت باشند و حالا که فاینانس رسیده به گفته مدیرعامل آن باید جبران زمان از دست رفته را کرد تا در موعد مقرر بتوان تست های سرد و گرم را انجام داد تا این کارخانه وارد چرخه تولید شود.
به گزارش «خراسان جنوبی» هرچند نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی از متفاوت بودن گزارش های مسئولان و آن چه در عمل برای کارخانه فولاد قاینات اتفاق می افتد، خبر می دهد اما مدیرعامل آن خبرهای امیدوارکننده ای دارد که موید فعال بودن کارگاه های ساخت این کارخانه است.
وقتی از اوضاع و احوال کارخانه فولاد قاینات از نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس می پرسیم، پاسخ می دهد: آن چه در جریان آن قرار دارم با آن چه در میدان عمل می بینم متفاوت است و همیشه نیز این مشکل بوده است زیرا گزارش هایی که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و سازمان ایمیدرو به او می دهند خیلی امیدوار کننده است اما با آن چه از داخل مجموعه کارگران، پیمانکاران جزء و بومیان منطقه به وی گزارش می دهند خیلی فرق می کند.
«فلاحتی» می افزاید: اولین سفر استاندار به کارخانه فولاد قاینات در آبان سال گذشته مردم را خیلی امیدوار کرد زیرا دستورات ویژه و محکمی برای رفع مشکلات این واحد کلان اقتصادی از سوی دکتر«مروج الشریعه» صادر و صورت جلسه شد.
درخواست رئیس مجمع نمایندگان استان این است که از استاندار پرسیده شود که چه میزان از دستوراتی که برای ادامه عملیات اجرایی این پروژه و تسریع در کار داده عملیاتی شده است.
«فلاحتی» با تاکید مجدد بر این که آن چه در گزارش ها درباره کارخانه فولاد به وی ارائه می شود خیلی خوب است ادامه می دهد: اما صحنه عمل با اجرا خیلی متفاوت بوده و لازم است ایمیدرو و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ورود جدی تری به این پروژه داشته باشند.
پنج خرداد ماه امسال نیز مدیرعامل کارخانه فولاد قاینات در گفت و گو با «خراسان جنوبی» خبر از واریز فاینانس تا دو هفته دیگر به حساب این کارخانه داد.
بنابر آن چه مهندس« اسفندیاری» اکنون نیز به خبرنگار ما می گوید: حدود دو هفته قبل فاینانس به حساب این کارخانه یعنی در موعد مقرر واریز شد و اکنون در سایت کارگاهی کارخانه فولاد قاینات ۴۰۰ نفر مشغول فعالیتند.
افزون براین خریدهای لازم برای واحد آهن اسفنجی انجام و براساس برنامه زمان بندی که قبلا اعلام شد در سه ماهه چهارم امسال اگر به دلیل مشکلات اقتصادی اوضاع از هم اکنون بدتر نشود تست سرد این واحد نیز انجام می شود.
وی با اشاره به سفری که برای ادامه عملیات احداث واحد فولاد سازی هفته قبل به کشور چین داشته است، می گوید: ۹ محموله مورد نیاز در بندر این کشور آماده حمل است و بقیه هم تا پایان شهریور به بندر منتقل می شود.
پیش بینی «اسفندیاری» این است که تا آذر و نهایت دی ماه امسال تمام تجهیزات واحد فولاد سازی در سایت کارگاهی کارخانه باشد.
پاسخ به گلایه نماینده مردم
مدیرعامل کارخانه فولاد قاینات گلایه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی را هم این طور پاسخ می دهد که منظور «فلاحتی» از پیمانکاران محلی و مردم بومی یک شرکت پیمانکاری درجه سه است که سال گذشته به کارش در سایت کارگاهی فولاد قاینات پایان داد و دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از فولاد قاینات طلبکار بود که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را پرداخت کردیم و یک میلیارد تومان باقی مانده نیز از محل فاینانسی که تزریق شد پرداخت شده است.
«اسفندیاری» درباره بازدید استاندار در هشت آبان سال قبل نیز می گوید: هر آن چه خواسته و دستور دکتر«مروج الشریعه» بود عملیاتی شده است و عمده مشکل نیز مالی بود که با تزریق فاینانس حل شد.
به گفته وی اکنون مشکل خاصی برای ادامه عملیات اجرایی پروژه وجود ندارد و باید زمان از دست رفته را جبران کرد.
پنج خرداد امسال «خراسان جنوبی» در سلسله گزارش هایی که در باره این پروژه کلان اقتصادی استان تاکنون پیگیری و منتشر کرده است به این موضوع پرداخت که سال قبل شرکای پروژه فولاد قاینات با کنار گذاشتن اختلافات دست به دست هم دادند تا هر طور شده چرخ این واحد تولیدی کلان اقتصادی را در استان به چرخش درآورند و همین همبستگی و همدلی شرکا سبب شد تا با تزریق نقدینگی که به پروژه داشتند ساخت تجهیزات آن در خارج از کشور و فعالیت های مربوط به داخل از سرگرفته شود.
به گزارش «خراسان جنوبی» به طور حتم وقفه ای که هنگام اجرای عملیات ساخت پروژه به وجود آمد سبب شد تا زمان بهره برداری از واحدهای آهن اسفنجی و فولاد سازی آن تغییر کند طوری که برنامه زمان بندی سال قبل برای واحد آهن اسفنجی شهریور امسال و واحد فولادسازی تیر و خرداد سال آینده اعلام شد اما در برنامه زمان بندی جدید، این تاریخ ها به دی ماه امسال و پایان شهریور سال آینده تغییر یافت.
بنابراین گزارش کلنگ ایجاد پروژه فولاد قاینات یک دهه قبل یعنی شهریور ماه سال ۸۶ با پیش بینی سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومانی به زمین خورد تا جزو هشت طرح استانی فولاد کشور قرار گیرد و براساس افقی که برای آن در نظر گرفته شد قرار بود این طرح مادر و بزرگ صنعتی و اقتصادی خراسان جنوبی چهار سال قبل به اتمام برسد با این وجود با همه کش و قوس هایی که این پروژه در خراسان جنوبی داشت شاید خرسندترین خبری که بتوان با آن کام مردم استان را شیرین کرد بهره برداری از واحد آهن اسفنجی این پروژه در سال ۹۷ است که با ورود به فاز تولیدی این واحد، به طور حتم برای تعدادی از بیکاران شغل ایجاد خواهد شد.
با آن چه درباره پروژه فولاد قاینات گفته شد آخرین رویدادهای مربوط به این پروژه کلان اقتصادی استان را باید از مدیر عامل آن پرسید.
به گفته مهندس«اسفندیاری» مبالغی که شرکای این پروژه در ماه های پایانی برای تسریع در فعالیت های واحد احیا تزریق کردند سبب شد چرخ اجرای پروژه به حرکت درآید و ساخت تجهیزات خارج از کشور و فعالیت های سیویل دوباره از سرگرفته شود. این مسئول اشاره ای به پیشرفت ۷۵ درصدی تجهیزات خارجی واحد فولادسازی پروژه کرد و این که ۹ محموله از این تجهیزات در بنادر شانگهای و تیانجینگ چین آماده بارگیری به کشتی است و حمل آن بین ماه های خرداد تا شهریور ماه امسال انجام می شود.
«اسفندیاری» افزود: مبالغ مربوط به صورت وضعیت فاینانس نیز آماده ارسال به ایران است و تا دو هفته آینده به حساب پیمانکار و کارفرما واریز می شود تا صرف راه اندازی واحد آهن اسفنجی شود. همچنین براساس برنامه زمان بندی جدید واحد آهن اسفنجی (با اشتغال زایی ۳۰۰ نفر) تا دی ماه ۹۷ و واحد فولادسازی تا پایان شهریور ۹۸ راه اندازی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا