سیاسی

غفلت از سهم بهداشت و درمان قاینات در سفر وزیر بهداشت دولت تدبیر و امیدبه شهرستان

به گزارش نسیم قائن ، سفر دکتر قاضی زاده هاشمی به خراسان جنوبی در هفته دولت و بازدید میدانی وی در قاین که برای اولین بار در سال پایانی دولت تدبیر و امید انجام می شد، بارقه هایی از امید به درمان معضلات و کمبودهای بخش بهداشت و درمان را در شهروندان قاینی سبب گردید و انتظار می رفت مطالبات شهروندان و پیگیری های اداری شهرستان در این سفر به دقت مورد توجه قرار گیرد و اندکی از تدبیر و امید این دولت در چهارمین سال فعالیت، نصیب مردم ولایی و انقلابی قاینات گردد .
معضلات و مشکلاتی که مسئولین بهداشت و درمان، ائمه جمعه شهرستان، نماینده قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و نماینده عالی دولت در قاینات مکرراً و به دفعات و در فرصت ها و مناسبت های مختلف به آنها پرداخته، اشارات و تأکیداتی داشته و سفرهایی نیز به استان و تهران داشته اند و بر اساس منطق کارشناسی و فنی باید رفع و رسیدگی به این کمبودها که بارها در نشریات محلی و کشوری نیز منعکس گردیده است از اولویت های سفر وزیر بهداشت دولت مدعی تدبیر می بود .
همچنین اظهارات دکتر کهن ترابی فرماندار قاینات که نبود و کمبود زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان شهرستان را مانع از بهره مندی شهروندان قاینی از تسهیلات طرح سلامت دولت عنوان می نماید و نیز تأکید و تأیید کمبودهای حوزه درمان شهرستان توسط استاندار در جلسه شورای اداری قاین در هفته دولت و مطالعه درخواست های نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهرستان قاین و مکاتبات اداری و کارشناسی و دارای اولویت شبکه بهداشت و درمان قاین در این خصوص می توانست به تنهایی برای اطلاع و دستور وزیر در راستای پیگیری عدالت و انصاف اداری کافی باشد .
اما هرچند در این سفر نیز مانند سایر سفرها و برنامه های دولت تدبیر و امید، امید جوانان و مردم انقلابی قاینات در توزیع عادلانه و برخوردار از منطق و شاخص، اعتبارات و تجهیزات نا امید شد ولی واقعیت هایی را چراغ راه تصمیم و اراده آنان قرار داد و بر خلاف آنچه که در این سفر بعنوان ناراحتی و نارضایتی شخص وزیر و هیئت همراه از اعتراض و انتقاد تعدادی از شهروندان به وضعیت نابسامان تنها بیمارستان قاینات عنوان می شود و این اقدام که مورد تأیید نیز نمی باشد را علت عدم پرداختن به اولویت ها و نیازهای اساسی بهداشت و درمان شهرستان و توزیع ناعادلانه اعتبارات معرفی می نماید باید گفت هرگز چنین مسئله مرسوم و ابتدایی نمی تواند عامل عصبانیت وزیر و هیئت همراه باشد و نتیجه آن این همه نامهربانی به مردم مظلوم و محروم از طرح سلامت دولت باشد بلکه باید بدنبال احتمالات و دلایل قوی تری بود تا شهروندان از نحوه تصمیم و دلایل این اقدام نا امید کننده در توزیع اعتبارات میلیاردی و تسهیلات سفر قانع شوند .
لذا از مدیریت اجرایی شهرستان باید پرسید، آیا ناتوانی کارگزاران بهداشت و درمان شهرستان در ارائه طرح و برنامه و انتقال و شرح وضعیت نامناسب و کمبودهای این حوزه عامل عدم توجه کافی بوده است؟ آیا مدیریت عالی اجرایی و سیاسی شهرستان نتوانسته هماهنگی لازم در استقبال و جلب همراهی بین بخشی در شهرستان و استان را ایجاد نماید؟ آیا عمد و غرض سیاسی در ضربه به رقیب سیاسی سبب عدم توجه کافی به اهمیت سفر بوده است؟ آیا نخبگان سیاسی، بویژه اصلاح طلبان مدعی در دولت تدبیر و امید تلاش لازم در ایجاد بستر مناسب برای استفاده از این فرصت را بعمل آورده اند؟ آیا اصلاح طلبان شهرستان از نفوذ و حضور خود در دولت برای برخورداری شهروندان قاینی از اعتبار و تجهیزات مورد نیاز استفاده کردند؟ آیا نخبگان سیاسی که در هر انتخابات، طرح ها و برنامه های بی شماری را ارائه و شعارهای توانمند گونه ای سر می دهند برای مردم پاسخ قانع کننده ای دارند؟ و هزاران سئوال و ابهام دیگر از مدیریت شهرستان و مسئولین مؤثر در بخش بهداشت و درمان قاینات که مظلومیت مردم و نیازهای اساسی شهرستان را در این سفر نتوانستند پاسخگوباشند .
البته امیدواریم کمتر دیدن قاینات و زیرکوه از کمترین بخش ها و شهرهای استان که در هیچ یک از شاخص های جمعیتی، محرومیت، سبقه تاریخی، استعداد و . . . قابل مقایسه با دیگر نقاط استان نمی باشد، تنبیه سیاسی مردم ولایی قاینات در رأی به اصولگرایی در انتخابات اسفند ۹۴ و دوری مدیریت سیاسی اجرایی شهرستان از مردم و شکاف بین نخبگان منطقه نبوده باشد .
همچنین بنظر می رسد تجربه و خروجی این سفر باید برای مدعیان دفاع از حقوق قاینات، کاسبان انتخابات و نخبگان خودخوانده سیاسی شهرستان درسی باشد که بدانند، دامن زدن و ادامه اختلافات سیاسی و انتقامجویی رقبا در حذف نیروهای توانمند و عدم استفاده از تجربیات ارزشمند، می تواند باعث نادیده گرفتن ضرورت ها و اولویت های شهرستان – حتی در بحث بهداشت و درمان مردم – و منجر به احداث مجتمع رفاهی سلامت شامل بوفه، سالن پذیرایی، میدان چمن، استخر و کافی شاپ و غفلت از سهم بهداشت و درمان قاینات در سفر وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید شود .
. . . و کفی بالله حسیبا
محمدرضافرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا